Nowa inicjatywa to kolejna z serii wspierających świadomość patriotyzmu gospodarczego, tak potrzebnego szczególnie w dobie wychodzenie z recesji i tworzenia się nowych zrębów gospodarczych. Sygnatariuszami listu intencyjnego, parafowanego w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa, byli Poczta Polska, Polskie Koleje Państwowe, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., PKP Intercity, Wars S.A. oraz PKS Polonus Warszawa. Porozumienie przedstawicieli spółek nadzorowanych przez Ministerstwo Aktywów Państwowych w pełni wpisuje się w kampanię Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa pod hasłem „Kupuj Świadomie – Produkty Polskie”. Inicjatywa bazuje na dotarciu do otoczenia zewnętrznego za pomocą działań budujących świadomość konsumencką w celu wspierania rodzimego rolnictwa oraz świadomych decyzji zakupowych. Obecny podczas uroczystości inaugurującej akces spółek wiceminister Aktywów Państwowych Janusz Kowalski podkreślił, że opisana deklaracja to kolejny krok zmierzający do propagowania, tak pożądanego, patriotyzmu ekonomicznego. Zaznaczył, że nie bez znaczenia dla polskiej gospodarki, są zachowania pojedynczego konsumenta, które składają się na całość, która tworzy i pobudza koniunkturę gospodarczą zarówno w wymiarze regionalnym, jak i ogólnopolskim. Dodał, że to właśnie konsumpcja rodzimych produktów przyczynia się do podtrzymania zatrudnienia dla wielu pracowników, zarówno w rolnictwie, jak i przemyśle. Minister wyraził zadowolenie, iż to właśnie polskie spółki Skarbu Państwa przysłużą się promowaniu wysokiej jakości rodzimych wyrobów, co z kolei przełoży się na wzrost gospodarczy.

Inną ciekawą inicjatywą, z czerwca bieżącego roku, jest akcja naszego narodowego czempiona, czyli spółki PKN Orlen, która postanowiła w nietypowy sposób promować polskie produkty oraz lokalnych przedsiębiorców. Orlen, jako koncern multienergetyczny, zainaugurował przejazd przez blisko 50 polskich miast specjalną 21-metrową ciężarówką. Konwój z hasztagiem WSPIERAMY POLSKĘ promuje patriotyzm gospodarczy na naszych drogach i w przestrzeni publicznej miast. Projekt „Wspieramy Polskę” ma zachęcić do świadomego nabywania produktów rodzimych podmiotów gospodarczych, jako dóbr i towarów pierwszego wyboru. Prezes PKN Orlen, Daniel Obajtek, przy każdej nadarzającej się okazji podkreśla, że przez wspieranie polskich producentów, wspieramy się nawzajem. Prezes zaznacza: – Na naszych stacjach, których posiadamy 1800, mamy już 85 proc. produktów wytwarzanych w Polsce, od polskich producentów.

Podczas inauguracji akcji #Wspieramy Polskę minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin przypomniał o negatywnym wpływie epidemii na gospodarkę oraz podkreślił znaczenie patriotyzmu gospodarczego. Mówił, jak ważny jest polski kapitał w gospodarce, który poza produkcją dóbr, tworzy miejsca pracy oraz, co najważniejsze, odprowadza należne podatki. Dowiódł, że kapitał ma narodowość. Wicepremier wykazywał, że kapitał ma narodowość. Ponadto przedstawił strategię kierowanego przez siebie Ministerstwa Aktywów Państwowych, polegającą na współpracy polskich firm, szczególnie tych wielkich, z mniejszymi i średnimi. Minister dodał, ze patriotyzm gospodarczy możemy realizować wszyscy dokonując świadomych wyborów konsumenckich, uwzględniających rodzimych producentów.

Akcja PKN Orlen #Wspieramy Polskę to tylko potwierdzenie konsekwentnie rozwijanej współpracy z polskimi przedsiębiorstwami, czyli oferowanie na stacjach w kraju jak i za granicą coraz większej liczby produktów wyprodukowanych w Polsce. Tak pojmowana idea nowoczesnego patriotyzmu niewątpliwie przyczyni się do wsparcia polskiej gospodarki, szczególnie w czasach jej turbulencji wywołanej koronawirusem. Obecnie koncern współpracuje już z prawie 200 polskimi podmiotami, a wytworzone przez nich dobra stanowią 85 proc. asortymentu pozapaliwowego. Podczas pandemii Orlen zintensyfikował wysiłki na rzecz zwiększenia popytu. Koncern zachęca nas, abyśmy w trosce o dobro publiczne i krajową gospodarkę rozwijali pożądane nawyki konsumenckie. Na przykład dzięki współpracy w zakresie nabywania i odsprzedaży masek ochronnych produkowanych przez krajową firmę Brubeck, udało się uratować ponad 400 miejsc pracy.

Innym przykładem ekspansji jest firma Secpol, która była mało znanym producentem sękacza królewskiego, ale dzięki ekspozycjom na półkach stacji paliw, zwiększyła nieporównywalnie swoje obroty oraz zyskała ogólnopolską rozpoznawalność.

Podobny sukces dzięki sieci detalicznej Orlenu odniósł producent soków Bracia Sadownicy. Współpraca koncernu z przedsiębiorcami spotyka się z uznaniem opinii publicznej. Według badań, 75 proc. ankietowanych jest zdania, że krajowe koncerny powinny podtrzymywać dotychczasowe wsparcie dla polskich producentów. Warto odnotować, że działania spółek Skarbu Państwa na rzecz patriotyzmu ekonomicznego zostały zintensyfikowane przez obecną administrację. Rządzący doskonale zdają sobie sprawę, że odpowiedzialna polityka to sprawnie działające państwo, szczególnie w wymiarze gospodarczym.

Obecna polityka rządu mocno wspiera polskie przedsiębiorstwa, ponieważ to one są motorem rozwoju naszej gospodarki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj