Absolutnie każde kłamstwo można uczynić wiarygodnym

W roku 2001 na cały świat nagłośniono kolejną opowieść o rzekomych polskich zbrodniach. Próba ustalenia rzeczywistych jej sprawców wywołała histerię na miarę globalnego trzęsienia ziemi. Ówczesne władze Rzeczpospolitej Polskiej popełniły wówczas błąd – poddały się presji, co oznaczało triumf i jeszcze większe nagłośnienie wersji wydarzeń, o których już było wiadomo, że zostały wyssane z palca. Skala i ciśnienie antypolskich narracji okazała się tak wielka, że nawet część Polaków znających dzieje swojego kraju zaczęła się poddawać zmasowanej propagandzie. Świetną odtrutką na triumf fałszerzy historii jest wydana niedawno książka Wojciecha Sumlińskiego, Ewy Kurek i Tomasza Budzyńskiego pt. „Powrót do Jedwabnego”. Zawiera ona fakty, w zderzeniu z którymi, z bredni preparowanych przez różnych Grossów zostają tylko strzępy.

Antysemici z UB”

Dowodami mordu, dokonanego na Żydach, miały być protokoły przesłuchań ze śledztwa, prowadzonego przez UB i komunistyczną prokuraturę w latach czterdziestych. Zdawałoby się, że standardy ówczesnych śledztw, prowadzonych przez takie instytucje, powinny być wszystkim znane. Miedzy innymi prof. Andrzej Rzepliński stwierdził jednak, że rzetelność materiałów nie budzi wątpliwości a ewentualne przejawy stronniczości śledczych mogły wynikać z ich… antysemityzmu. Ubecy ci musieliby więc cierpieć na ojkofobiczną niechęć do własnej zbiorowości, gdyż w wielkiej części byli żydowskiego pochodzenia. Analizujących dokumenty nie zaniepokoiło w nich nawet to, że wiele zeznań zawierało identyczny obraz wydarzeń, które jak się okazało – miały całkowicie inny przebieg i do których doszło w innym miejscu. Wielu powtarzało np., że popiersie Lenina zakopano na żydowskim cmentarzu. Odnalezione zostało ono jednak w rzeczywistym miejscu zbrodni, w całkowicie innym punkcie miasteczka. I to tam, a nie w miejscu wskazywanym przez przesłuchiwanych, odkryto zbiorową mogiłę. A masowy mord to przecież nie szczegół, który w zeznaniach można pomylić.

Brak elementarnej wiedzy o realiach okupacji niemieckiej w Polsce i stopień zakłamania historii jest dziś już taki, że czytelnicy różnych „bajek o wojnie” całkiem serio powtarzają pytanie: „Dlaczego Polacy nie sprzeciwiali się ludobójstwu? Dlaczego nie organizowali demonstracji albo chociaż pikiety z transparentami pod bramami Auschwitz-Birkenau?” Ogłupionych generującymi oszczerstwa amerykańskimi serialami w rodzaju „Holocaust”, filmami typu „Wybór Zofii” czy książkami takimi, jak „Malowany ptak” można zrozumieć. Nie sposób jednak zaakceptować działalności historyków czy prawników nieuwzględniających metod, jakimi na co dzień UB wymuszała zeznania. Wiadomo, że prowadzący śledztwo byli osobiście zainteresowani utrwaleniem wygodnej dla siebie wersji wydarzeń, a codziennym sposobem uzyskania oczekiwanego kształtu zeznań były tortury lub konwejer, czyli przesłuchiwanie przez zmieniających się ubeków dniami i nocami, bez przerwy nawet przez tydzień i dłużej. Prędzej czy później zawsze osiągano taki stan wyczerpania organizmu, w którym dręczeni tracili świadomość tego, co zeznają i do czego się przyznają. Bezkrytycznie opierając się o takie „źródła”, można jedynie się kompromitować, nadal szerząc brednie sfalsyfikowane przez bolszewickich oprawców. We współczesnym świecie jest jednak zapotrzebowanie na takie właśnie wersje „historii”.

Przerwać ekshumację, bo nie zgadza się z naszym kłamstwem!

Prace archeologiczne w Jedwabnem rozpoczęli najwyższej klasy specjaliści, doświadczeni badaniami w wielu miejscach egzekucji, m.in. w Katyniu, Charkowie, Miednoje. Pierwszym odkryciem było odnalezienie popiersia Lenina, które według relacji rzekomych „świadków” miało być zakopane nie w stodole, lecz na cmentarzu. Układ już pierwszych odkopanych zwłok wskazywał też jednoznacznie, że pogrzebani to ofiary rozstrzelania, a nie stłoczenia i spalenia w zamkniętym pomieszczeniu. Całkowitą bujdą okazały się opowieści o rabowaniu pędzonych na śmierć. Już przy pierwszych ciałach znaleziono liczne monety, zegarki z metali szlachetnych i pół kilograma biżuterii! Odkopano łuski nabojów, ale nie tylko z karabinów mauser. Jeśli nawet ślad w postaci niemieckich łusek przypisać można Polakom, którym teoretycznie Niemcy mogli dać broń do ręki, to nie do wyobrażenia jest w rękach jakiegokolwiek Polaka w roku 1941 karabin maszynowy MG-42. Ten przerażający kaem, zwany „Piłą Hitlera”, w roku 1941 był dopiero testowany – 1500 sztuk trafiło do wybranych niemieckich oddziałów z zaleceniem, by pilnować tej broni jak oka w głowie. W istocie – każdy, kto jej raz użył, był pod wrażeniem jej śmiercionośnej skuteczności. Łuska z MG-42 to dowód używania tego karabinu w czasie masakry w Jedwabnem. Karabiny maszynowe nie „rozsiewają” łusek tak, jak klasyczne mausery, lebele lub mosiny czy wszelkiego rodzaju pistolety. Łuski zostają w taśmie amunicyjnej, rzadko z niej wypadają. Bez pełnej ekshumacji zwłok trudno więc ocenić, ile nabojów wystrzelono w kierunku mordowanych. Wiadomo, że MG-42 oddaje od 20 do 30 strzałów w ciągu jednej tylko sekundy.

Już sam początek prac ekshumacyjnych przyniósł informacje całkowicie zaprzeczające do dziś nagłaśnianym wymysłom. Dalsze badania zapewne ustaliłyby, czy rzeczywiście było możliwe takie stłoczenie zabijanych, by na każdym metrze kwadratowym mogło się zmieścić kilkanaście osób. Wszystko wskazywało na to, że każda kolejna godzina prac archeologicznych przyniesie kolejne dowody na to, że w wymyślonej antypolskiej hucpie nie zgadza się nic.

Kłamstwo o rzekomych zasadach religijnych

Argumentem za przerwaniem badań grobu miały być rzekome zasady judaizmu, zakazujące ekshumacji zwłok. Halacha, wykładnia prawa mojżeszowego, mówi jednak na ten temat coś dokładnie odwrotnego. Jeśli zwłoki znalazły się w grobie nietypowym, oddalonym od cmentarza, pozbawionym nadzoru, zostały pochowane w sposób prowizoryczny czy tymczasowy lub bez niezbędnego rytuału – to w każdym takim przypadku wręcz powinny być przeniesione na teren kirkutu. Ciała zagrzebane w Jedwabnem spełniają wszystkie wymienione kryteria! A nawet w przypadku wystąpienia jednego tylko z wymienionych powodów – powinny być przeniesione na teren cmentarza żydowskiego. Tak jak to z doczesnymi szczątkami wyznawców judaizmu czyniono niezliczoną ilość razy. W sprawie pomordowanych w Jedwabnem opowiadał się za tym m.in. rabin Joseph Polak, przewodniczący bostońskiej Rady Halachicznej. Przeciwnicy ekshumacji mieli jednak do dyspozycji niewspółmiernie mocniejszy aparat nacisków politycznych i medialnych.

Jak zbrodnia mogła wyglądać naprawdę

Przed uruchomieniem Planu Barbarossa wywiad niemiecki ustalił, że na terenie wschodniej, okupowanej przez ZSRS połowy Rzeczpospolitej oporu ze strony polskiej ludności cywilnej raczej nie należy się spodziewać. Niemal cała inteligencja i większość szeroko rozumianej polskiej warstwy przywódczej – znajdowała się już w tym czasie na Syberii. Natomiast Polacy, których jeszcze nie wywieziono, ani nie zamknięto w więzieniach, ze strony Sowietów zaznali takiego terroru, że z pojawieniem się nowego okupanta mogą jedynie wiązać nadzieje na poprawę swojego losu. Zupełnie inne były ustalenia dotyczące osób narodowości żydowskiej. Wg niemieckiego wywiadu w obrębie tej społeczności znajdowało się najwięcej sowieckich urzędników i wszelkiego rodzaju popleczników bolszewickich służb. Szef Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy Reinhard Heydrich (który w 1942 w największym stopniu przyczynił się do decyzji o „ostatecznym rozwiązaniu kwestii żydowskiej”) doprowadził do wydania rozkazów zabijania wszystkich Żydów na terenach, zajmowanych po ataku na ZSRS. Częstą metodą mordu było stłaczanie ofiar w budynkach, do których wrzucano granaty a następnie podpalano. Tak 27 czerwca 1941 zginęło ośmiuset Żydów, zapędzonych do białostockiej synagogi. W mniejszych miejscowościach, w których przeważała zabudowa drewniana, zamiast granatów jako narzędzia zbrodni używano broni maszynowej. Tak, jak w 1939 roku w Gostyniu, Kościanie, Koninie i dziesiątkach innych miast Wielkopolski, egzekucje miały się dokonywać na oczach ich sąsiadów i krewnych. Wtedy na miejsce egzekucji Polaków z list proskrypcyjnych spędzano wszystkich mieszkańców danej miejscowości.

W 1941 też mordowano na oczach licznie, spędzanych zewsząd świadków. Niemcy liczyli na to, że tym sposobem przerażą i pozbawią zdolności do oporu całą miejscową ludność. Zakładali, że nadal pozostanie w stanie zastraszenia, kiedy większość niemieckich oddziałów zajmować się będzie walką na coraz odleglejszym froncie. W przypadku zajmowania ziem na wschód od „hitlerowsko-sowieckiej granicy przyjaźni”, wyznaczonej po wspólnym rozerwaniu Polski w roku 1939. Niemieckim oddziałom rozkazywano także inspirowanie miejscowej ludności do współudziału w antyżydowskich zbrodniach. Niemcy znali skalę zaangażowania osób narodowości żydowskiej w antypolski aparat terroru, działający na terenach wcielonych do ZSRS. Spodziewali się więc, że dotychczasowe ofiary będą pragnąć odwetu nie tylko na swych oprawcach, ale także na kojarzonych z nimi a całkowicie niewinnych pobratymcach. Powinniśmy wiedzieć, na ile te niemieckie oczekiwania zostały spełnione. Nie dowiemy się tego jednak na pewno z zakłamanej do cna propagandy, motywowanej wyłącznie złą wolą jej wytwórców.

Antypolskie przekazy historyczne produkowane są od stuleci. Kiedyś uzasadniano nimi rozbiory. Od wybuchu II wojny światowej uzasadniać mają konieczność „wkroczenia Armii Czerwonej na obszar zachodniej Ukrainy i Białorusi” we wrześniu 1939, wcielenia w granice ZSRS wschodniej połowy Polski, włączenia naszego kraju w sowiecką orbitę wpływów itd. W ciągu kilku powojennych dziesięcioleci przed skutkami kłamstwa broniły nas miliony żywych świadków. PRL kręcił też filmy choćby takie, jak „Czterej pancerni” – głupiuteńkie i też do cna zakłamane, ale nie pozostawiające wątpliwości co do tego, że w czasie II wojny światowej Polacy nie współdziałali, lecz walczyli z Niemcami. III RP zaczęła się w czasach, gdy żywych świadków zaczęło nam szybko ubywać a antypolskie narracje zaczęły przybierać na sile. Logiczne wydawało się więc otoczenie własnej historii zwiększoną troską. Zamiast tego zaczęto rugować historię ze szkół, niemal całkowicie zaprzestano tworzyć filmy o narodowych doświadczeniach.

Zrobiono więc wszystko, by zapewnić jak najlepsze warunki do rozpleniania się kolejnych kłamstw.

180 KOMENTARZE

 1. Do you have a spam problem on this website; I also am a blogger, and I was wondering your situation; we have created some nice methods and we are looking to swap techniques with others, please shoot me an e-mail if interested.

 2. Hi! I’m at work surfing around your blog from my new iphone! Just wanted to say I love reading through your blog and look forward to all your posts! Keep up the superb work!

 3. When I originally commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get four e-mails with the same comment. Is there any way you can remove people from that service? Thanks a lot!

 4. Hey! I just wanted to ask if you ever have any problems with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing a few months of hard work due to no backup. Do you have any methods to stop hackers?

 5. Hello there I am so excited I found your web site, I really found you by accident, while I was researching on Askjeeve for something else, Anyhow I am here now and would just like to say cheers for a tremendous post and a all round enjoyable blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read through it all at the minute but I have book-marked it and also added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read more, Please do keep up the awesome jo.

 6. Great awesome things here. I¡¦m very satisfied to peer your post. Thank you so much and i’m looking ahead to touch you. Will you please drop me a e-mail?

 7. I intended to draft you that bit of observation to help say thanks as before on the great opinions you have shown on this page. It’s quite wonderfully open-handed with people like you to present freely just what some people could have sold as an e book in making some cash for themselves, even more so considering that you could possibly have done it if you ever decided. Those techniques additionally worked as the great way to be sure that other people have the same eagerness just like mine to understand many more in regard to this issue. I’m certain there are numerous more pleasurable times ahead for those who looked over your blog post.

 8. Great post however , I was wanting to know if you could write a litte more on this subject? I’d be very grateful if you could elaborate a little bit more.

 9. What i don’t understood is in fact how you are not really a lot more smartly-appreciated than you might be right now. You’re very intelligent. You know therefore considerably when it comes to this subject, made me in my opinion consider it from so many various angles. Its like men and women aren’t interested until it’s something to accomplish with Woman gaga! Your personal stuffs outstanding. At all times care for it up!

 10. Hey! This is kind of off topic but I need some guidance from an established blog. Is it tough to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast. I’m thinking about making my own but I’m not sure where to start. Do you have any tips or suggestions? Thanks|

 11. I do not even know how I ended up here, but I thought this post was great. I do not know who you are but definitely you are going to a famous blogger if you are not already 😉 Cheers!|

 12. We are a gaggle of volunteers and opening a brand new scheme in our community. Your website provided us with helpful info to work on. You have performed a formidable process and our entire group will likely be thankful to you.|

 13. I used to be suggested this website by my cousin. I am no longer sure whether this post is written via him as nobody else realize such specified about my problem. You are incredible! Thanks!|

 14. dollhouse 168 WMdollとPiperdoll–誰が勝ちますか?使用後に私のダッチワイフをきれいにする方法は?カナダではダッチワイフは合法ですか?セックスロボット–セックス人形の運命?

 15. I got this web page from my friend who informed me concerning this web page and now this time I am browsing this site and reading very informative content at this place.|

 16. Does your website have a contact page? I’m having a tough time locating it but, I’d like to shoot you an e-mail. I’ve got some ideas for your blog you might be interested in hearing. Either way, great blog and I look forward to seeing it expand over time.|

 17. I’m not certain where you are getting your info, but great topic. I needs to spend a while studying much more or understanding more. Thank you for excellent information I was looking for this information for my mission.|

 18. Hello, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just wondering if you get a lot of spam remarks? If so how do you reduce it, any plugin or anything you can advise? I get so much lately it’s driving me mad so any assistance is very much appreciated.|

 19. Wonderful article! That is the kind of information that should be shared across the internet. Disgrace on the seek engines for now not positioning this put up upper! Come on over and visit my web site . Thank you =)|

 20. Thanks a lot for sharing this with all people you actually recognise what you are talking approximately! Bookmarked. Please also seek advice from my website =). We can have a link alternate arrangement among us|

 21. Unquestionably believe that which you stated. Your favorite justification appeared to be on the net the easiest thing to be aware of. I say to you, I certainly get annoyed while people consider worries that they just do not know about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side effect , people can take a signal. Will probably be back to get more. Thanks|

 22. First off I would like to say terrific blog! I had a quick question that I’d like to ask if you do not mind. I was curious to find out how you center yourself and clear your thoughts before writing. I have had trouble clearing my thoughts in getting my ideas out there. I do enjoy writing however it just seems like the first 10 to 15 minutes are usually wasted simply just trying to figure out how to begin. Any recommendations or tips? Appreciate it!|

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here