Przed imprezą na starym cmentarzu w Olkuszu przy grobie pułkownika Francesca Nullo, bohatera narodów włoskiego i polskiego, poległego w powstaniu styczniowym, staje warta.

Po południu kowale i rekonstruktorzy historyczni spotykają się, aby poznać tajniki kowalstwa i sposoby przekucia kosy rolniczej. Ponadto można obejrzeć broń czarnoprochową oraz uczestniczyć w pokazie kucia klingi. Potem zaczyna się wieczór pieśni patriotyczno-powstańczej w wykonaniu zespołu ludowego, a o zmroku taniec z płonącą szablą.

Impreza ma charakter otwarty. Wieczorem przybywają do kuźni harcerze, którzy wędrują szlakiem powstańczym z Będzina przez Olkusz do Ojcowa. Tu przy ognisku przekazują proporzec powstańczy grupie harcerzy z Olkusza i razem wyruszają do Ojcowa. Następnego dnia w kościele na wodzie odprawiana jest msza św. za powstańców, po której pod zamkiem Ojców następują kolejne uroczystości rocznicowe.

W zeszłym roku VIII Kucie Kos Bojowych otrzymało Patronat Narodowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

Wydarzenie składało się z dwóch części: w sali kominkowej olkuskiego PTTK odbył się wernisaż wystawy Franciszka Rozmusa i Stanisława Dudka „Tradycje Powstania Styczniowego w Małopolsce”, pokazującej wszystkie miejsca w Małopolsce, w których odbywają się uroczystości upamiętniające powstanie. Następnie w kuźni Jacka Włodarczyka w Żuradzie wykonano kosy bojowe.

W tym roku dwa tygodnie po wydarzeniu w Żuradzie, zorganizowano pokaz kucia kos bojowych w pięknie położonym klasztorze Karmelitów Bosych w Czernej. Przeorem tego klasztoru w XIX w. był św. Rafał Kalinowski, dowódca powstania styczniowego na Litwie. Ekipa olkuskich kowali pod kierunkiem Jacka Włodarczyka dała dwa pokazy na klasztornym dziedzińcu.

Klasztor w Czernej znajdujący się przy drodze z Olkusza do Krzeszowic jest miejscem, w którym ogniskują się patriotyczne tradycje. Przyklasztorne muzeum posiada też. eksponaty związane ze św. Rafałem Kalinowskim.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj