Od średniowiecza słynęliśmy z wydobycia soli w całej Europie. Kopalnia soli w Bochni otworzyła swoje podwoje już w 1248 roku, okręg Wieliczki był znany w XI wieku z podstawowego wydobywania wody solankowej i warzenia z niej soli. Kopalnie w Bochni i Wieliczce przyczyniły się do ogromnego jak na tamte czasy rozwoju miast i napełniały skarbiec królewski. Król Kazimierz Wielki polegał na zyskach ze sprzedaży soli wydobywanej w Wieliczce, które stanowiły aż 1/3 przychodu skarbu królewskiego. W 1368 roku król wydał Statut Żup Krakowskich o prawach wydobywania soli, dając podwaliny dalszego rozwoju Wieliczki.

W dzisiejszych czasach w Bochni jak i Wieliczce nie wydobywa się już soli, ale są wielką atrakcją turystyczną przyciągającą setki tysięcy turystów z kraju i zagranicy. Obie są uznane przez UNESCO jako dziedzictwo kulturowe. W Wieliczce prowadzi się produkcję soli warzonej, którą uzyskuje się z zasolonych wód z podziemnych wycieków. Jak podaje biuro prasowe Wieliczki, solanki, czyli słone wody kopalniane, dopływają w naturalnym procesie do wyrobisk, które kopalnia transportuje na powierzchnię. Warzenie soli pozwala wyprodukować 12-15 tysięcy ton soli rocznie, która otrzymała Certyfikat Dziedzictwa Kulinarnego Małopolski. Sól warzona z Wieliczki jest oferowana w sklepach przez firmę Kotanyi, mającą austriackie korzenie.

Skąd się bierze dzisiaj sól kamienna w naszych sklepach? Największa kopalnia soli kamiennej w Polsce mieści się obecnie w Kłodawie w województwie wielkopolskim. Badania złóż na tym obszarze były prowadził w roku 1937 profesor Edwarda Janczewski, który odkrył struktury solne o długości 63 km i szerokości 4 kilometrów. W czasie okupacji Niemcy prowadzili wiercenia i potwierdzili dwa wysady solne: na Niżu Polskim o długości 26 km i szerokości 2 km oraz mniejszy w Izbicy Kujawskiej. W Kłodawie potwierdzono też występowanie mniejszych zasobów pokładów soli magnezowo-potasowych.

W 1956 roku zaczęto wydobywać pierwsze tony soli kamiennej, a dwa lata później utworzone przedsiębiorstwo Kopalnia Soli Kłodawa dostało plany produkcji 450 tysięcy ton soli w skali roku. Dla porównania – w latach 70. wydobywano ponad milion ton rocznie. Do lat 90. prawie całe wydobycie było przeznaczone dla przemysłu, ale przemiany gospodarcze doprowadziły do znacznego ich spadku. Rok 1992 przyniósł zmiany – początek wydobycia soli kamiennej na głębokości 750 metrów oraz przestawienie odbioru z przemysłowego na spożywczy. Wprowadzone dalsze zmiany na początku XXI wieku to nie tylko unowocześnienie produkcji i wydobycia soli, ale również udostępnienie Kłodawskiej Podziemnej Trasy Turystycznej. W 2007 zorganizowano koncert Filharmonii Kaliskiej pod ziemią, odnotowany w księdze Guinessa jako muzyka klasyczna grana najgłębiej pod ziemią – Cztery Pory Roku Vivaldiego. Jednak dzisiaj największym osiągnieciem Kopalni Kłodawa jest pierwsze miejsce w wydobyciu soli kamiennej w Polsce, uzyskiwanej jako produkt końcowy w drodze obróbki mechanicznej, bez użycia chemii. Kopalnia również kontynuuje modernizację technologiczną oraz wprowadziła do asortymentu produktów lizawki solne dla zwierząt w ilości – bagatelka – 50 ton na dobę.

Dlaczego warto wiedzieć o soli w Kłodawie? Nie tylko dlatego, że jako Spółka Skarbu Państwa kontynuuje tradycje kopalni soli w Bochni i Wieliczce sprzed setek lat, ale również, dlatego że jakość tej soli jest niezrównana.

Każdy kto interesuje się zdrowym żywieniem, przygląda się oferowanym na rynku przeróżnym rodzajom soli: gruboziarnistej, morskiej, jodowanej, himalajskiej – itd. Wiele z tych solnych produktów zawiera dodatki mineralne albo wzbogacające je sztuczne składniki. Każdy kto sięga w sklepie po paczkę soli, powinien wiedzieć, że sól z Kłodawy zawiera tylko naturalne mikroelementy potrzebne do zdrowego odżywiania i dobrej przemiany materii. Pokłady soli kłodawskiej na Niżu Polskim utworzone naturalnie 250 mln lat temu zawierają między innymi pierwiastki takie jak: magnes, żelazo, cynk, miedz, selen i jod i są ważnymi mikroelementami w prawidłowym funkcjonowaniu metabolizmu człowieka.

Doprawiając solą nasze dania i używając Produktu Polskiego możemy być przekonani, że nie tylko wzbogacamy i nasz organizm i Skarb Państwa.

41 KOMENTARZE

  1. 28146 878106Excellent blog here! Also your internet site loads up fast! What host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my website loaded up as rapidly as yours lol 379709

  2. 308193 771729I was curious if you ever thought of changing the structure of your blog? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or 2 pictures. Maybe you could space it out better? 935959

  3. 305983 685333a good deal lately with my father so hopefully this will get him to see my point of view. Fingers crossed! mortgage banker new york 374936

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here