Burmistrz Gminy Trzebnica, pan Marek Długozima, wnioskując do Rady Miejskiej o nadanie śp. Kornelowi Morawieckiemu tytułu Honorowego Obywatela Trzebnicy napisał: „Pan Kornel Morawiecki to Niezłomny Wojownik w walce o wolną, suwerenną i niepodległą Polskę. Wspaniały patriota. Człowiek-legenda. Jestem pełen podziwu dla odwagi i determinacji, z jaką Pan Kornel Morawiecki dbał o to, by Polska była krajem wolnym, silnym, dumnym z własnej historii i bogatych tradycji. Waleczny i nieprzeciętnie odważny, a przy tym – z osobistych rozmów z jego bliskimi, córką Panią Anną Morawiecką i synem – Premierem RP Panem Mateuszem Morawieckim wiem, że to człowiek łagodny i delikatny, skromny, o dużej kulturze osobistej, rozległej wiedzy, błyskotliwej inteligencji.

Jego postawa szacunku, umiłowania i oddania własnej ojczyźnie zasługują na najwyższe uznanie i podziw, jednocześnie bliskie są wartościom ważnym w Gminie Trzebnica. Myśląc o rozwoju naszej gminy pamiętam, by troska o pamięć historyczną, kultywowanie tradycji, krzewienie postaw patriotycznych, były równie ważnym kierunkiem dla dynamicznych zmian, które w niej zachodzą. Również wychowanie patriotyczne dzieci i młodzieży stanowi jedno z wielu zadań Gminy Trzebnica, podobnie jak budowanie mostów między pokoleniami, czczenie pamięci o historii i bohaterach, wspieranie uniwersalnych wartości miłości do Ojczyzny, zarówno w wymiarze lokalnym, jak i państwowym. Odbywa się to na wielu płaszczyznach i przy okazji różnych wydarzeń angażujących zarówno młodzież oraz dzieci, jak i organizacje kombatanckie, a także całe rodziny. Dbam o to, by upamiętniać symbole, miejsca, ale także i ludzi. Z wymienionych powyżej względów uważam, że nadanie Panu Kornelowi Morawieckiemu tytułu Honorowy Obywatel Trzebnicy jest celowe i zasadne”.

Premier Mateusz Morawiecki w swoim liście przesłanym do uczestników uroczystości napisał:

„Dziękuję, że doceniliście Państwo patriotyzm mojego Ojca przez lata związanego z Dolnym Śląskiem, tutaj działającego w antykomunistycznej opozycji. Jestem dumny, że wyznawane przez Niego wartości urzeczywistniły się w naszej współczesnej, niepodległej Polsce. Dziś możemy czerpać z dziedzictwa wolności i solidarności, którego był współtwórcą. Ojciec odchodził od nas z wielkim pragnieniem pojednania miedzy Polakami. Jesteśmy Mu winni tę troskę i odpowiedzialność za obecny kształt naszej wspólnej Ojczyzny.

Gratuluję również wyróżnionym tytułem Zasłużony dla Gminy Trzebnica. To dzięki Państwa zaangażowaniu i aktywności Trzebnica wciąż się rozwija, jest doskonałym miejscem do życia. To Państwo stanowicie inspirację i przykład jak dbać o małą ojczyznę i współtworzyć wspólne dobro”.

Na pierwszym posiedzeniu Sejmu VIII kadencji (12 listopada 2015 roku) Kornel Morawiecki powiedział: „Niosę Ciebie Polsko, jak żagiew, jak płomienie, gdzie cię doniosę, nie wiem. Po latach 80. donieśliśmy Polskę do naszych dni. Niesiemy Ciebie Polsko, jak żagiew, jak płomienie, gdzie Cię doniesiemy?” – pytał.

I z tym pytaniem zostawił nas, wszystkich Polaków. Z pytaniem, które każdego dnia powinniśmy sobie zadawać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj