Rzeź Woli (w kilka dni na początku Powstania Warszawskiego Niemcy wymordowali ok. 65 tys. mieszkańców stolicy) – największe morderstwo ludności cywilnej podczas II wojny światowej – określane jako zbrodnia wojenna, zbrodnia przeciwko ludzkości, ludobójstwo, pozostało bezkarne. PRL-owska komisja do ścigania zbrodni hitlerowskich nie osądziła Heinza Reinefartha, który spokojnie (jako lokalny polityk) dożył swych dni. Polska Rzeczpospolita Grubokreskowa nie rozliczyła pezetpeerowskich zbrodniarzy, a tow. W. Jaruzelski – sprawca stanu wojennego – spoczął za pieniądze podatników i z błogosławieństwem prezydentów na Wojskowych Powązkach. Teraz państwo ma szanse na pewną rehabilitację. Na 40 rocznicę powstania „Solidarności” zmobilizowało się na wsparcie byłych działaczy opozycji antykomunistycznej oraz osób represjonowanych z przyczyn politycznych. Okazuje się, że jest ono tyleż kontrowersyjne, co symboliczne.

Na 100-lecie zwycięskiej Bitwy Warszawskiej społeczeństwo obywatelskie nie zburzyło w czynie społecznym stalinowskiego pałacu kultury. Stołeczny magistrat nie zdobył się nawet na wzniesienie skromniutkiego „łuczku triumfalnego”, nie mówiąc o tym, że prezydent nie uczestniczył w uroczystościach rocznicowych. Co w końcu nie dziwi, gdy parę lat temu prezydent Bronisław Komorowski wystawił krasnoarmiejcom pomnik w Ossowie. Dlatego zainteresowanie się instytucji państwowych losem tych, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości w latach 1956-1989, trzeba docenić. Co innego realizacja tego zainteresowania.

Podający się za elitę peerelowscy pogrobowcy donoszą do Komisji Europejskiej o prześladowanych w naszym kraju mniejszościach seksualnych. Tak się odkleili od rzeczywistości, że nie zauważyli terroru anarcho-homo-lewackiego, bo trudno przypuścić, by pełnili funkcje narzędzia międzynarodówki LGBT. Niezależnie od tego, zmagając się z polskimi tradycjami i chrześcijańskimi wartościami (te ostatnie u podłoża cywilizacji europejskiej), są wszakże wspomagani państwowym mecenatem. Dwuznaczność oczywista, ale nie dla beneficjentów. Charakterystyczne, że tzw. elity nigdy nie wystąpiły w obronie działaczy opozycji antykomunistycznej, choć to jej (okrągły stół) zawdzięczają kontynuację uprzywilejowanej pozycji.

Oczywiste paradoksy

Pasożytujące na budżecie organizacje pozarządowe, to też zdobycz grubokreskowej demokracji. Zawodowi aktywiści żyją sobie jak pączki w maśle, a na przykład miłośnicy przyrody osiągają prezydenckie zarobki. Ponad sto organizacji propagujących ideologię LGBT też nieźle sobie radzi, korzystając z funduszy samorządowych, krajowych i zagranicznych, także brukselskich (w latach 2017-2019 ponad 2 mln zł dla warszawskiego ruchu LGBT).

Polski podatnik funduje (składka UE) unijne dobrodziejstwo, by demoralizowało społeczeństwo, zaś aktywiści osiągają wynagrodzenia, o których większość obywateli może tylko marzyć. W 2018 roku średnia pensja w organizacji przeciw homofonii przekraczała 10 tys. zł, w zarządzie stowarzyszenia Lambda – 15 tys. zł.

Można pomyśleć, że przytaczanie takich faktów to populizm i demagogia. Można. Niemniej takie są fakty, takie są realia i nie można stronić od takowych w przypadku b. działaczy opozycji antykomunistycznej. Trudno wyobrazić sobie, by Komisja Europejska, która chwali się w Internecie, że zasila kampanię przeciw homofobii w jej walce z „przestępstwami motywowanymi homofobią i transfobią” 553 tys. euro (ok. 2, 4 mln zł), pomyślała również o działaczach antykomunistycznych, to w przypadku polskich instytucji z ową wyobraźnią powinno być łatwiej. Niestety, to nie takie proste, wziąwszy pod uwagę starania o jakieś uznanie „za zasługi dla niepodległości 1956-1989” i owe symboliczne świadczenie 400 zł.

Zawodowi aktywiści ekologii, nieheteronormatywności, weganizmu, aborcji czy eutanazji dobrze sobie żyją w pluralistycznym, demokratycznym społeczeństwie, choć postępują antydemokratycznie, antypaństwowo, nie uznając wyników wyborów sejmowych czy prezydenckich. Można postulować wpisanie praw zwierząt do konstytucji, ale żeby zapewnić je także działaczom antykomunistycznym – nikt nie pomyśli. A przecież to dzięki nim aktywistom dobrze się powodzi.

Organizacje pozarządowe (jak sama nazwa wskazuje – korzystają w dużej mierze z rządowych budżetów) są opłacane przez podatników, niezależnie od swoich preferencji politycznych czy ideologicznych. Katolicy utrzymują bojówkarzy neomarksistowskiej rewolucji kulturalnej, działacze opozycji antykomunistycznej – neobolszewickich krzykaczy. Jeżeli takie są prawa demokracji, to działacze antykomunistyczni, dzięki którym ona funkcjonuje, powinni być tak samo honorowani, jak lewaccy aktywiści.

Socjal kombatancki

W blisko 1dziesięciomilionowej „Solidarności” działaczy było (co zrozumiałe) wielokrotnie mniej, ale przecież to oni ryzykowali najwięcej. Zwalniani z pracy (tzw. wilcze bilety), aresztowani, internowani, karnie wcielani do wojska, degradowani na stanowisku pracy. Wszystko to ograniczało ich późniejsze emerytury. Od lat domagali się więc zadośćuczynienia za krzywdy i poświęcenie. Wreszcie od 2017 roku mogą otrzymywać dożywotnie świadczenie w wysokości 400 zł miesięcznie (coroczna waloryzacja).

Urząd ds. Kombatantów potwierdził status działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z przyczyn politycznych wobec 12, 7 tys. osób. Wiek emerytalny osiągnęło 9, 4 tys. osób (7150 mężczyzn, 2250 kobiet). Wśród nich 50 proc. mężczyzn i 85 proc. kobiet otrzymuje świadczenie emerytalno-rentowe niższe niż 2400 zł. Dostaną więc wyrównanie do wysokości tej kwoty.

Czekali na to wsparcie od lat. Wreszcie zostało przyznane, bo dotychczas musieli obchodzić się uroczystymi uchwałami sejmowymi z okazji powstania „Solidarności” czy wprowadzenia stanu wojennego, z których nic nie wynikało. Nie wszyscy bowiem mieli tyle szczęścia, co tramwajarka Henryka Krzywonos, która zaczęła strajk, gdy wyłączono prąd w sieci trakcyjnej. Premier Donald Tusk przyznał jej dodatkowe świadczenie – 3500 zł miesięcznie, co podniosło jej emeryturę do 6230 zł (jak podliczyli jej koledzy w 2015 roku).

Załatwić sprawę

14 sierpnia 2020 roku 434 posłów (bez sprzeciwu, jeden wstrzymał się od głosu) uchwaliło nowelizację ustawy o działaczach antykomunistycznych, wprowadzającą świadczenia wyrównawcze do wysokości 2400 zł. Za była również postkomunistyczna lewica, bo przecież zapłacą podatnicy, a nie masa upadłościowa PZPR, która jakoś rozpłynęła się w grubokreskowej transformacji. Zresztą peerelowscy wojskowi nadal pobierają uprzywilejowane emerytury.

Jeszcze niedawno (w 2005 roku) związek zawodowy „Solidarność” nie wykonał uchwały Komisji Krajowej, przewidującej pomoc represjonowanym działaczom antykomunistycznym. Jednak w 2017 roku przewodniczący Jan Śniadek, jako poseł sprawozdawca, wprowadził nowelizację ustawy o działaczach antykomunistycznych (świadczenie 400 zł). Trzeba było wielu starań, by niskie świadczenia emerytalne działaczy nie były świadectwem wykluczenia i zapomnienia, nie były wyrzutem sumienia dla korzystających z wolności i zmian ustrojowych. W końcu jest więc dodatek wyrównawczy do 2400 zł. Sprawiedliwości stało się zadość – oświadczyła Anita Czerwińska, rzecznik prasowy PiS. Nie może być tak, żeby bohaterowie naszej wolności żyli w biedzie. Sukcesywnie staramy się zadośćuczynić krzywdom.

Oprócz świadczenia wyrównawczego przyznano działaczom ulgi w komunikacji publicznej. Co do miejskiej, to w zasadzie emeryci za nią nie płacą. Co do kolejowej – to mobilność ludzi w podeszłym wieku jest raczej niewielka. Niemniej można powiedzieć, że sprawa została w końcu załatwiona, a dług wdzięczności spłacony. Czy jednak to wszystko, na co stać nasze państwo – pytanie otwarte.

Charakterystyczne, że to ci najgorzej sytuowani posłużyli jako pretekst do rozwiązania problemu. Ponieważ zyskali rekompensatę (do 2400 zł), to sprawa wydaje się załatwiona. A przecież ci, którzy mają nieco wyższe świadczenie, to nie mają zasług w obalaniu totalitarnego systemu? W końcu to wyrównywanie (do 2400 zł) to nie świadczenie socjalne, lecz uznanie zasług w odradzaniu polskiej demokracji i niepodległości.

Konstytucyjna godność

Wielu działaczy przed zaangażowaniem się w walkę z reżimem było dobrze płatnymi fachowcami. Mieliby więc wysokie emerytury. Wielu straciło zdrowie podczas internowania czy w więzieniach. Otrzymują niskie renty. Jedni i drudzy wegetują, z uczuciem krzywdy i przegranego życia. Czy wyrównanie do 2400 zł może być satysfakcjonujące, zważywszy, że ową średnią emeryturę dostają także funkcjonariusze komunistycznego aparatu represji.

Jeżeli krzywdy i poświecenia działaczy ma rekompensować tylko takie symboliczne zadośćuczynienie, to źle to świadczy o kondycji sumienia tych wszystkich, od których zależy wysokość świadczeń emerytalnych. Bo dlaczego działacze nie mieliby otrzymywać świadczeń w wysokości średniej pensji krajowej? To odróżniłoby ich od esbeków. Czy jest to cena zbyt wygórowana za lata poniżającego wiązania końca z końcem, za degradację cywilizacyjną? Naszym wielkim obowiązkiem jest zapewnić godne warunki życia ludziom walczącym w latach 1956-1989 o naszą wolność i niepodległość – pisze premier Mateusz Morawiecki.

Jak na razie pomysł wyrównania świadczeń do 2400 zł podzielił środowisko działaczy, niezależnie od ich zaangażowania w walce z komuną. Nie byłoby takiego podziału, gdyby 400 zł świadczenie zostało podniesione (o 1000, czy 1500 zł) dla wszystkich, bądź emerytury osiągnęłyby wysokość średniej płacy krajowej.

Postulat podniesienia emerytur działaczy do wysokości średniej płacy krajowej, by nie były rodzajem zasiłku socjalnego, lecz honorową rekompensatą za krzywdy i poświecenie, był dyskutowany od dawna. Forsowali go związkowcy, także Ogólnopolskie Stowarzyszenie Internowanych i Represjonowanych. Jak na razie bez rezultatu.

Tymczasem art. 19 Konstytucji stanowi, że „Rzeczpospolita Polska specjalną opieką otacza weteranów walk o niepodległość”, do których działacze opozycji antykomunistycznej niewątpliwie się zaliczają.

406 KOMENTARZE

 1. You really make it appear so easy along with your presentation but I in finding this topic to be
  really something that I think I’d never understand.
  It sort of feels too complicated and very vast for me.
  I’m looking forward for your next post, I’ll attempt to get the
  cling of it!

 2. Yesterday, while I was at work, my sister stole my iphone and tested to see if it
  can survive a forty foot drop, just so she can be a
  youtube sensation. My apple ipad is now destroyed and she has 83 views.
  I know this is entirely off topic but I had to share it with someone!

 3. I’m really enjoying the design and layout of your site.
  It’s a very easy on the eyes which makes it much
  more enjoyable for me to come here and visit more often. Did
  you hire out a developer to create your theme? Excellent work!

 4. Hello! I just wanted to ask if you ever have any trouble with hackers?

  My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing several weeks of hard work due
  to no back up. Do you have any methods to protect
  against hackers?

 5. Hi there it’s me, I am also visiting this web site on a regular basis, this web page is actually good and the visitors are truly sharing fastidious thoughts.

 6. Hi everyone, it’s my first pay a quick visit at this web page, and piece
  of writing is really fruitful in support of me, keep up
  posting these articles.

 7. I loved as much as you’ll receive carried out right here.
  The sketch is attractive, your authored material stylish.
  nonetheless, you command get got an impatience over that you wish be
  delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again since exactly the same
  nearly very often inside case you shield this hike. quest bars http://bitly.com/3C2tkMR quest bars

 8. We’re a group of volunteers and starting a new scheme in our community. Your web site offered us with helpful information to work on. You have performed an impressive job and our entire group might be grateful to you.|

 9. You are so cool! I do not believe I’ve read something like this before. So nice to find another person with some original thoughts on this topic. Seriously.. thanks for starting this up. This website is one thing that’s needed on the internet, someone with a little originality!|

 10. Does your site have a contact page? I’m having a tough time locating it but, I’d like to send you an email.

  I’ve got some ideas for your blog you might be interested in hearing.

  Either way, great blog and I look forward to seeing it grow over time.

 11. Attractive component of content. I simply stumbled upon your web site and in accession capital to say that I get actually enjoyed account your weblog posts. Any way I’ll be subscribing on your feeds and even I success you access persistently rapidly.|

 12. This is very interesting, You’re a very skilled blogger.
  I’ve joined your feed and look forward to seeking more of your fantastic post.
  Also, I have shared your website in my social networks!

 13. I like the valuable info you provide in your articles. I’ll bookmark your weblog and check again here regularly. I am quite sure I’ll learn plenty of new stuff right here! Good luck for the next!|

 14. Hello, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was just wondering if you get a lot of spam responses? If so how do you prevent it, any plugin or anything you can recommend? I get so much lately it’s driving me mad so any help is very much appreciated.|

 15. This is very interesting, You are a very skilled blogger. I’ve joined your rss feed and look forward to seeking more of your fantastic post. Also, I’ve shared your website in my social networks!|

 16. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.|

 17. Heya i am for the first time here. I came across
  this board and I find It truly useful & it helped me out much.
  I hope to give something back and aid others like you helped me.

 18. My spouse and I stumbled over here different web address and thought I might as well check things out. I like what I see so now i am following you. Look forward to going over your web page repeatedly.|

 19. What’s Going down i am new to this, I stumbled upon this I have discovered It absolutely helpful and it has helped me out loads. I am hoping to give a contribution & assist different customers like its aided me. Good job.|

 20. I am not sure where you’re getting your info, but good topic. I needs to spend some time learning more or understanding more. Thanks for magnificent information I was looking for this info for my mission.|

 21. hi!,I like your writing very a lot! share we keep up a correspondence extra about your post on AOL? I require a specialist on this area to solve my problem. May be that is you! Having a look forward to look you. |

 22. Thank you for the auspicious writeup. It if truth be told was a entertainment account it. Glance complicated to more delivered agreeable from you! However, how could we keep in touch?|

 23. Hello there, just became aware of your weblog via Google, and found that it’s truly informative. I’m going to watch out for brussels. I’ll appreciate if you happen to continue this in future. Numerous other folks will likely be benefited out of your writing. Cheers!|

 24. you are in reality a good webmaster. The website loading pace is amazing. It seems that you are doing any unique trick. Also, The contents are masterwork. you have performed a fantastic job in this matter!|

 25. Right here is the perfect site for anyone who hopes to find out about this topic. You know a whole lot its almost hard to argue with you (not that I really would want to…HaHa). You certainly put a fresh spin on a subject which has been written about for decades. Excellent stuff, just great!|

 26. I have learn some good stuff here. Definitely price bookmarking for revisiting.
  I surprise how so much attempt you set to create this kind of great informative
  website.

 27. Great post. I was checking continuously this blog and I’m impressed! Very helpful info specifically the ultimate section 🙂 I deal with such info much. I used to be seeking this particular info for a long time. Thank you and good luck. |

 28. A person essentially lend a hand to make critically posts I’d state. That is the very first time I frequented your website page and to this point? I surprised with the analysis you made to create this actual put up incredible. Great activity!|

 29. We’re a group of volunteers and opening a new scheme in our community. Your site provided us with valuable info to work on. You have done an impressive job and our whole community will be grateful to you.|

 30. I was curious if you ever considered changing the structure of your site? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or 2 images. Maybe you could space it out better?|

 31. Hi there excellent blog! Does running a blog similar to this require a massive amount work? I have no expertise in coding however I had been hoping to start my own blog soon. Anyhow, if you have any ideas or techniques for new blog owners please share. I know this is off subject however I simply wanted to ask. Cheers!|

 32. No matter if some one searches for his required thing, therefore he/she wants to be available that in detail, therefore that thing is maintained over here.|

 33. You’ve made some really good points there. I checked on the web for more information about the issue and found most people will go along with your views on this website.|

 34. Befitting utilization of ivermectin buy. where can i get ivermectine pills is largest entranced as a solitary dose with a non-restricted drinking-glass (8 ounces) of damp on an valueless inclination (1 hour before breakfast), unless otherwise directed by way of your doctor. To keep from certain up your infection, decide this medicine exactly as directed. Your doctor may penury you to engage another administer every 3 to 12 months. Your doctor may also dictate a corticosteroid (a cortisone-like panacea) to save unfailing patients with river blindness, especially those with stony symptoms. This is to help lessen the infection caused before the destruction of the worms. If your doctor prescribes these two medicines together, it is important to take the corticosteroid along with stro-me-ctol.com. Take them exactly as directed close your doctor. Do not overlook any doses. Dosing. The dosage of this remedy will be contrastive on different patients. Comprehend your doctor’s orders or the directions on the label. The following data includes on the contrary the average doses of this medicine. If your dose is separate, do not shift it unless your doctor tells you to do so. The amount of nostrum that you arrogate depends on the tenacity of the medicine. Also, the crowd of doses you find suitable b leave each period, the epoch allowed between doses, and the completely of time you withstand the medicine depend on the medical imbroglio for which you are using the medicine.

 35. Howdy very cool web site!! Guy .. Excellent .. Superb ..
  I’ll bookmark your site and take the feeds also?
  I’m glad to search out so many helpful information here in the publish, we’d like develop
  extra strategies on this regard, thanks for sharing. . .
  . . .

 36. I’m acutely on climb of the cosmos with the products purchased such as the unfriendly deterge, cream & shampoo/conditioners. My sometime training with the deliveries were distinguished except after the last luck I ordered which included 1 tin of Camel Tap The goods which was particular badly dented in arrears to the handling during Aust Post. Why and wherefore why i gave a 4 the missis as an alternative of 5 greatest man was needed to the delivery/handling by pharmduck.com.

 37. I just like the helpful information you provide in your articles. I’ll bookmark your blog and take a look at again right here regularly. I’m reasonably certain I will be told a lot of new stuff right right here! Good luck for the following!|

 38. Show one’s gratitude you for making me a happy bride on my blend broad daylight! I have always had so-so veneer with cyclical breakouts here and there. 3 months to come my ample day my arrangement artist told me I needed to do something about my pelt or she would from to dry on the cover-up. I started using the Oxylift with the Seabuckthorn Berry Cream and WOW, what a difference! My cast artist was from a to z in seventh heaven she was able to pass weak on the cover-up and commented on how my crust smoothed out. Thanks you again!

 39. It’s in reality a nice and helpful piece of information. I am satisfied that you just shared this useful info with us. Please stay us up to date like this. Thanks for sharing.|

 40. I’m amazed, I have to admit. Seldom do I encounter a blog that’s both equally educative and amusing, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The problem is something which too few folks are speaking intelligently about. Now i’m very happy I found this during my search for something concerning this.|

 41. This is really interesting, You are a very skilled blogger. I have joined your rss feed and look forward to seeking more of your fantastic post. Also, I’ve shared your site in my social networks!|

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here