Dzikim lokatorom, czyli squatterom donikąd nie śpieszno, bo nie pracują, żyją w wolności, szkolą się w działalności rewolucyjnej i szykują się do rewolucji. Zaprawiają się w ulicznych awanturach.

Państwo, w którym wypadło żyć squatterom, nazywają państwem faszystowskim. Chcą to państwo jak najprędzej rozwalić i stworzyć republikę socjalną nowego człowieka, bezpaństwowca, bezwyznaniowca, otwartego na inżynierię społeczną. Na razie republika mieści się w pustostanie, po który wyciąga rękę śródmiejska władza. Podobnych republik jest kilka w Warszawie.

Republikanie dzielą się na anarchistów, socjalistów, komunistów – trockistów, bolszewików i antyrasistów. Wielu przylepiło do swych politycznych poglądów niektóre zasady fruterianizmu, buddyzmu i hinduizmu. Wielu działa w Ruchu Lesbijek i Gejów, w Kampanii Przeciw Homofobii, w Komunistycznej Młodzieży, w Inicjatywie Feministycznej, w Antifie, wspieranej przez organizację Antifaschismus.

Spośród wszystkich squattersów wyróżnia się grupa spod znaku LGBT, oznaczająca się znaczkami i flagami w sześciu kolorach tęczy. Kolor różowy oznacza seksualność, czerwony – światło i przyszłość, pomarańczowy – ukojenie bólu i cierpienia, żółty – słońce, zielony – więź z naturą, znak fioletowy oznacza duchowość.

Twarze squattersów pod tęczowymi flagami na Krakowskim Przedmieściu pokazała telewizja publiczna. Komentarze zwracały uwagę na skrajną indoktrynację małolatów, wypchniętych na uliczne awantury przez politycznych graczy lewicy bolszewickiej. Negatywnym przykładem indoktrynacji miała być Greta Thunberg, siedemnastoletnia Szwedka, płacząca nad losem świata.

I raptem, jakby w filmowym montażu „na ostro”, telewizja pokazała dwunastolatki i czternastolatki, ale w pozytywnym kontekście i z pozytywnymi komentarzami. Nastąpił zwrot o sto osiemdziesiąt stopni w obrazie małolatów. Czemuż to? Bo tym razem małolaty wystąpiły z poparciem ustawy o zaprzestaniu hodowli norek i trzymaniu psów na uwięzi.

Czy te dzieci znają wieś? Nie znają. Czy ten młodzieżowiec zna wieś i wie, co mówi? Nie wie. Wystarczy manifestować wyższość nad wsią, nad rolnikami. Z tą rzekomą wyższością ta dziewczynka z twarzą Grety Thunberg skontroluje wkrótce szereg gospodarstw i pouczy rolników jak maja hodować i trzymać psy.

Skąd to wywyższanie się ponad wieś? Skąd to przekonanie, że na wsi żyją ludzie drugiej i trzeciej kategorii? W suwalskich powiatach cudzoziemcy hodują setki tysięcy świń. To nie problem? W siedleckich powiatach jest ponad siedemset potężnych kurników dla milionów kurcząt. To nie problem? To smród, smuga smrodu od Bugu pod Warszawę! Polska gminna w województwach wschodnich to nie Polska B, to Polska Z.

Rolnicy? Co tam rolnicy! – mówi lider prawej lewicy czy też lewej prawicy. Wieś do roboty, a nie do polityki! Wieś na polityce się nie zna. No i prawa lewica czy też lewicowa prawica postanowiła sprawy wsi wziąć w swoje ręce. Czy jednak tym razem nie oberwie po łapach?

Prawica tuli lewicę jak żmiję, a później dziwi się, że żmija gryzie! Lewica nie zadawala się ustawą o psach i o hodowli norek. Lewica chce zmian systemowych, dąży do rewolucji socjalnej i światopoglądowej. A w małej skali, w republikach squattersów, chodzi o ochronę świnek morskich w klatkach, chodzi o mordowane kurczęta, indyki i kaczki, chodzi o dobrostan szczurów domowych i królików, użytych do reklamy dzietności kobiet.

– Czemu można trzymać w klatkach króliki, a norek nie wolno trzymać ? – pytają squattersi.

Az czego żyją, za co żyją squattersi? Nad wieczorem chodzą na targowiska i na zaplecza marketów po żywność, która „mogłaby się tam zmarnować”. W squacie żywność nie marnuje się. Za mieszkanie nie płacą, światło i wodę mają za darmo. Russel Kirk, konstytucjonalista amerykański, nazywał takich dzikich lokatorów, szermujących wolnością i prawdą, „gnijącym społeczeństwem”.

Tymczasem przez okno gnijącego społeczeństwa squattersów wleciał komar i krąży wokół mojej głowy. Próbuję go odpędzić, wymachując ręką. Moi rozmówcy radzą, żebym nie był taki agresywny wobec istoty, czyli komara. Traktuję te rady jako żarty i nagłym klapnięciem zabijam komara na swoim policzku.

Nastaje cisza, a po chwili rozlega się wrzask.

– Zabiłeś istnienie!! – krzyczy siedząca obok mnie dziewczynka.

– Zabiłeś – wtórują mieszkańcy parteru.

Nie mogę uwierzyć, że to wszystko dzieje się na jawie i próbuję żartować:

– Czy to nie był czasami Kowalski?

Moje pytanie wywołuje awanturę. Jedni squattersi chcą mnie wyrzucić na zbity pysk na ulicę. Drudzy opowiadają się za pozostawieniem mnie w squacie pod warunkiem, że zostanę oświecony, zechcę wysłuchać, o co toczy się walka z faszyzmem, z kapitalizmem i z oportunizmem na ulicach Warszawy.

Zgadzam się być oświecony, a oświeca mnie szesnastolatka z twarzą nawiedzonej Grety Thunberg. Stuknęła mnie palcem w piersi i powiedziała, że między odczuwającymi istotami nie ma drugorzędnych. Wszystkie istoty żyjące na Ziemi tworzą jedność życia. Nawet komar, niewielkie stworzenie, kiedy próbował ugryźć, nie powinien być zabity.

– A ty zabiłeś istnienie! Jesteś niedobrym człowiekiem. Wystarczył niewielki ruch, a stworzenie samo by odleciało.

– On, ten komar, zorientuje się, że jeśli odważy się wypić krew człowieka, to człowiek może odebrać mu życie – zauważył chłopiec, buddysta, anarchista i ktoś tam. – Ludzkie życie nie zajmuje specjalnie uprzywilejowanego miejsca pomiędzy innymi istotami.

Dowiaduję się, że świat nie jest stworzony tylko dla pożytku i przyjemności ludzi, ale także dla pożytku i szczęścia innych istot. Komar nie jest ani lepszy, ani gorszy od człowieka, od królika albo od psa i norki, zabijanej na futro.

Chłopiec zapewnia, że w niektórych okolicznościach człowiek – nawet minister, naczelnik państwa, premier – odrodzi się jako zwierze, a zwierze, jako człowiek. – W buddyzmie jest ahinsa, czyli zakaz szkodzenia i zabijania żywych istot.

– Wszystkie istoty posiadają życie, kochają je i nie chcą umierać.

Tymczasem anarchiści, komuniści – trockiści, antyfaszyści i antykapitaliści podnieśli temat zabijanych zwierząt na futra. Argumentują, że zwierzęta posiadają takie samo niezbywalne prawo do korzystania z Ziemi, jak istoty ludzkie. Są oburzeni, gdy mówię, że wedle profesora Kirka prawa należą człowiekowi, a zwierzęta są jedynie przedmiotem praw. Dowodzą, że zarówno człowiek, komar, norka i pies mają te same prawa.

– Władza nareszcie ugięła się – usłyszałem. – Ugnie się jeszcze bardziej!

– To początek naszej walki o prawa wszystkich istot! Nie mogą być mordowane kurczaki, norki, króliki, nawet udomowione szczury.

– A świnie?

– Świnie też nie powinny być mordowane.

Prawa wszystkich istot? To jak pogodzić prawo komara i prawo kurczaka i prawo królika z prawem człowieka? Usłyszałem, że prawa równoważą interesy ludzi i wszelkich istnień. Człowiek nie powinien zakłócać życia innych istot. Najwyższym celem człowieka powinna być nieustanna praca nad całkowitym ustaniem cierpienia wszystkich istot.

Spytałem, czy moi rozmówcy byli na wsi i znają się na rolnictwie? Roześmieli się. Wieś, rolnictwo? To, zdaniem squattersow, dziewiętnasty wiek.

– A mamy dziś który wiek? – pytają. – Holandia, Dania, kraje liberalne i lewicowe, wprowadzają swoje kraje w dwudziesty pierwszy wiek!

Squattersi w przestrzeni politycznej są skrajną lewicą, anarchistami i bolszewikami, natomiast w sferze społecznej i życia codziennego w manifestują frutarianizm, którzy występuje pod kilkoma różnymi nazwami: frukt arianizm, fruitarianie.To naprawdę ideologia, ruch społeczny, styl życia, a nie tylko sposób odżywiania.

Frutarianie są odłamem weganów (weganizm), jednak w przypadku frutarianizmu wchodzi jeszcze aspekt ochrony warzyw, które podobno odczuwają ból i cierpienie.

– Zobaczcie, co dzieje się w ogródkach! – proponuje ta z twarzą Grety Thunberg.

– Co dziej się?

– Dzieje się śmierć! Marchewki, rzodkiewki, buraczki umierają!

Frutarianie uważają, że nie tylko zwierzęta są krzywdzone, gdy są mordowane. Najbardziej krzywdzone są warzywa. Owoce frutarianie jedzą tylko te, które same spadną.

– To niesprawiedliwość, gdy marchewka jest okrutnie wyrywana! – powiadają frutarianie. – Niesprawiedliwość, bo człowiek zapanował na Ziemi i nie chce ustąpić miejsca marchewce.

Słucham i nie jestem pewien realności. Na wszelki wypadek szczypię się w pośladek. Boli. A zatem jestem w realnym świecie.

– Mordowane są marchewki! – mówi dziewczynka z twarzą Grety Thunberg.

– Śmierć marchewki jest powolna i straszna – mówią weganie. – Marchewka krzyczy. To niemy krzyk, wyrażający ból, krzywdę i niesprawiedliwość.

Frutarianie sprzeciwiają się wyrwaniu marchewki, wykopywaniu buraka, selera, pietruszki, ziemniaka, marchwi; odcinania naci pietruszki, selera; wyrywania kapusty etc. Frutarianizm pozwala na jedzenie owoców pozyskanych wyłącznie w sposób nie powodujący ich śmierci i zniszczenia rośliny, na której rosną.

– Tak, zerwiemy jabłko z jabłoni, ale to nie powoduje śmierci drzewa – mówią weganie. – Marchewki czy rzodkiewki już nie zjemy.

W jadłospisie frutariańskim dominują owoce. Frutarianie są także witarianami, to znaczy odrzucają gotowanie i inne formy obróbki termicznej owoców. Witarianie stosują dietę surową, więc produkty wchodzące w jej skład nie są gotowane bądź pieczone, a jedynie mielone, krojone, wyciskane lub suszone.

Większość frutarian rezygnuje z ziaren zbóż i orzechów uważając, iż jest to nienaturalne, ponieważ człowiek prehistoryczny nie umiał siać ani zbierać zbóż. Kwestią bolesną dla frutarian są zwierzęta.

– Na razie walczymy o los zwierząt futerkowych, także psów, kotów – mówi dziewczyna. – . Później rozpoczniemy bezwzględną walka z mordowaniem kurczaków, indyków, świń i krów. Na końcu zajmiemy się marchewkami i buraczkami. Ogródki nie mogą być miejscem zagłady marchewki.

A koszty tej rewolucji? Państwo zapłaci za hotele dla psów, hotele dla koni, hotele dla kotów i za ośrodki lecznictwa zwierząt etc. Chodzi o minimalizowanie cierpienia istot w takim stopniu, jak to jest możliwe.

Okrucieństwo, zabijanie, wyrywanie z ziemi, niehumanitarne uwięzienie czy wszelkiego rodzaju złe traktowanie powinno być prawnie zakazane, mówią squattersi. Dotyczy to także ryb, skorupiaków i innych zwierząt zamieszkujących jeziora, rzeki i oceany. O dobrostan wszelkich istot będą walczyć anarchiści, komuniści, trockiści, fruktarianie i weganie, czyli wolni ludzie w niewolnym kraju, czyli w Polsce.

Człowiek musi sprawiedliwe dzielić się Ziemią ze wszystkimi istotami, a gdy będzie tego wymagać sytuacja, niektóre istoty źle zarządzane przez człowieka, weźmie pod opiekę republika socjalna, której utworzenie zapowiadają anarchiści, bolszewicy, antyfaszyści pod tęczowymi flagami mieszkańców squattów:

– Nie będzie milczenia, gdy będą mordowane kurczaki, marchewki, króliki i komary!! Gdy w kraju będą panoszyć się faszyści, a Ziemia będzie należała do kapitalistów! Śpieszmy się działać. Bo świat nie usłyszy krzyku mordowanej marchewki!

Śmieszne? Gdy po powrocie z emigracji Lenin z dwudziestoma sześcioma towarzyszami zapowiedział w Dumie, że bolszewicy wezmą odpowiedzialność za Rosję, posłowie Dumy wybuchli śmiechem i śmiali się aż bolszewicy wzięli odpowiedzialność za Rosję.

768 KOMENTARZE

 1. I’m truly enjoying the design and layout of your site. It’s a very
  easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme?

  Fantastic work!

 2. hі!,I reаllу lijke your writing vry soo much! percentage
  we be in contact more about your post ⲟn AOL?I need an expert in this area
  to unrаѵel my problem. May be that’s you! Taking a look ahead to see you.

 3. Wow, marvelous weblog structure! How lengthy have you ever been blogging for? you make blogging look easy. The whole look of your site is wonderful, let alone the content!

 4. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be really something which I think I would never understand. It seems too complex and very broad for me. I am looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!

 5. You are so cool! I don’t believe I’ve truly read through a single thing like this before. So good to find someone with unique thoughts on this topic. Seriously.. thanks for starting this up. This site is one thing that’s needed on the internet, someone with some originality!

 6. you are in point of fact a good webmaster. The website loading speed is incredible. It seems that you are doing any unique trick. Moreover, The contents are masterwork. you’ve performed a excellent activity in this subject!

 7. You are my inhalation , I own few blogs and very sporadically run out from to brand.I conceive this website has got some very excellent information for everyone. “A sense of share is not a bad moral compass.” by Colin.

 8. You are my aspiration, I own few blogs and occasionally run out from post :). “He who controls the past commands the future. He who commands the future conquers the past.” by George Orwell.

 9. You are so awesome! I don’t think I’ve truly read through anything like this before. So nice to find another person with a few unique thoughts on this issue. Really.. thank you for starting this up. This site is something that is required on the web, someone with a bit of originality!

 10. you are really a good webmaster. The web site loading speed is incredible. It seems that you’re doing any distinctive trick. Also, The contents are masterpiece. you have done a great process on this topic!

 11. You are my inhalation , I own few blogs and very sporadically run out from to brand.I conceive this website has got some very excellent information for everyone. “A sense of share is not a bad moral compass.” by Colin.

 12. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be really something which I think I would never understand. It seems too complex and very broad for me. I am looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!

 13. You are so cool! I don’t think I’ve truly read through something like that before. So wonderful to find somebody with some original thoughts on this topic. Really.. thanks for starting this up. This website is one thing that is required on the internet, someone with some originality!

 14. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be really something which I think I would never understand. It seems too complex and very broad for me. I am looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!

 15. You are my inhalation , I have few blogs and very sporadically run out from to post .I conceive this website holds some rattling great info for everyone. “He who has not looked on Sorrow will never see Joy.” by Kahlil Gibran.

 16. You are so interesting! I don’t believe I have read through anything like this before. So great to discover somebody with a few genuine thoughts on this issue. Really.. many thanks for starting this up. This web site is one thing that is required on the web, someone with a little originality!

 17. You are my aspiration , I possess few web logs and occasionally run out from to brand.I conceive this internet site contains some really good info for everyone. “A man’s dreams are an index to his greatness.” by Zadok Rabinwitz.

 18. You can definitely see your skills in the work you write. The world hopes for more passionate writers like you who are not afraid to mention how they believe. At all times follow your heart.

 19. You are so cool! I do not think I have read anything like this before. So great to discover somebody with unique thoughts on this subject matter. Really.. thanks for starting this up. This site is one thing that’s needed on the internet, someone with some originality!

 20. You are my inhalation , I have few blogs and very sporadically run out from to post .I conceive this website holds some rattling great info for everyone. “He who has not looked on Sorrow will never see Joy.” by Kahlil Gibran.

 21. You are so cool! I do not suppose I’ve read through a single thing like this before. So wonderful to discover someone with some unique thoughts on this topic. Really.. many thanks for starting this up. This web site is one thing that’s needed on the web, someone with a little originality!

 22. You are so cool! I don’t believe I’ve truly read through a single thing like this before. So good to find someone with unique thoughts on this topic. Seriously.. thanks for starting this up. This site is one thing that’s needed on the internet, someone with some originality!

 23. You are so cool! I don’t believe I’ve truly read through a single thing like this before. So good to find someone with unique thoughts on this topic. Seriously.. thanks for starting this up. This site is one thing that’s needed on the internet, someone with some originality!

 24. You are so cool! I don’t believe I’ve truly read through a single thing like this before. So good to find someone with unique thoughts on this topic. Seriously.. thanks for starting this up. This site is one thing that’s needed on the internet, someone with some originality!

 25. You are so cool! I do not suppose I’ve read through a single thing like this before. So wonderful to discover someone with some unique thoughts on this topic. Really.. many thanks for starting this up. This web site is one thing that’s needed on the web, someone with a little originality!

 26. you are really a good webmaster. The web site loading speed is incredible. It seems that you’re doing any distinctive trick. Also, The contents are masterpiece. you have done a great process on this topic!

 27. you are really a just right webmaster. The site loading speed is amazing. It kind of feels that you are doing any unique trick. Moreover, The contents are masterpiece. you’ve done a wonderful job on this topic!

 28. You are so cool! I don’t think I’ve truly read through something like that before. So wonderful to find somebody with some original thoughts on this topic. Really.. thanks for starting this up. This website is one thing that is required on the internet, someone with some originality!

 29. you are really a just right webmaster. The site loading speed is amazing. It kind of feels that you are doing any unique trick. Moreover, The contents are masterpiece. you’ve done a wonderful job on this topic!

 30. you are in point of fact a good webmaster. The website loading speed is incredible. It seems that you are doing any unique trick. Moreover, The contents are masterwork. you’ve performed a excellent activity in this subject!

 31. You are my aspiration, I own few blogs and occasionally run out from post :). “He who controls the past commands the future. He who commands the future conquers the past.” by George Orwell.

 32. You are so interesting! I do not think I’ve read through something like that before. So nice to find somebody with unique thoughts on this subject. Seriously.. thanks for starting this up. This web site is one thing that is needed on the web, someone with a little originality!

 33. you are really a good webmaster. The web site loading speed is incredible. It seems that you’re doing any distinctive trick. Also, The contents are masterpiece. you have done a great process on this topic!

 34. You are so cool! I do not suppose I’ve read through a single thing like this before. So wonderful to discover someone with some unique thoughts on this topic. Really.. many thanks for starting this up. This web site is one thing that’s needed on the web, someone with a little originality!

 35. You are so cool! I don’t believe I’ve truly read through a single thing like this before. So good to find someone with unique thoughts on this topic. Seriously.. thanks for starting this up. This site is one thing that’s needed on the internet, someone with some originality!

 36. You are so interesting! I don’t think I’ve read through something like that before. So wonderful to discover somebody with a few original thoughts on this subject. Really.. thank you for starting this up. This web site is something that is required on the web, someone with a bit of originality!

 37. You are so awesome! I don’t suppose I’ve read through a single thing like that before. So nice to find somebody with some original thoughts on this subject matter. Really.. many thanks for starting this up. This website is something that is required on the web, someone with a bit of originality!

 38. You are so cool! I do not suppose I’ve truly read a single thing like that before. So good to find somebody with a few unique thoughts on this subject. Seriously.. many thanks for starting this up. This website is one thing that is needed on the web, someone with some originality!

 39. You could certainly see your enthusiasm within the work you write. The arena hopes for more passionate writers like you who aren’t afraid to mention how they believe. Always follow your heart. “Golf and sex are about the only things you can enjoy without being good at.” by Jimmy Demaret.

 40. You are so cool! I do not suppose I’ve read through a single thing like this before. So wonderful to discover someone with some unique thoughts on this topic. Really.. many thanks for starting this up. This web site is one thing that’s needed on the web, someone with a little originality!

 41. You are so cool! I do not suppose I’ve truly read a single thing like that before. So good to find somebody with a few unique thoughts on this subject. Seriously.. many thanks for starting this up. This website is one thing that is needed on the web, someone with some originality!

 42. you are in point of fact a good webmaster. The website loading speed is incredible. It seems that you are doing any unique trick. Moreover, The contents are masterwork. you’ve performed a excellent activity in this subject!

 43. you are really a good webmaster. The web site loading speed is incredible. It seems that you’re doing any distinctive trick. Also, The contents are masterpiece. you have done a great process on this topic!

 44. you are in point of fact a good webmaster. The website loading speed is incredible. It seems that you are doing any unique trick. Moreover, The contents are masterwork. you’ve performed a excellent activity in this subject!

 45. You are my inhalation , I own few blogs and very sporadically run out from to brand.I conceive this website has got some very excellent information for everyone. “A sense of share is not a bad moral compass.” by Colin.

 46. You are so awesome! I don’t suppose I’ve read through a single thing like that before. So nice to find somebody with some original thoughts on this subject matter. Really.. many thanks for starting this up. This website is something that is required on the web, someone with a bit of originality!

 47. You are so awesome! I don’t think I’ve truly read through anything like this before. So nice to find another person with a few unique thoughts on this issue. Really.. thank you for starting this up. This site is something that is required on the web, someone with a bit of originality!

 48. you are in point of fact a good webmaster. The website loading speed is incredible. It seems that you are doing any unique trick. Moreover, The contents are masterwork. you’ve performed a excellent activity in this subject!

 49. You are so interesting! I do not think I’ve read through something like that before. So nice to find somebody with unique thoughts on this subject. Seriously.. thanks for starting this up. This web site is one thing that is needed on the web, someone with a little originality!

 50. You are so cool! I don’t think I’ve truly read through something like that before. So wonderful to find somebody with some original thoughts on this topic. Really.. thanks for starting this up. This website is one thing that is required on the internet, someone with some originality!

 51. You are so cool! I don’t believe I’ve truly read through a single thing like this before. So good to find someone with unique thoughts on this topic. Seriously.. thanks for starting this up. This site is one thing that’s needed on the internet, someone with some originality!

 52. You can definitely see your skills in the work you write. The world hopes for more passionate writers like you who are not afraid to mention how they believe. At all times follow your heart.

 53. You are so cool! I don’t think I’ve truly read through something like that before. So wonderful to find somebody with some original thoughts on this topic. Really.. thanks for starting this up. This website is one thing that is required on the internet, someone with some originality!

 54. you are really a just right webmaster. The site loading speed is amazing. It kind of feels that you are doing any unique trick. Moreover, The contents are masterpiece. you’ve done a wonderful job on this topic!

 55. You are so cool! I do not suppose I’ve truly read a single thing like that before. So good to find somebody with a few unique thoughts on this subject. Seriously.. many thanks for starting this up. This website is one thing that is needed on the web, someone with some originality!

 56. You are so cool! I do not suppose I’ve read through a single thing like this before. So wonderful to discover someone with some unique thoughts on this topic. Really.. many thanks for starting this up. This web site is one thing that’s needed on the web, someone with a little originality!

 57. You are so awesome! I don’t think I’ve truly read through anything like this before. So nice to find another person with a few unique thoughts on this issue. Really.. thank you for starting this up. This site is something that is required on the web, someone with a bit of originality!

 58. You are my inhalation , I own few blogs and very sporadically run out from to brand.I conceive this website has got some very excellent information for everyone. “A sense of share is not a bad moral compass.” by Colin.

 59. You can certainly see your skills within the paintings you write. The sector hopes for even more passionate writers such as you who aren’t afraid to mention how they believe. Always go after your heart. “There are only two industries that refer to their customers as users.” by Edward Tufte.

 60. You are so interesting! I do not think I’ve read through something like that before. So nice to find somebody with unique thoughts on this subject. Seriously.. thanks for starting this up. This web site is one thing that is needed on the web, someone with a little originality!

 61. You can definitely see your skills in the work you write. The world hopes for more passionate writers like you who are not afraid to mention how they believe. At all times follow your heart.

 62. You could definitely see your expertise within the work you write. The sector hopes for more passionate writers such as you who aren’t afraid to say how they believe. At all times go after your heart. “History is the version of past events that people have decided to agree upon.” by Napoleon.

 63. You are so interesting! I do not think I’ve read through something like that before. So nice to find somebody with unique thoughts on this subject. Seriously.. thanks for starting this up. This web site is one thing that is needed on the web, someone with a little originality!

 64. You can definitely see your expertise in the paintings you write. The world hopes for more passionate writers like you who are not afraid to say how they believe. At all times go after your heart.

 65. You are so interesting! I don’t believe I have read through anything like this before. So great to discover somebody with a few genuine thoughts on this issue. Really.. many thanks for starting this up. This web site is one thing that is required on the web, someone with a little originality!

 66. You can definitely see your expertise in the paintings you write. The world hopes for more passionate writers like you who are not afraid to say how they believe. At all times go after your heart.

 67. You are so interesting! I don’t believe I have read a single thing like that before. So wonderful to discover another person with original thoughts on this subject. Really.. thanks for starting this up. This website is one thing that is required on the web, someone with some originality!

 68. You are so cool! I don’t believe I’ve truly read through a single thing like this before. So good to find someone with unique thoughts on this topic. Seriously.. thanks for starting this up. This site is one thing that’s needed on the internet, someone with some originality!

 69. You are so interesting! I do not suppose I’ve truly read anything like this before. So wonderful to discover another person with some unique thoughts on this topic. Seriously.. thank you for starting this up. This site is one thing that is needed on the internet, someone with a bit of originality!

 70. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be really something which I think I would never understand. It seems too complex and very broad for me. I am looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!

 71. you are actually a good webmaster. The web site loading speed is amazing. It kind of feels that you are doing any distinctive trick. In addition, The contents are masterpiece. you’ve done a great process on this matter!

 72. You are my aspiration, I own few blogs and occasionally run out from post :). “He who controls the past commands the future. He who commands the future conquers the past.” by George Orwell.

 73. You are so cool! I do not suppose I’ve truly read a single thing like that before. So good to find somebody with a few unique thoughts on this subject. Seriously.. many thanks for starting this up. This website is one thing that is needed on the web, someone with some originality!

 74. You are so cool! I do not think I have read anything like this before. So great to discover somebody with unique thoughts on this subject matter. Really.. thanks for starting this up. This site is one thing that’s needed on the internet, someone with some originality!

 75. You are so cool! I do not suppose I’ve read through a single thing like this before. So wonderful to discover someone with some unique thoughts on this topic. Really.. many thanks for starting this up. This web site is one thing that’s needed on the web, someone with a little originality!

 76. You are so interesting! I do not suppose I’ve truly read anything like this before. So wonderful to discover another person with some unique thoughts on this topic. Seriously.. thank you for starting this up. This site is one thing that is needed on the internet, someone with a bit of originality!

 77. You are so cool! I do not suppose I’ve read through a single thing like this before. So wonderful to discover someone with some unique thoughts on this topic. Really.. many thanks for starting this up. This web site is one thing that’s needed on the web, someone with a little originality!

 78. You are my inhalation , I own few blogs and very sporadically run out from to brand.I conceive this website has got some very excellent information for everyone. “A sense of share is not a bad moral compass.” by Colin.

 79. You can certainly see your skills within the paintings you write. The sector hopes for even more passionate writers such as you who aren’t afraid to mention how they believe. Always go after your heart. “There are only two industries that refer to their customers as users.” by Edward Tufte.

 80. You are so awesome! I don’t think I’ve truly read through anything like this before. So nice to find another person with a few unique thoughts on this issue. Really.. thank you for starting this up. This site is something that is required on the web, someone with a bit of originality!

 81. You are my aspiration , I possess few web logs and occasionally run out from to brand.I conceive this internet site contains some really good info for everyone. “A man’s dreams are an index to his greatness.” by Zadok Rabinwitz.

 82. you are in point of fact a good webmaster. The website loading speed is incredible. It seems that you are doing any unique trick. Moreover, The contents are masterwork. you’ve performed a excellent activity in this subject!

 83. You are so interesting! I don’t think I’ve read through something like that before. So wonderful to discover somebody with a few original thoughts on this subject. Really.. thank you for starting this up. This web site is something that is required on the web, someone with a bit of originality!

 84. you are really a just right webmaster. The site loading speed is amazing. It kind of feels that you are doing any unique trick. Moreover, The contents are masterpiece. you’ve done a wonderful job on this topic!

 85. You are my inhalation , I own few blogs and very sporadically run out from to brand.I conceive this website has got some very excellent information for everyone. “A sense of share is not a bad moral compass.” by Colin.

 86. You are so cool! I do not suppose I’ve truly read a single thing like that before. So good to find somebody with a few unique thoughts on this subject. Seriously.. many thanks for starting this up. This website is one thing that is needed on the web, someone with some originality!

 87. You are my aspiration, I own few blogs and occasionally run out from post :). “He who controls the past commands the future. He who commands the future conquers the past.” by George Orwell.

 88. you are really a good webmaster. The web site loading speed is incredible. It seems that you’re doing any distinctive trick. Also, The contents are masterpiece. you have done a great process on this topic!

 89. You are my aspiration , I possess few web logs and occasionally run out from to brand.I conceive this internet site contains some really good info for everyone. “A man’s dreams are an index to his greatness.” by Zadok Rabinwitz.

 90. You are so cool! I do not think I have read anything like this before. So great to discover somebody with unique thoughts on this subject matter. Really.. thanks for starting this up. This site is one thing that’s needed on the internet, someone with some originality!

 91. You are so interesting! I don’t believe I have read through anything like this before. So great to discover somebody with a few genuine thoughts on this issue. Really.. many thanks for starting this up. This web site is one thing that is required on the web, someone with a little originality!

 92. You are my aspiration, I own few blogs and occasionally run out from post :). “He who controls the past commands the future. He who commands the future conquers the past.” by George Orwell.

 93. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be really something which I think I would never understand. It seems too complex and very broad for me. I am looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!

 94. You are so interesting! I don’t believe I have read through anything like this before. So great to discover somebody with a few genuine thoughts on this issue. Really.. many thanks for starting this up. This web site is one thing that is required on the web, someone with a little originality!

 95. You are so awesome! I don’t think I’ve truly read through anything like this before. So nice to find another person with a few unique thoughts on this issue. Really.. thank you for starting this up. This site is something that is required on the web, someone with a bit of originality!

 96. you are really a good webmaster. The web site loading speed is incredible. It seems that you’re doing any distinctive trick. Also, The contents are masterpiece. you have done a great process on this topic!

 97. You can definitely see your expertise in the paintings you write. The world hopes for more passionate writers like you who are not afraid to say how they believe. At all times go after your heart.

 98. you are really a good webmaster. The web site loading speed is incredible. It seems that you’re doing any distinctive trick. Also, The contents are masterpiece. you have done a great process on this topic!

 99. You are my aspiration , I possess few web logs and occasionally run out from to brand.I conceive this internet site contains some really good info for everyone. “A man’s dreams are an index to his greatness.” by Zadok Rabinwitz.

 100. You are so awesome! I do not believe I’ve read anything like that before. So nice to find another person with a few genuine thoughts on this issue. Seriously.. thank you for starting this up. This website is one thing that is required on the web, someone with a little originality!

 101. You are so cool! I don’t believe I’ve truly read through a single thing like this before. So good to find someone with unique thoughts on this topic. Seriously.. thanks for starting this up. This site is one thing that’s needed on the internet, someone with some originality!

 102. You are so interesting! I don’t think I’ve read through something like that before. So wonderful to discover somebody with a few original thoughts on this subject. Really.. thank you for starting this up. This web site is something that is required on the web, someone with a bit of originality!

 103. You are so cool! I don’t believe I’ve truly read through a single thing like this before. So good to find someone with unique thoughts on this topic. Seriously.. thanks for starting this up. This site is one thing that’s needed on the internet, someone with some originality!

 104. You are my aspiration , I possess few web logs and occasionally run out from to brand.I conceive this internet site contains some really good info for everyone. “A man’s dreams are an index to his greatness.” by Zadok Rabinwitz.

 105. You are so cool! I don’t think I’ve truly read through something like that before. So wonderful to find somebody with some original thoughts on this topic. Really.. thanks for starting this up. This website is one thing that is required on the internet, someone with some originality!

 106. you are in point of fact a good webmaster. The website loading speed is incredible. It seems that you are doing any unique trick. Moreover, The contents are masterwork. you’ve performed a excellent activity in this subject!

 107. You can certainly see your skills within the paintings you write. The sector hopes for even more passionate writers such as you who aren’t afraid to mention how they believe. Always go after your heart. “There are only two industries that refer to their customers as users.” by Edward Tufte.

 108. You are my aspiration , I possess few web logs and occasionally run out from to brand.I conceive this internet site contains some really good info for everyone. “A man’s dreams are an index to his greatness.” by Zadok Rabinwitz.

 109. you are really a good webmaster. The web site loading speed is incredible. It seems that you’re doing any distinctive trick. Also, The contents are masterpiece. you have done a great process on this topic!

 110. You are my inhalation , I have few blogs and very sporadically run out from to post .I conceive this website holds some rattling great info for everyone. “He who has not looked on Sorrow will never see Joy.” by Kahlil Gibran.

 111. You are so interesting! I don’t think I’ve read through something like that before. So wonderful to discover somebody with a few original thoughts on this subject. Really.. thank you for starting this up. This web site is something that is required on the web, someone with a bit of originality!

 112. you are actually a good webmaster. The web site loading speed is amazing. It kind of feels that you are doing any distinctive trick. In addition, The contents are masterpiece. you’ve done a great process on this matter!

 113. You can definitely see your expertise in the paintings you write. The world hopes for more passionate writers like you who are not afraid to say how they believe. At all times go after your heart.

 114. You are so cool! I do not think I have read anything like this before. So great to discover somebody with unique thoughts on this subject matter. Really.. thanks for starting this up. This site is one thing that’s needed on the internet, someone with some originality!

 115. You are so cool! I don’t believe I’ve truly read through a single thing like this before. So good to find someone with unique thoughts on this topic. Seriously.. thanks for starting this up. This site is one thing that’s needed on the internet, someone with some originality!

 116. You are so interesting! I don’t believe I have read through anything like this before. So great to discover somebody with a few genuine thoughts on this issue. Really.. many thanks for starting this up. This web site is one thing that is required on the web, someone with a little originality!

 117. You are so cool! I don’t believe I’ve truly read through a single thing like this before. So good to find someone with unique thoughts on this topic. Seriously.. thanks for starting this up. This site is one thing that’s needed on the internet, someone with some originality!

 118. You are so interesting! I don’t believe I have read a single thing like that before. So wonderful to discover another person with original thoughts on this subject. Really.. thanks for starting this up. This website is one thing that is required on the web, someone with some originality!

 119. You are my aspiration , I possess few web logs and occasionally run out from to brand.I conceive this internet site contains some really good info for everyone. “A man’s dreams are an index to his greatness.” by Zadok Rabinwitz.

 120. You can definitely see your expertise in the paintings you write. The world hopes for more passionate writers like you who are not afraid to say how they believe. At all times go after your heart.

 121. You are so awesome! I do not believe I’ve read anything like that before. So nice to find another person with a few genuine thoughts on this issue. Seriously.. thank you for starting this up. This website is one thing that is required on the web, someone with a little originality!

 122. You are so awesome! I do not believe I’ve read anything like that before. So nice to find another person with a few genuine thoughts on this issue. Seriously.. thank you for starting this up. This website is one thing that is required on the web, someone with a little originality!

 123. You are so cool! I do not suppose I’ve read through a single thing like this before. So wonderful to discover someone with some unique thoughts on this topic. Really.. many thanks for starting this up. This web site is one thing that’s needed on the web, someone with a little originality!

 124. you are actually a good webmaster. The web site loading speed is amazing. It kind of feels that you are doing any distinctive trick. In addition, The contents are masterpiece. you’ve done a great process on this matter!

 125. you are really a just right webmaster. The site loading speed is amazing. It kind of feels that you are doing any unique trick. Moreover, The contents are masterpiece. you’ve done a wonderful job on this topic!

 126. You are so awesome! I don’t suppose I’ve read through a single thing like that before. So nice to find somebody with some original thoughts on this subject matter. Really.. many thanks for starting this up. This website is something that is required on the web, someone with a bit of originality!

 127. You are so interesting! I do not think I’ve read through something like that before. So nice to find somebody with unique thoughts on this subject. Seriously.. thanks for starting this up. This web site is one thing that is needed on the web, someone with a little originality!

 128. You are so cool! I do not suppose I’ve read through a single thing like this before. So wonderful to discover someone with some unique thoughts on this topic. Really.. many thanks for starting this up. This web site is one thing that’s needed on the web, someone with a little originality!

 129. You are so cool! I do not suppose I’ve truly read a single thing like that before. So good to find somebody with a few unique thoughts on this subject. Seriously.. many thanks for starting this up. This website is one thing that is needed on the web, someone with some originality!

 130. You are so awesome! I do not believe I’ve read anything like that before. So nice to find another person with a few genuine thoughts on this issue. Seriously.. thank you for starting this up. This website is one thing that is required on the web, someone with a little originality!

 131. You are so interesting! I don’t believe I have read through anything like this before. So great to discover somebody with a few genuine thoughts on this issue. Really.. many thanks for starting this up. This web site is one thing that is required on the web, someone with a little originality!

 132. You are my aspiration , I possess few web logs and occasionally run out from to brand.I conceive this internet site contains some really good info for everyone. “A man’s dreams are an index to his greatness.” by Zadok Rabinwitz.

 133. You are my inhalation , I own few blogs and very sporadically run out from to brand.I conceive this website has got some very excellent information for everyone. “A sense of share is not a bad moral compass.” by Colin.

 134. You are so awesome! I don’t suppose I’ve read through a single thing like that before. So nice to find somebody with some original thoughts on this subject matter. Really.. many thanks for starting this up. This website is something that is required on the web, someone with a bit of originality!

 135. You can certainly see your skills within the paintings you write. The sector hopes for even more passionate writers such as you who aren’t afraid to mention how they believe. Always go after your heart. “There are only two industries that refer to their customers as users.” by Edward Tufte.

 136. You are so awesome! I don’t suppose I’ve read through a single thing like that before. So nice to find somebody with some original thoughts on this subject matter. Really.. many thanks for starting this up. This website is something that is required on the web, someone with a bit of originality!

 137. You are so interesting! I don’t believe I have read through anything like this before. So great to discover somebody with a few genuine thoughts on this issue. Really.. many thanks for starting this up. This web site is one thing that is required on the web, someone with a little originality!

 138. You are so interesting! I don’t believe I have read a single thing like that before. So wonderful to discover another person with original thoughts on this subject. Really.. thanks for starting this up. This website is one thing that is required on the web, someone with some originality!

 139. You can definitely see your expertise in the paintings you write. The world hopes for more passionate writers like you who are not afraid to say how they believe. At all times go after your heart.

 140. You are so awesome! I don’t think I’ve truly read through anything like this before. So nice to find another person with a few unique thoughts on this issue. Really.. thank you for starting this up. This site is something that is required on the web, someone with a bit of originality!

 141. You can definitely see your expertise in the paintings you write. The world hopes for more passionate writers like you who are not afraid to say how they believe. At all times go after your heart.

 142. You are my inhalation , I own few blogs and very sporadically run out from to brand.I conceive this website has got some very excellent information for everyone. “A sense of share is not a bad moral compass.” by Colin.

 143. You are so interesting! I do not think I’ve read through something like that before. So nice to find somebody with unique thoughts on this subject. Seriously.. thanks for starting this up. This web site is one thing that is needed on the web, someone with a little originality!

 144. You are so cool! I do not think I have read anything like this before. So great to discover somebody with unique thoughts on this subject matter. Really.. thanks for starting this up. This site is one thing that’s needed on the internet, someone with some originality!

 145. You are so cool! I do not suppose I’ve truly read a single thing like that before. So good to find somebody with a few unique thoughts on this subject. Seriously.. many thanks for starting this up. This website is one thing that is needed on the web, someone with some originality!

 146. You are so cool! I don’t believe I’ve truly read through a single thing like this before. So good to find someone with unique thoughts on this topic. Seriously.. thanks for starting this up. This site is one thing that’s needed on the internet, someone with some originality!

 147. You can certainly see your skills within the paintings you write. The sector hopes for even more passionate writers such as you who aren’t afraid to mention how they believe. Always go after your heart. “There are only two industries that refer to their customers as users.” by Edward Tufte.

 148. You are so cool! I do not think I have read anything like this before. So great to discover somebody with unique thoughts on this subject matter. Really.. thanks for starting this up. This site is one thing that’s needed on the internet, someone with some originality!

 149. You are so cool! I do not suppose I’ve read through a single thing like this before. So wonderful to discover someone with some unique thoughts on this topic. Really.. many thanks for starting this up. This web site is one thing that’s needed on the web, someone with a little originality!

 150. Xuan The glazed heart is trembled, and the eyelids are Stimulate Nitric Oxide and Testosterone Production Viagra Otc also suddenly screaming, Magic She is more powerful than any other person who senses the power of the magical mind.

 151. You are so interesting! I don’t believe I have read a single thing like that before. So wonderful to discover another person with original thoughts on this subject. Really.. thanks for starting this up. This website is one thing that is required on the web, someone with some originality!

 152. You are my aspiration , I possess few web logs and occasionally run out from to brand.I conceive this internet site contains some really good info for everyone. “A man’s dreams are an index to his greatness.” by Zadok Rabinwitz.

 153. You are so cool! I don’t believe I’ve truly read through a single thing like this before. So good to find someone with unique thoughts on this topic. Seriously.. thanks for starting this up. This site is one thing that’s needed on the internet, someone with some originality!

 154. You are so cool! I don’t think I’ve truly read through something like that before. So wonderful to find somebody with some original thoughts on this topic. Really.. thanks for starting this up. This website is one thing that is required on the internet, someone with some originality!

 155. You are so interesting! I don’t think I’ve read through something like that before. So wonderful to discover somebody with a few original thoughts on this subject. Really.. thank you for starting this up. This web site is something that is required on the web, someone with a bit of originality!

 156. You are my aspiration , I possess few web logs and occasionally run out from to brand.I conceive this internet site contains some really good info for everyone. “A man’s dreams are an index to his greatness.” by Zadok Rabinwitz.

 157. You are so cool! I do not suppose I’ve read through a single thing like this before. So wonderful to discover someone with some unique thoughts on this topic. Really.. many thanks for starting this up. This web site is one thing that’s needed on the web, someone with a little originality!

 158. You are so interesting! I do not suppose I’ve truly read anything like this before. So wonderful to discover another person with some unique thoughts on this topic. Seriously.. thank you for starting this up. This site is one thing that is needed on the internet, someone with a bit of originality!

 159. You are so awesome! I don’t think I’ve truly read through anything like this before. So nice to find another person with a few unique thoughts on this issue. Really.. thank you for starting this up. This site is something that is required on the web, someone with a bit of originality!

 160. You are so cool! I do not suppose I’ve truly read a single thing like that before. So good to find somebody with a few unique thoughts on this subject. Seriously.. many thanks for starting this up. This website is one thing that is needed on the web, someone with some originality!

 161. You are my aspiration, I own few blogs and occasionally run out from post :). “He who controls the past commands the future. He who commands the future conquers the past.” by George Orwell.

 162. You are so interesting! I don’t think I’ve read through something like that before. So wonderful to discover somebody with a few original thoughts on this subject. Really.. thank you for starting this up. This web site is something that is required on the web, someone with a bit of originality!

 163. you are really a good webmaster. The web site loading speed is incredible. It seems that you’re doing any distinctive trick. Also, The contents are masterpiece. you have done a great process on this topic!

 164. you are really a good webmaster. The web site loading speed is incredible. It seems that you’re doing any distinctive trick. Also, The contents are masterpiece. you have done a great process on this topic!

 165. you are really a good webmaster. The web site loading speed is incredible. It seems that you’re doing any distinctive trick. Also, The contents are masterpiece. you have done a great process on this topic!

 166. You can certainly see your skills within the paintings you write. The sector hopes for even more passionate writers such as you who aren’t afraid to mention how they believe. Always go after your heart. “There are only two industries that refer to their customers as users.” by Edward Tufte.

 167. You can definitely see your skills in the work you write. The world hopes for more passionate writers like you who are not afraid to mention how they believe. At all times follow your heart.

 168. you are actually a good webmaster. The web site loading speed is amazing. It kind of feels that you are doing any distinctive trick. In addition, The contents are masterpiece. you’ve done a great process on this matter!

 169. You are so cool! I don’t believe I’ve truly read through a single thing like this before. So good to find someone with unique thoughts on this topic. Seriously.. thanks for starting this up. This site is one thing that’s needed on the internet, someone with some originality!

 170. You are so cool! I do not think I have read anything like this before. So great to discover somebody with unique thoughts on this subject matter. Really.. thanks for starting this up. This site is one thing that’s needed on the internet, someone with some originality!

 171. You are my inhalation , I own few blogs and very sporadically run out from to brand.I conceive this website has got some very excellent information for everyone. “A sense of share is not a bad moral compass.” by Colin.

 172. You are so interesting! I don’t think I’ve read through something like that before. So wonderful to discover somebody with a few original thoughts on this subject. Really.. thank you for starting this up. This web site is something that is required on the web, someone with a bit of originality!

 173. You are so cool! I don’t believe I’ve truly read through a single thing like this before. So good to find someone with unique thoughts on this topic. Seriously.. thanks for starting this up. This site is one thing that’s needed on the internet, someone with some originality!

 174. You can definitely see your skills in the work you write. The world hopes for more passionate writers like you who are not afraid to mention how they believe. At all times follow your heart.

 175. You could definitely see your skills in the paintings you write. The world hopes for even more passionate writers such as you who aren’t afraid to mention how they believe. At all times follow your heart. “In order to preserve your self-respect, it is sometimes necessary to lie and cheat.” by Robert Byrne.

 176. You are so interesting! I don’t believe I have read through anything like this before. So great to discover somebody with a few genuine thoughts on this issue. Really.. many thanks for starting this up. This web site is one thing that is required on the web, someone with a little originality!

 177. You are so cool! I do not suppose I’ve read through a single thing like this before. So wonderful to discover someone with some unique thoughts on this topic. Really.. many thanks for starting this up. This web site is one thing that’s needed on the web, someone with a little originality!

 178. You are so interesting! I do not think I’ve read through something like that before. So nice to find somebody with unique thoughts on this subject. Seriously.. thanks for starting this up. This web site is one thing that is needed on the web, someone with a little originality!

 179. You can definitely see your skills in the work you write. The world hopes for more passionate writers like you who are not afraid to mention how they believe. At all times follow your heart.

 180. You are so cool! I do not think I have read anything like this before. So great to discover somebody with unique thoughts on this subject matter. Really.. thanks for starting this up. This site is one thing that’s needed on the internet, someone with some originality!

 181. You are my aspiration , I possess few web logs and occasionally run out from to brand.I conceive this internet site contains some really good info for everyone. “A man’s dreams are an index to his greatness.” by Zadok Rabinwitz.

 182. You can certainly see your skills within the paintings you write. The sector hopes for even more passionate writers such as you who aren’t afraid to mention how they believe. Always go after your heart. “There are only two industries that refer to their customers as users.” by Edward Tufte.

 183. You are so interesting! I don’t believe I have read through anything like this before. So great to discover somebody with a few genuine thoughts on this issue. Really.. many thanks for starting this up. This web site is one thing that is required on the web, someone with a little originality!

 184. You can definitely see your expertise in the paintings you write. The world hopes for more passionate writers like you who are not afraid to say how they believe. At all times go after your heart.

 185. You are so cool! I do not suppose I’ve truly read a single thing like that before. So good to find somebody with a few unique thoughts on this subject. Seriously.. many thanks for starting this up. This website is one thing that is needed on the web, someone with some originality!

 186. You are so interesting! I don’t believe I have read through anything like this before. So great to discover somebody with a few genuine thoughts on this issue. Really.. many thanks for starting this up. This web site is one thing that is required on the web, someone with a little originality!

 187. You are so cool! I do not suppose I’ve read through a single thing like this before. So wonderful to discover someone with some unique thoughts on this topic. Really.. many thanks for starting this up. This web site is one thing that’s needed on the web, someone with a little originality!

 188. You are my aspiration, I own few blogs and occasionally run out from post :). “He who controls the past commands the future. He who commands the future conquers the past.” by George Orwell.

 189. You can certainly see your skills within the paintings you write. The sector hopes for even more passionate writers such as you who aren’t afraid to mention how they believe. Always go after your heart. “There are only two industries that refer to their customers as users.” by Edward Tufte.

 190. You can definitely see your skills in the work you write. The world hopes for more passionate writers like you who are not afraid to mention how they believe. At all times follow your heart.

 191. You are my inhalation , I own few blogs and very sporadically run out from to brand.I conceive this website has got some very excellent information for everyone. “A sense of share is not a bad moral compass.” by Colin.

 192. You are my inhalation , I own few blogs and very sporadically run out from to brand.I conceive this website has got some very excellent information for everyone. “A sense of share is not a bad moral compass.” by Colin.

 193. You are so cool! I don’t think I’ve truly read through something like that before. So wonderful to find somebody with some original thoughts on this topic. Really.. thanks for starting this up. This website is one thing that is required on the internet, someone with some originality!

 194. You are so interesting! I don’t believe I have read through anything like this before. So great to discover somebody with a few genuine thoughts on this issue. Really.. many thanks for starting this up. This web site is one thing that is required on the web, someone with a little originality!

 195. you are really a good webmaster. The web site loading speed is incredible. It seems that you’re doing any distinctive trick. Also, The contents are masterpiece. you have done a great process on this topic!

 196. You are so awesome! I don’t think I’ve truly read through anything like this before. So nice to find another person with a few unique thoughts on this issue. Really.. thank you for starting this up. This site is something that is required on the web, someone with a bit of originality!

 197. You are so cool! I do not suppose I’ve truly read a single thing like that before. So good to find somebody with a few unique thoughts on this subject. Seriously.. many thanks for starting this up. This website is one thing that is needed on the web, someone with some originality!

 198. You are my aspiration, I own few blogs and occasionally run out from post :). “He who controls the past commands the future. He who commands the future conquers the past.” by George Orwell.

 199. You are so cool! I do not think I have read anything like this before. So great to discover somebody with unique thoughts on this subject matter. Really.. thanks for starting this up. This site is one thing that’s needed on the internet, someone with some originality!

 200. You are so awesome! I do not believe I’ve read anything like that before. So nice to find another person with a few genuine thoughts on this issue. Seriously.. thank you for starting this up. This website is one thing that is required on the web, someone with a little originality!

 201. You are so interesting! I don’t think I’ve read through something like that before. So wonderful to discover somebody with a few original thoughts on this subject. Really.. thank you for starting this up. This web site is something that is required on the web, someone with a bit of originality!

 202. you are actually a good webmaster. The web site loading speed is amazing. It kind of feels that you are doing any distinctive trick. In addition, The contents are masterpiece. you’ve done a great process on this matter!

 203. You are so interesting! I do not think I’ve read through something like that before. So nice to find somebody with unique thoughts on this subject. Seriously.. thanks for starting this up. This web site is one thing that is needed on the web, someone with a little originality!

 204. You are so cool! I don’t believe I’ve truly read through a single thing like this before. So good to find someone with unique thoughts on this topic. Seriously.. thanks for starting this up. This site is one thing that’s needed on the internet, someone with some originality!

 205. You are my inhalation , I own few blogs and very sporadically run out from to brand.I conceive this website has got some very excellent information for everyone. “A sense of share is not a bad moral compass.” by Colin.

 206. You are so awesome! I do not believe I’ve read anything like that before. So nice to find another person with a few genuine thoughts on this issue. Seriously.. thank you for starting this up. This website is one thing that is required on the web, someone with a little originality!

 207. You are so cool! I do not suppose I’ve read through a single thing like this before. So wonderful to discover someone with some unique thoughts on this topic. Really.. many thanks for starting this up. This web site is one thing that’s needed on the web, someone with a little originality!

 208. You are my inhalation , I own few blogs and very sporadically run out from to brand.I conceive this website has got some very excellent information for everyone. “A sense of share is not a bad moral compass.” by Colin.

 209. You can definitely see your expertise in the paintings you write. The world hopes for more passionate writers like you who are not afraid to say how they believe. At all times go after your heart.

 210. You are so awesome! I don’t think I’ve truly read through anything like this before. So nice to find another person with a few unique thoughts on this issue. Really.. thank you for starting this up. This site is something that is required on the web, someone with a bit of originality!

 211. You are so awesome! I do not believe I’ve read anything like that before. So nice to find another person with a few genuine thoughts on this issue. Seriously.. thank you for starting this up. This website is one thing that is required on the web, someone with a little originality!

 212. You are my aspiration , I possess few web logs and occasionally run out from to brand.I conceive this internet site contains some really good info for everyone. “A man’s dreams are an index to his greatness.” by Zadok Rabinwitz.

 213. you are really a just right webmaster. The site loading speed is amazing. It kind of feels that you are doing any unique trick. Moreover, The contents are masterpiece. you’ve done a wonderful job on this topic!

 214. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be really something which I think I would never understand. It seems too complex and very broad for me. I am looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!

 215. you are really a good webmaster. The web site loading speed is incredible. It seems that you’re doing any distinctive trick. Also, The contents are masterpiece. you have done a great process on this topic!

 216. you are really a good webmaster. The web site loading speed is incredible. It seems that you’re doing any distinctive trick. Also, The contents are masterpiece. you have done a great process on this topic!

 217. you are really a just right webmaster. The site loading speed is amazing. It kind of feels that you are doing any unique trick. Moreover, The contents are masterpiece. you’ve done a wonderful job on this topic!

 218. You are my aspiration, I own few blogs and occasionally run out from post :). “He who controls the past commands the future. He who commands the future conquers the past.” by George Orwell.

 219. Xuan The glazed heart is trembled, and the eyelids are Stimulate Nitric Oxide and Testosterone Production Viagra Otc also suddenly screaming, Magic She is more powerful than any other person who senses the power of the magical mind.

 220. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be actually something which I think I would never understand. It seems too complex and very broad for me. I’m looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!

 221. you are in point of fact a good webmaster. The website loading speed is incredible. It seems that you are doing any unique trick. Moreover, The contents are masterwork. you’ve performed a excellent activity in this subject!

 222. You are so cool! I don’t believe I’ve truly read through a single thing like this before. So good to find someone with unique thoughts on this topic. Seriously.. thanks for starting this up. This site is one thing that’s needed on the internet, someone with some originality!

 223. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be really something which I think I would never understand. It seems too complex and very broad for me. I am looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!

 224. you are actually a good webmaster. The web site loading speed is amazing. It kind of feels that you are doing any distinctive trick. In addition, The contents are masterpiece. you’ve done a great process on this matter!

 225. you are actually a good webmaster. The web site loading speed is amazing. It kind of feels that you are doing any distinctive trick. In addition, The contents are masterpiece. you’ve done a great process on this matter!

 226. You are my aspiration, I own few blogs and occasionally run out from post :). “He who controls the past commands the future. He who commands the future conquers the past.” by George Orwell.

 227. you are actually a good webmaster. The web site loading speed is amazing. It kind of feels that you are doing any distinctive trick. In addition, The contents are masterpiece. you’ve done a great process on this matter!

 228. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be actually something which I think I would never understand. It seems too complex and very broad for me. I’m looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!

 229. You are so interesting! I do not think I’ve read through something like that before. So nice to find somebody with unique thoughts on this subject. Seriously.. thanks for starting this up. This web site is one thing that is needed on the web, someone with a little originality!

 230. You are so interesting! I do not think I’ve read through something like that before. So nice to find somebody with unique thoughts on this subject. Seriously.. thanks for starting this up. This web site is one thing that is needed on the web, someone with a little originality!

 231. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be really something which I think I would never understand. It seems too complex and very broad for me. I am looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!

 232. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be really something which I think I would never understand. It seems too complex and very broad for me. I am looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!

 233. Wow, fantastic blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your website is magnificent, as well as the content!

 234. Wow, fantastic blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your website is magnificent, as well as the content!

 235. Wow! This can be one particular of the most helpful blogs We’ve ever arrive across on this subject. Actually Fantastic. I am also a specialist in this topic so I can understand your effort.

 236. Wow! This can be one particular of the most useful blogs We have ever arrive across on this subject. Basically Wonderful. I’m also an expert in this topic therefore I can understand your effort.

 237. Wow! This can be one particular of the most useful blogs We’ve ever arrive across on this subject. Actually Excellent. I’m also an expert in this topic therefore I can understand your hard work.

 238. Wow! This can be one particular of the most helpful blogs We’ve ever arrive across on this subject. Actually Magnificent. I am also an expert in this topic so I can understand your hard work.

 239. Wow! This can be one particular of the most helpful blogs We have ever arrive across on this subject. Basically Great. I’m also an expert in this topic therefore I can understand your effort.

 240. Wow, marvelous weblog structure! How lengthy have you ever been blogging for? you make blogging look easy. The whole look of your site is wonderful, let alone the content!

 241. Wow! This could be one particular of the most beneficial blogs We’ve ever arrive across on this subject. Actually Wonderful. I am also an expert in this topic therefore I can understand your effort.

 242. Wow! This could be one particular of the most beneficial blogs We’ve ever arrive across on this subject. Actually Wonderful. I am also an expert in this topic therefore I can understand your effort.

 243. Wow, amazing blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your web site is excellent, as well as the content!

 244. Wow! This can be one particular of the most helpful blogs We’ve ever arrive across on this subject. Actually Magnificent. I am also an expert in this topic so I can understand your hard work.

 245. Wow! This could be one particular of the most helpful blogs We’ve ever arrive across on this subject. Actually Excellent. I am also an expert in this topic so I can understand your hard work.

 246. Wow! This can be one particular of the most helpful blogs We’ve ever arrive across on this subject. Actually Fantastic. I am also a specialist in this topic so I can understand your effort.

 247. Wow! This can be one particular of the most helpful blogs We’ve ever arrive across on this subject. Actually Fantastic. I am also a specialist in this topic so I can understand your effort.

 248. Wow! This can be one particular of the most useful blogs We’ve ever arrive across on this subject. Actually Excellent. I’m also an expert in this topic therefore I can understand your hard work.

 249. Wow! This could be one particular of the most beneficial blogs We’ve ever arrive across on this subject. Actually Wonderful. I am also an expert in this topic therefore I can understand your effort.

 250. Wonderful message. I discover something much more challenging on different blogs day-to-day. It will certainly constantly be stimulating to check out content from other writers as well as exercise a little something from their store. I?d favor to make use of some with the web content on my blog whether you don?t mind. Natually I?ll offer you a link on your internet blog site. Thanks for sharing.

 251. Wow, superb weblog structure! How lengthy have you ever been running a blog for? you make blogging look easy. The overall glance of your web site is great, let alone the content material!

 252. Wow! This can be one particular of the most useful blogs We’ve ever arrive across on this subject. Actually Excellent. I’m also an expert in this topic therefore I can understand your hard work.

 253. Wow! This can be one particular of the most helpful blogs We’ve ever arrive across on this subject. Actually Magnificent. I am also an expert in this topic so I can understand your hard work.

 254. Wow, amazing blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your web site is excellent, as well as the content!

 255. Wow! This can be one particular of the most useful blogs We’ve ever arrive across on this subject. Actually Excellent. I’m also an expert in this topic therefore I can understand your hard work.

 256. Thank you so much for giving everyone such a splendid opportunity to discover important secrets from this site.
  It is always very sweet and full of fun for me personally and my office colleagues to
  visit your blog minimum thrice in a week to see the fresh guidance you will have.
  And definitely, I’m so always amazed for the fabulous creative
  ideas served by you. Some two points in this posting are absolutely the most effective we’ve had.
  휴게텔

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here