Borzysław

To niewielka popegeerowska wieś położona w gminie Tychowo, powiecie białogardzkim, województwie zachodniopomorskim. Osobą, o której mówią mieszkańcy Borzysławia, to Pani Marzena Ł. Jest to kobieta po pięćdziesiątce, nadużywająca alkoholu i niestety bardzo agresywna, nie tylko werbalnie. Ale oddajmy głos mieszkańcom, których jedynym pragnieniem, jest po prostu żyć spokojnie.

Sołtysi

Pani Wioletta Wojtyłko do niedawna była sołtysem i Panią Marzenę zna doskonale i to z najgorszej strony.

– To okropna osoba, która powinna być całkowicie odizolowana od reszty społeczeństwa! – rozpoczyna swą wypowiedź. – Dokucza wszystkim, dosłownie wszystkim i to bez jakiegokolwiek powodu. Nie potrafi zachować się w miejscach publicznych, jest chamska, prostacka i, mówiąc kolokwialnie rzuca się z rękami do ludzi – kontynuuje Pani Wojtyłko. – Wszyscy i wszystko jej przeszkadzają, a jak już wypije, to po prostu trzeba jej się bać. Obecnie żyje w konkubinacie z mężczyzną starszym od niej o około trzydzieści lat. I ten mężczyzna, pan Czesław Ręczkowski, przy pani Marzenie zmienił się diametralnie i oczywiście na gorsze. Razem piją, pan Ręczkowski, jeździ samochodem pod wpływem alkoholu – dodaje pani Wioletta, po czym kontynuuje. – Miała kiedyś męża, który pięć lat temu popełnił samobójstwo, ale jeszcze przed tym dramatycznym wydarzeniem pani Marzena go zdradzała, pomieszkiwała u pana Ręczkowskiego, który był już wdowcem. Zresztą małżeństwo pani Marzeny od początku było nieudane. Oboje małżonkowie bili się, wyzywali, choć mieli troje dzieci. A właściwie czworo, bo Pani Marzena jeszcze przed ślubem, miała nieślubną córkę. Kiedyś mieszkała w innej części wsi, w domu rodzinnym. Wtedy tamta część wsi miała przysłowiowe piekło, a teraz, jak zamieszkała z panem Ręczkowskim piekło zrobiła tutaj. Ale najgorsze jest to, że policja nic nie robi, z tego, co pamiętam, interweniowała może cztery razy. Dwa razy zabrali ją do izby wytrzeźwień. Raz zadzwonił na policję do Tychowa mój mąż, gdy zaczęła go całkowicie bez powodu wyzywać. Policja przyjechała, porozmawiała i pojechała. A nam doradza tylko składanie pozwów z powództwa cywilnego, a przecież na takie zachowanie są artykuły, paragrafy, przepisy. Zresztą kierownik posterunku policji w Tychowie Marcin Wesołowski nie zachowuje się jak powinien. Jego ojciec też był policjantem, a ma na sumieniu stratowanie kamiennej barierki przy drodze prowadząc samochód pod wpływem alkoholu. Oczywiście sprawa została „zmieciona pod dywan”.

Obecnie od około miesiąca sołtysem jest pan Kacper Madej.

– Jako sołtys nie mogę się wypowiadać, na temat mieszkańców Borzysławia, bo mało wiem, pewne osoby znam tylko z widzenia. Panią Marzenę oczywiście znam, wiem, że pije, ale piją chyba wszyscy. Pamiętam też, że parę razy w domu u pani Marzeny była policja, ale żadnych szczegółów nie znam. Nie wiem też nic na temat jej zachowania po alkoholu. Ostatni raz, chyba ze dwa tygodnie temu podeszła do mnie i pogratulowała mi, że zostałem wybrany na nowego sołtysa oraz dodała, że będzie miała sprawę w sądzie z sąsiadem panem Radosławem Banachowskim.

Sąsiedzi

– Były zatargi z panią Marzeną Ł. bez udziału policji, sądu. – Rozpoczyna swą opowieść Pan Sławomir Wrzeszcz. – Miałem ciężko chorą, śmiertelnie chorą córkę, która poruszała się tylko na wózku inwalidzkim. Musiałem pod domem zrobić podjazd. To było dwa lata temu, jesienią. Szybko robiło się ciemno. Pracownicy firmy, którą wynająłem, starali się wykonać swoją pracę jak najszybciej i dlatego po zapadnięciu zmroku używali specjalnych reflektorów. W pewnym momencie Marzena Ł. pojawiła się i zaczęła wyzywać tych pracowników i mnie. Powiedziała, że dorabiam się kosztem chorej córki. Brakuje słów na takie zachowanie nawet jeżeli ktoś jest pijany, to powinien mieć jakieś hamulce, ale nie ona. Moja córka niestety już nie żyje, a pani Marzena nadal chodzi po wsi i wszystkich zaczepia, awanturuje się, wyzywa i szuka „guza”. Raz byłem świadkiem, a było to latem, jak całkiem obcy młodzi ludzie po prostu spacerowali przez naszą wieś i wtedy zaczęła ich wyzywać. Kiedyś pewnego klienta w sklepie tak uderzyła w twarz, że ten dosłownie przeleciał przez żywopłot.

Kolejnym naszym rozmówcą jest pan Karol Łączkowski.

– Kiedy się przeprowadziła do tej części wsi mamy ciągłe awantury. Wyzywa mnie od narkomanów, od handlarzy narkotyków i od złodziei. Kiedyś na pewno w zwidzie pijackim podcięła żyły sąsiadowi, a nóż podrzuciła pod moje drzwi. Ten sąsiad też był pijany. Przyjechało pogotowie, udzieliło poszkodowanemu pomocy, a wersja oficjalna była taka, że on sam sobie to zrobił po pijanemu. A o policji szkoda gadać. Nic, dosłownie nic nie robią. Radzą nam zakładać pozwy cywilne, a przecież za zakłócanie miru domowego, porządku publicznego itp., są odpowiednie przepisy i to oni powinni się tym zająć z urzędu.

Pan Radosław Banachowski, mieszka w tej wsi ponad trzy lata i też jest jej sąsiadem.

– Mam zastrzeżenia do jej zachowania po alkoholu. Wtedy wyzywa mnie, zaczepia, próbuje sprowokować. Często słyszałem od niej „chodź na solo”, ale jak tu reagować na takie zaczepki kobiety, zresztą pijanej. Lecz kiedyś komuś innemu puszczą nerwy i co wtedy?! Dojdzie do jakiejś tragedii i kto będzie winny? Zaczepia mnie i wyzywa, oskarża, pomawia, że biorę narkotyki, że handluję narkotykami, że handluję kradzionymi w Niemczech motocyklami. Że mam nieślubne dzieci. Jak jest trzeźwa, to jest spokój. Na początku maja wszczęła awanturę, mnie we wsi nie było. Wtedy mój sąsiad Karol Łączkowski zadzwonił na policję. Przyjechał dzielnicowy z Tychowa. Tylko z nią porozmawiał, ale to na nic się zdało. Na drugi dzień ten sąsiad zadzwonił ponownie na posterunek policji w Tychowie i usłyszał: „Najpierw trzeba zrobić porządek z Banachowskim”. Kiedy się o tym dowiedziałem, zawiadomiłem prokuraturę w Białogardzie. Oczywiście po złożeniu tego zawiadomienia zostałem wezwany do prokuratury w Białogardzie. Rozmawiałem z pewną panią i powiedziałem tylko, że mam nadzieję, że z dzielnicowym Wyrzykowskim zostanie przeprowadzona jakaś rozmowa dyscyplinująca. Ale z tego co wiem, nie było żadnej rozmowy z Panem Wyrzykowskim. I nie mam zamiaru pisać już gdziekolwiek, do jakiejkolwiek prokuratury, bo i tak wszystko trafi do Białogardu, Tychowa. I dlatego wolałem skontaktować się z dziennikarzami, z mediami, prasą, żeby to wszystko co się u nas dzieje, nagłośnić. Dodam jeszcze, że oni nic nie robią w tej sprawie. Kiedyś byłem świadkiem jak pani Marzena Ł. przy policji się odgrażała sąsiadom, że ich zabije, a jednego z nich, też w obecności policji, uderzyła. Wówczas została zakuta w kajdanki. I co z tego? Nasze piekło trwa nadal? A dzielnicowy Wyrzykowski jako policjant, jako dzielnicowy w ogóle się nie sprawdza. Kiedyś ludzie mieli szacunek dla munduru; szczególnie w okresie PRL do munduru milicyjnego, a dziś? Jedni się boją, a inni „plują”, zresztą czy ktoś gdzieś widział patrol policji idący na piechotę? Czy ktoś widział żeby dzielnicowy rozmawiał na przykład z sołtysem, panią ze sklepu czy w ogóle z kimkolwiek? Potem dochodzi do tragedii, takich jak we Włodawie, Gdańsku, Koninie. Naprawdę gdyby dzielnicowy wykonywał należycie swoje obowiązki, to nie byłoby tych wszystkich spraw, skarg, interwencji policji, pism do prokuratury, dziennikarzy. – kończy Radosław Banachowski.

Po wysłuchaniu wypowiedzi mieszkańców skontaktowaliśmy się z panią Marzeną. Oto co nam do powiedzenia:

– Jestem bardzo nerwową osobą, a jak już wypiję, to bardzo często nie wytrzymuję i wówczas wszczynam awantury. Moim głównym problemem był i nadal niestety jest alkohol. W mizbie wytrzeźwień byłam trzy razy. Raz też miałam sprawę w sądzie,. Skazano mnie zaocznie na karę grzywny w wysokości 500 zł. Jeszcze nie zapłaciłam, bo mnie nie stać. Wiem, że ta sprawa była wynikiem interwencji mieszkańców Borzysławia u komendanta policji w Białogardzie. Najgorzej mam z Banachowskim i Łączkowskim, moimi sąsiadami, od kiedy przeprowadziłam się do obecnego partnera Czesława Ręczkowskiego. Moje małżeństwo było naprawdę nieudane, mąż od młodości miał myśli samobójcze i wreszcie się zabił, ale nie była moja wina. Mnie ciągle ktoś zaczepia, ktoś w nocy dzwoni do drzwi, wyzywa od grubych i starych k… Pochodzę z patologicznej rodziny ze Złocieńca. Było nas dziewięcioro, rodzice nadużywali alkoholu, rodzeństwo było w domach dziecka albo w rodzinach zastępczych. Ja byłam najstarsza. W wieku czternastu lat trenowałem boks. Potem, w 1985 roku zamieszkałam w Borzysławiu. Po zamążpójściu, jakoś po trzech latach, zaczęłam pić i rozpiłam się. Rodzina męża nie była dla mnie dobra. Kiedyś chodziłam na spotkania Anonimowych Alkoholików, teraz też jestem zgłoszona na AA. Ze mną od lat były i są problemy, ale one zawsze pojawiają się jak jestem pijana. I dlatego często jestem agresywna, nie tylko w wypowiedziach. A policja? Policja robi, co do niej należy. Raz jeden policjant z Białogardu za mocno mnie szarpnął. Dodam tylko, że jak Banachowski pojawi się na wsi, wróci do Borzysławia, to zaczyna się awanturować, zaczepia mnie i wówczas sama już nie wiem, czy mam się śmiać czy mu przywalić?! Nie żałuję swoich awantur i scysji z mieszkańcami wsi; żałuje tylko, że nadużywam alkoholu, a wówczas przecież, jak już mówiłam, reaguję bardzo nerwowo.

Policja – Tychowo; Białogard

– Pani Marzena Ł. jest bardzo sympatyczną osobą – rozpoczyna rozmowę z nami Marcin Wesołowski, kierownik posterunku policji w Tychowie.

– Oczywiście głównym problemem jest naduzywanie alkoholu, a wówczas jest głośna, wulgarna. Lecz nigdy nie mieliśmy zawiadomienia, że kogoś uderzyła. W myśl obowiązujących przepisów była zawsze karana mandatami, upominana, pouczana. Poza tym skierowaliśmy wniosek do Komisji Leczenia i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. A pan Radosław Banachowski też jest bardzo konfliktowy i zaczepny. Na przykład wyzywał naszego funkcjonariusza – dzielnicowego z Borzysławia – Pana Marcina Wyrzykowskiego. – kończy kierownik posterunku policji w Tychowie.

O wypowiedź, nie tylko w kontekście zachowywania się Marzeny Ł, ale także w kontekście wypowiedzi dzielnicowego Marcina Wyrzykowskiego, która dotyczyła Radosława Banachowskiego poprosiliśmy komendanta Komendy Powiatowej Policji w Białogardzie Roberta Brzozowskiego.

– Na podstawie informacji Jarosława Zająca z Prokuratury Rejonowej z Białogardu stwierdziliśmy, że funkcjonariusz policji z Tychowa a zarazem dzielnicowy z Borzysławia Pan Marcin Wyrzykowski wypowiadając słowa dotyczące Pana Banachowskiego, nie naruszył dyscypliny służbowej. A wszystkie interwencje dotyczące sytuacji we wsi Borzysław, a szczególnie te dotyczące Pani Marzeny Ł. są realizowane i dokumentowane w naszej komendzie. Oczywiście w momentach kiedy na przykład patrol z Tychowa nie może tam pojechać. Każda interwencja posiada kwalifikacje prawną i są wyciągane konsekwencje. – informuje Robert Brzozowski, komendant KPP w Białogardzie. – Natomiast Pan Radosław Banachowski mógł w ciągu siedmiu dni złożyć zażalenie na decyzję prokuratora, a tego nie zrobił. Zresztą w każdej chwili może złożyć takie pismo, do jakiejkolwiek prokuratury, że czuje się urażony wypowiedzią dzielnicowego Wyrzykowskiego – kończy szef KPP w Białogardzie.

Prokuratura

Pan Radosław Banachowski wspomniał o interwencji policyjnej z początku maja bieżącego roku. Chodziło o telefon jego sąsiada pana Łączkowskiego na posterunek w Tychowie. Karol Łączkowski następnego dnia po interwencji policji z Tychowa ponownie zatelefonował na posterunek w Tychowie i wtedy usłyszał, że: „Najpierw trzeba zrobić porządek z Banachowskim”. Te słowa miał wypowiedzieć dzielnicowy Marcin Wyrzykowski. Pan Banachowski jak się o tym dowiedział, złożył do prokuratury Okręgowej w Białogardzie zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa (odebrał słowa policjanta jako groźby karalne). W czerwcu bieżącego roku prokurator Prokuratury Rejonowej w Białogardzie Jarosław Zając odpowiedział panu Banachowskiemu, że w treści złożonego zawiadomienia nie dopatrzył się znamion przestępstwa, ale te słowa; słowa mogą naruszać przepisy dyscypliny policyjnej. Dlatego przesłał odpowiednie pismo do KPP w Białogardzie.

– Przekazałem odpowiednie pismo do Komendy Powiatowej Policji w Białogardzie w celu przeprowadzenia należytej oceny postępowania tego policjanta, bo ocena taka należy do bezpośredniego przełożonego, czyli komendanta policji w Białogardzie – poinformował nas prokurator Jarosław Zając.

KOMENTARZ

Bardzo dobrze, że w powyższym tekście wymieniono nazwy miejscowości, jak Włodowa, Konin, Gdańsk. Wszystkich zainteresowanych odsyłam do Internetu w celu zapoznania się co, kiedy i z jakiego powodu wydarzyło się w tych miejscowościach. Szczególnie W 2005 we Włodawie doszło do tragedii. Tam też jedna osoba terroryzowała mieszkańców Włodawy i w tamtym tragicznym w skutkach wydarzeniu mieliśmy do czynienia z „bezradnością” policji. Od kilku lat obecna władza reaktywuje, remontuje, buduje nowe posterunki, komisariaty i komendy. W obecności samorządowców i biskupów, którzy skrapiają wodą święconą te miejsca i nowe radiowozy, panowie ministrowie Spraw Wewnętrznych z uśmiechem przecinają wstęgi, składają lub dostają kwiaty, wypowiadają się przed kamerami, klepią po plecach i nagradzają zasłużonych funkcjonariuszy. Zwykli ludzie mogą to wszystko zobaczyć w telewizji, ale tylko to nie wystarczy.

Naprawdę pora na zmiany. Czas na poprawę pracy wszystkich służb.

310 KOMENTARZE

 1. Hello! Do you know if they make any plugins to assist with SEO?
  I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not
  seeing very good results. If you know of any please share.
  Appreciate it!

  Here is my website :: mpc-install.com

 2. Very well written article. It will be beneficial to everyone who usess it, as
  well as myself. Keep up the good work – can’r wait to read more posts.

  Also visit my web-site; Velda

 3. Definitely consider that which you stated. Your favorite reason seemed to be on the web the easiest factor to have in mind of. I say to you, I certainly get irked while people consider concerns that they plainly don’t realize about. You managed to hit the nail upon the highest as smartly as defined out the whole thing without having side effect , people could take a signal. Will probably be back to get more. Thank you|

 4. My programmer is trying to persuade me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses. But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on various websites for about a year and am nervous about switching to another platform. I have heard excellent things about blogengine.net. Is there a way I can import all my wordpress content into it? Any kind of help would be greatly appreciated!|

 5. I do not know if it’s just me or if perhaps everyone else encountering issues with your blog. It looks like some of the text on your posts are running off the screen. Can someone else please provide feedback and let me know if this is happening to them as well? This might be a issue with my web browser because I’ve had this happen before. Thank you|

 6. Мы собрали лучшие секс видео для вас из разных источников. Смотреть можно с любого устройства абсолютно бесплатно Милфа бурно кончает сквиртом от анального секса с мужиком https://fbbcrew.com/forum/profile/katiafugate870/ Бесплатное онлайн-аниме сегодня можно найти на многих онлайн-ресурсах, но не все порталы выбирают видео по качеству голоса, популярности, жанрам и годам. Наш сайт содержит самые интересные, на наш взгляд, аниме фильмы и аниме-сериалы. Онлайн вы можете просмотреть их прямо сейчас, а затем оставить комментарий для других пользователей.

 7. fantastic put up, very informative. I ponder why the other specialists of this sector do not understand this. You must continue your writing. I am confident, you’ve a great readers’ base already!|

 8. During Ruby’s second year at William Frantz Elementary, she no longer needed to be escorted by federal marshals. She walked to school on her own & was in a classroom with other students. Ruby had paved the way for other African American children! „Ruby Bridges Foundation.” archives.org. The original painting shows six-year-old Ruby Bridges, escorted by four U.S. Marshals, integrating into an all-white elementary school in New Orleans, Louisiana in 1960. Burks said escorting Bridges to school was a highlight of his life, adding that he supported the landmark 1954 Supreme Court decision that struck down segregation in public schools. Bridges was in first grade when she started attending William Frantz Elementary School on Nov. 14, 1960, as the court-ordered integration of public schools began in New Orleans. https://dydx.my/clientele/profile/kaligalarza4915/ The Atlanta History Center is located on the very chic and very exclusive Buckhead neighborhood, and it is the perfect place to get a glimpse of the region’s rich history. The main attraction is undoubtedly the Atlanta History Museum, which houses a spectacular collection of art and artifacts from various periods of Georgia’s colorful past. There is so much to see and do here that you would be well-advised to allot plenty of time for exploration. A: I don’t want to make it seem more glamorous than it is. I don’t want to candy-coat it, because there certainly is a dark side to the escort call-girl industry that exists and destroys people’s lives. The common misconception is that that’s all it is – that’s it’s all glamorous or it’s all dirty, and it’s all of the above. It’s a well-rounded industry.

 9. Condominium complexes Whether you need a MOVE-IN/MOVE-OUT, the STANDARD SERVICE or NEWLY CONSTRUCTED clean, we’ve got you covered with our residential cleaning services. For an in-depth description of the residential cleaning services that Busy Bee Cleaning Company has to offer, you can browse our website. To schedule a cleaning, or if you have any questions, give our house cleaners a call today. If you are at an office or shared network, you can ask the network administrator to run a scan across the network looking for misconfigured or infected devices. Copyright В© 2021 The Sparkle Cleaning Co. – All Rights Reserved. We as a company are committed to using cleaning products that are environmentally responsible, sustainable, and safe for the Earth. https://www.idarihukuk.com/community/profile/curtw465378626 You can also read the documentation to learn about Wordfence’s blocking tools, or visit wordfence.com to learn more about Wordfence. We engage in proactive behavior to provide exceptional cleaning every time. I have used Becky Maug Cleaning Inc. for several years, beginning when my job was very demanding of my time. Initially they came in and cleaned everything from top to bottom. Since then they come weekly to clean and maintain, doing extra things when I am having company or a party. My job has changed, but I continue with them, enjoying the ability to use my free time to do other things. Becky has been very flexible and accommodating and… Have you hired a professional janitorial company that uses cleaning and disinfection procedures for medical facilities?  We hold ourselves to the highest standard when we are cleaning your medical office.

 10. I was recommended this blog by my cousin. I am not sure whether or not this put up is written by means of him as nobody else realize such certain approximately my difficulty. You are wonderful! Thank you!|

 11. This design is incredible! You most certainly know how to keep a reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Fantastic job. I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!|

 12. для компьютера Учительница вызвала отца молодого хулигана в школу, но папка решил проблему своего сына иначе, он просто оттрахал недовольную училку, заставляя громко стонать от удовольствия для компьютера Видео расскажет о сексе учителей в школе и чем они заняты после уроков, например, эта парочка педагогов неплохо устроилась на столе, чтобы в очередной раз трахнуться Видео расскажет о сексе учителей в школе и чем они заняты после уроков, например, эта парочка педагогов неплохо устроилась на столе, чтобы в очередной раз трахнуться для компьютера В школу для дебилов переростков заявилась просто роскошная училка и ее формы затмевают все на свете Сосед встретил возле кинотеатра свою соседку и предложил проводить домой, но как только они вошли в подъезд, то мужик решил трахнуть красотку в киску большим… Бесплатное порно также здесь: https://plottern.com/community/profile/lavondacardus75/ Мать лесбиянка трахает молоденькую приемную дочь блондиночку Развратный мужик соблазняет на секс втроем брата и ее белокурую дочку © 2017-2021 Порнушка на PROkazi.net. Все права защищены. Мать лесбиянка трахает молоденькую приемную дочь блондиночку Приемная дочь застукала отчима с любовницей и трахается с ними Русский мужик знакомит дочь с миром книг и семейной ебли Приемная дочь застукала отчима с любовницей и трахается с ними Приемная дочь застукала мать с ее подругой лесбиянкой © 2017-2021 Порнушка на PROkazi.net. Все права защищены. Мать лесбиянка трахает молоденькую приемную дочь блондиночку Мать лесбиянка трахает молоденькую приемную дочь блондиночку Порно. Молоденькая дочь танцует у отчима на коленях © 2017-2021 Порнушка на PROkazi.net. Все права защищены. Русский папа показал 18-летней дочери, как ебутся настоящие мужики

 13. excellent put up, very informative. I’m wondering why the other specialists of this sector don’t notice this. You should proceed your writing. I’m confident, you’ve a huge readers’ base already!|

 14. magnificent publish, very informative. I’m wondering why the opposite experts of this sector do not notice this. You should continue your writing. I’m sure, you have a huge readers’ base already!|

 15. Its like you read my mind! You seem to understand so much about this, like you wrote the guide in it or something. I believe that you simply can do with some to power the message home a little bit, but other than that, this is excellent blog. A great read. I’ll definitely be back.|

 16. It’s in fact very complicated in this full of activity life to listen news on Television, so I simply use web for that purpose, and obtain the hottest information.|

 17. I was recommended this blog by my cousin. I’m not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my difficulty. You’re incredible! Thanks!|

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here