Niezaprzeczalnie jedną z największych zalet działalności nierejestrowanej jest zwolnienie z opłacania składek ZUS. Gdy prowadzisz taką działalność, jesteś z tego obowiązku całkowicie zwolniony. Wynika to z niskich przychodów, które osiągasz, dzięki czemu możesz zachować więcej zysku dla siebie.

Jak wygląda kwestia podatków przy nierejestrowanej działalności?

Gdy prowadzisz działalność nierejestrowaną, jesteś zwolniony z podatku VAT. W konsekwencji, nie masz obowiązku wystawiania faktur VAT dla swoich klientów. Wystarczą rachunki. Jednak i tutaj są pewne wyjątki: jeżeli kupujący lub usługobiorca zażąda wystawienia faktury w ciągu 3 miesięcy liczonych od końca miesiąca, w którym dokonano zakupu lub wykonano usługę, masz obowiązek spełnić zadość temu żądaniu. Nie każdy jednak rodzaj działalności podlega zwolnieniu od opłacania VAT – zapłacisz podatek od towarów i usług, jeżeli np. sprzedajesz metale szlachetne lub świadczysz usługi prawne. Wszystkie wyłączenia spod zwolnienia od VAT są wymienione w art. 113 ust. 13 ustawy o podatku od towarów i usług. W tym wypadku będziesz miał obowiązek zarejestrowania się jako czynny podatnik VAT i wypełnić formularz VAT-R. Do twoich obowiązków będzie też należało prowadzenie pełnej księgowości, posiadania kasy fiskalnej oraz wystawiania faktur VAT.

Prowadzenie działalności nierejestrowanej nie oznacza niestety, że w ogóle nie zapłacisz podatku od zarobionych pieniędzy. Dochód jaki uzyskasz jest opodatkowany na zasadach ogólnych podatkiem PIT. Podlega on doliczeniu do dochodu, który uzyskałeś z innych źródeł, np. z wynagrodzenia za pracę. Nie zapominaj więc o corocznym rozliczeniu prowadzonej działalności w zeznaniu podatkowym PIT-36. W formularzu znajdziesz osobną rubrykę do wpisania dochodów z działalności nierejestrowanej. Dobrą wiadomością jest to, że podatek PIT jest naliczany od dochodu, a więc aby obliczyć jego kwotę możesz odliczyć od przychodu tzw. koszty uzyskania przychodu. Będą to więc wszystkie rzeczywiście poniesione przez ciebie oraz racjonalnie uzasadnione wydatki poniesione w związku z prowadzoną działalnością, których celem jest osiągnięcie przychodów lub zabezpieczenie ich źródła. Żeby odliczyć koszt uzyskania przychodu musisz udowodnić, że w świetle prawa nie jesteś przedsiębiorcą dzięki czemu, korzystając z tego rozwiązania, nie musisz zgłaszać działalności w ewidencji przedsiębiorców (CEIDG), urzędzie skarbowym i GUS. Tym samym nie masz obowiązku wystąpienia o nadanie numerów identyfikacyjnych NIP i REGON.

Pamiętaj jednak, że jeżeli prowadząc działalność nierejestrowaną, przekroczysz w jakimkolwiek miesiącu przychód równy połowie minimalnego wynagrodzenia (1300 zł) zaktualizują się wszystkie obowiązki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, w tym opłacanie składek ZUS i podatków.

43 KOMENTARZE

  1. 91552 793805Hey there! Someone in my Myspace group shared this internet site with us so I came to take a look. Im surely enjoying the data. Im bookmarking and will be tweeting this to my followers! Exceptional blog and outstanding style and design. 874004

  2. 30866 796726Largest lover messages were produced to share it along with your and gives honour with the bride and groom. Extremely sound systems facing unnecessary throngs of folks ought to take into account each of our valuable concept of all presenting, which is ones trailer. very best man toasts 852120

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here