Zadaniem projektu jest spożytkowanie kultury i osiągnieć Konfucjusza, rodzinnego miasta Bianque (słynnego starożytnego doktora), oryginalnego miejsca narodzin akupunktury do rozprzestrzeniania TCM w Polsce. Celem jest zbudowanie kompleksowego miejsca z edukacją TCM, usługami medycznymi, badaniami, wymianą kulturalną i biznesową, natomiast sponsorem projektu jest Shandong University of Traditional Chinese Medicine. Prowincja Shandong jest jednym z miejsc narodzin chińskiej cywilizacji. Liczy blisko sto milionów ludzi. Słynie z „jednej góry, jednej rzeki i jednego świętego” góry Tai, miasta wód źródlanych Jinan i Konfucjusza, które są symbolem prowincji Shandong. Ponadto prowincja Shandong jest miejscem narodzin akupunktury i rodzinnym miastem przodka TCM Bin Que. Reprezentowani przez Bian Que lekarze „Qilu” TCM wywarli duży wpływ na rozwój TCM i akupunktury.

Otwarcie projektu nastąpiło w Istebnej (urokliwa miejscowość w Beskidach w woj. śląskim) gdzie przy kompleksie Istebna-Zagroń istnieje Meridian – Centrum Zdrowia i Rehabilitacji, należący do EW Medicine S. A. reprezentowany przez prezesa Leszka Łazarczyka. Na otwarcie przybyła z uniwersytetu w Szandongu kilkuosobowa delegacja z udziałem m.in. profesorów Hu Auguo i Zhou Dongmin, pod przewodnictwem pani Tian Lixin. Ze strony polskiej był obecny starosty cieszyńskiego Mieczysław Szczurek i wójt Istebnej Łucja Michałek.

Tradycyjna medycyna chińska to mądrość filozofii zbierana przez doświadczenia Chińczyków na przestrzeni tysięcy lat. To bogactwo starożytnych nauk chińskich i klucz do nauki chińskiej cywilizacji. Pokazuje związek między naturą a człowiekiem, na samoregulację życia, postępowanie prewencyjne i balans w trakcie leczenia. Należy zaznaczyć, że TCM jest otwarta na nowe pomysły i wzorce leczenia. Od czasów starożytnych tradycyjna medycyna chińska odgrywała ważną rolę we współpracy między krajami wzdłuż Jedwabnego Szlaku.

Uniwersytet Tradycyjnej Medycyny Chińskiej Shandong (SDUTCM) został założony w 1958 r. Położony w centralnej części kultury konfucjańskiej, odgrywa ważną rolę w krajowym szkolnictwie wyższym. Na powierzchni 133 hektarów i ma trzy szpitale stowarzyszone z ponad 3400 pracownikami, ma ponad 21 000 studentów, w tym ponad 3000 doktorantów.

Szkoła kładzie duży nacisk na wymianę międzynarodową i współpracę. Nawiązała też kontakty z ponad 200 uniwersytetami i szpitalami, aby rozwijać edukację TCM, badania, opiekę zdrowotną, komunikację akademicką. Zajmuje się aktywnie promowaniem tradycyjnej chińskiej medycyny w skali międzynarodowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj