Patriotyzm gospodarczy jest pojęciem coraz częściej wkraczające w życie świadomych konsumentów, którzy chętniej wybierają rodzime produkty alternatywne dla wyrobów zachodnich. Tym samym wspierają gospodarkę i firmy będące ważnym elementem ekonomicznym i społecznym.

Prawo konsumenta

Ujmując temat w ogólnych zarysach, patriotyzm gospodarczy polega na świadomych wyborach konsumenckich, które opierają się na wiedzy, kto jest producentem danego towaru, jaka jest jego cena i jakość, z jakich materiałów jest wykonany. Polityka gospodarcza nie jest przypisana jedynie do rządu i samorządów, ale kształtuje ją również konsument, który codziennie podejmuje decyzje o wyborze dóbr i usług. Aby podjąć decyzję, dzięki której będzie można wesprzeć polskie firmy, potrzebna jest wiedza, które podmioty gospodarcze są polskie a które zagraniczne. Dlatego też takie informacje powinny być szeroko podawane, przede wszystkim na stronach rządowych.

Na zakupy z „Polą”

Trudno dziś być patriotą gospodarczym oraz wspierać polskie firmy, skoro jest tak duży wybór towarów różnych producentów. Najczęściej kierujemy się ceną lub sprawdzonym już przez siebie produktem. Nie mamy jednak pewności, czy wybrany przez nas towar jest polskiego pochodzenia. Aby pomóc konsumentowi w świadomych zakupach, została stworzona mobilna aplikacja o wdzięcznej nazwie „Pola”, która na podstawie kodu towaru określi czy jest to produkt polski czy zagraniczny. Aplikacja powie, czy wybrana firma:

  • jest zarejestrowana w Polsce
  • posiada 100% polskiego kapitału
  • prowadzi produkcję na terenie naszego kraju
  • tworzy wykwalifikowane miejsca pracy
  • nie jest częścią zagranicznego koncernu

Producent – konsument

W odczuciu konsumenta ważnym jest utworzenie dużej sieci sklepów firmowych, które będą oferować produkty pochodzące bezpośrednio od producenta.

Chociażby odzież. Polskie wyroby są dobrej jakości, staranne wykonane lecz niestety w wyższej cenie niż podobne dostępne w galeriach. Wynika to przede wszystkim z pośrednictwa. Droga wytwórca – hurtownia – sklep, to stanowczo za długa droga. Gdy towar dotrze do konsumenta ma cenę 2, 3 razy wyższą. W dobie dużych galerii zakupy w mniejszych rodzimych sklepach po prostu nie opłacają się. Dlatego też placówki takie często upadają, a producenci tracą nabywców.

Postawa patriotyzmu gospodarczego w młodym pokoleniu

Powinnością patrioty ekonomicznego jest swoim zachowaniem konsumenckim uczulać młodzież i dzieci na sposób wyboru zakupów. Zwłaszcza dzieci, naśladują dorosłych i popularne przysłowie „czym skorupka za młodu nasiąknie….” jest jak najbardziej zasadne.

Dobrym posunięciem władz byłoby wprowadzenie w szkołach, jeżeli nie przedmiotu, to chociażby tematu patriotyzmu gospodarczego na lekcji z podstaw przedsiębiorczości.

Patriotyzm ekonomiczny nie eliminuje

Idea patriotyzmu gospodarczego nie powinna jednak wykluczać prawa konsumenta do zakupu produktów zagranicznych. Nie chodzi o to aby bojkotować te towary, jedynie aby chcąc zakupić dany towar takiej samej jakości, w pierwszej kolejności wybrać produkt polski. Żyjemy w epoce globalizmu i eksport oraz import towarów jest rzeczą naturalną. Bez wymiany towarów niejedna gospodarka nie mogłaby się rozwijać.

Brać przykład innych krajów

Kraje wysoko rozwinięte, które od lat windują swoją gospodarkę poprzez innowacyjność oraz wspieranie rodzimych przedsiębiorców, dobrze wiedziały, że patriotyzm ekonomiczny jest właściwą droga do dobrobytu. Nasi zachodni sąsiedzi, Francja, Niemcy, w pierwszej kolejności kupują krajowe produkty. I jest to dla nich oczywiste. W północnych Włoszech współpraca rodzimych firm odegrała znaczną rolę w tworzeniu potęgi gospodarczej. Markety w Grecji są wyłącznie greckie. Również w krajach azjatyckich, w sferze ekonomicznej prym wiodą przedsiębiorcy danego kraju. To tylko parę przykładów, które są dla nas drogowskazem rozwoju gospodarczego naszego kraju.

Wspierajmy więc naszych przedsiębiorców kupując polskie produktu. Miejmy swój udział w rozwoju firm, podniesieniu jakości wyrobów, zwiększeniu miejsc pracy a tym samym dobrobycie w naszych rodzinach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj