Zadaniem projektu jest spożytkowanie kultury i osiągnieć Konfucjusza, rodzinnego miasta Bianque (słynnego starożytnego doktora), oryginalnego miejsca narodzin akupunktury do rozprzestrzeniania TCM w Polsce. Celem jest zbudowanie kompleksowego miejsca z edukacją TCM, usługami medycznymi, badaniami, wymianą kulturalną i biznesową, natomiast sponsorem projektu jest Shandong University of Traditional Chinese Medicine. Prowincja Shandong jest jednym z miejsc narodzin chińskiej cywilizacji. Liczy blisko sto milionów ludzi. Słynie z „jednej góry, jednej rzeki i jednego świętego” góry Tai, miasta wód źródlanych Jinan i Konfucjusza, które są symbolem prowincji Shandong. Ponadto prowincja Shandong jest miejscem narodzin akupunktury i rodzinnym miastem przodka TCM Bin Que. Reprezentowani przez Bian Que lekarze „Qilu” TCM wywarli duży wpływ na rozwój TCM i akupunktury.

Otwarcie projektu nastąpiło w Istebnej (urokliwa miejscowość w Beskidach w woj. śląskim) gdzie przy kompleksie Istebna-Zagroń istnieje Meridian – Centrum Zdrowia i Rehabilitacji, należący do EW Medicine S. A. reprezentowany przez prezesa Leszka Łazarczyka. Na otwarcie przybyła z uniwersytetu w Szandongu kilkuosobowa delegacja z udziałem m.in. profesorów Hu Auguo i Zhou Dongmin, pod przewodnictwem pani Tian Lixin. Ze strony polskiej był obecny starosty cieszyńskiego Mieczysław Szczurek i wójt Istebnej Łucja Michałek.

Tradycyjna medycyna chińska to mądrość filozofii zbierana przez doświadczenia Chińczyków na przestrzeni tysięcy lat. To bogactwo starożytnych nauk chińskich i klucz do nauki chińskiej cywilizacji. Pokazuje związek między naturą a człowiekiem, na samoregulację życia, postępowanie prewencyjne i balans w trakcie leczenia. Należy zaznaczyć, że TCM jest otwarta na nowe pomysły i wzorce leczenia. Od czasów starożytnych tradycyjna medycyna chińska odgrywała ważną rolę we współpracy między krajami wzdłuż Jedwabnego Szlaku.

Uniwersytet Tradycyjnej Medycyny Chińskiej Shandong (SDUTCM) został założony w 1958 r. Położony w centralnej części kultury konfucjańskiej, odgrywa ważną rolę w krajowym szkolnictwie wyższym. Na powierzchni 133 hektarów i ma trzy szpitale stowarzyszone z ponad 3400 pracownikami, ma ponad 21 000 studentów, w tym ponad 3000 doktorantów.

Szkoła kładzie duży nacisk na wymianę międzynarodową i współpracę. Nawiązała też kontakty z ponad 200 uniwersytetami i szpitalami, aby rozwijać edukację TCM, badania, opiekę zdrowotną, komunikację akademicką. Zajmuje się aktywnie promowaniem tradycyjnej chińskiej medycyny w skali międzynarodowej.

10 KOMENTARZE

  1. 459431 939785Hi. Cool post. Theres an concern with your site in chrome, and you might want to test this The browser may be the marketplace chief and a good element of men and women will omit your superb writing because of this difficulty. 219479

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here