Koronawirus na Świecie

All countries
333,993,858
Zakażeni
Updated on 18 January 2022 22:16
All countries
268,197,343
Ozdrowieńcy
Updated on 18 January 2022 22:16
All countries
5,570,353
Zgony
Updated on 18 January 2022 22:16

Koronawirus na Świecie

All countries
333,993,858
Potwierdzone
Updated on 18 January 2022 22:16
All countries
268,197,343
Wyzdrowiało
Updated on 18 January 2022 22:16
All countries
5,570,353
Zgony
Updated on 18 January 2022 22:16

Biało-czerwono-biała flaga w historii Białorusi – Antoni Czeluskin

Prawie każdy obywatel Rzeczypospolitej Polskiej wie, jak wielkie zmiany zachodzą teraz na Białorusi. Symbolem tych zmian jest biało-czerwono-biała flaga; natomiast nie każdy wie, co ona oznacza. Tak samo niemal każdy Polak wie o wojnie domowej w Rosji w latach 1918-1921, tym bardziej, że Polacy brali w niej udział. Natomiast współcześni Polacy nie mogą nic powiedzieć, co w tym czasie działo się na Białorusi.

Po wybuchu rewolucji lutowej na Białorusi również pojawiły się rewolucyjne władze. Powstawały pytania o granice, dyplomatyczne stosunki, niezależną walutę i oczywiście o symbole państwowe. W lutym 1917 roku przedstawiciele białoruskiej społeczności zwrócili się do znanego artysty Klaudiusza Duż-Duszewskiego z prośbą o zaprojektowanie flagi Białorusi. Powstało kilka szkiców, z których wybrano kolory najwłaściwsze z punktu widzenia historii i tak powstała biało-czerwono-biała flaga.

Po raz pierwszy biało-czerwono-białą flagę podniesiono 25 marca 1917 roku w Mińsku na zjeździe białoruskich wspólnot narodowych i organizacji politycznych. Po zawarciu pokojowego rozejmu w Brześciu 9 marca 1918 roku Białoruska Rada ogłosiła stworzenie Białoruskiej Republiki Narodowej na terytorium Białorusi. Białoruska Republika Narodowa przyjęła biało-czerwono-białą flagę, jako oficjalny sztandar nowego suwerennego państwa.

Warto dodać że „de jure” niepodłegłość BRN uznały: Bułgaria, Czechosłowacja, Łotwa, Litwa i też Turcja, natomiast „de facto” BRN – Ukraina, Finlandia i Estonia. W wyniku bolszewickiej ofensywy w 1918 r. w Smoleńsku 1 stycznia 1919 r. powołano Radziecką Socjalistyczną Republikę Białorusi. Natomiast Rada Białoruskiej Narodowej Republiki powróciła do Mińska dopiero w sierpniu 1919 roku. Od razu tuż po wkroczeniu do Mińska sojuszniczego Wojska Polskiego. Na ulicach Mińska znów powiewały biało-czerwone-białą flagi, oprócz nich wisiały także polskie flagi.

Niemałą rolę w historii Białorusi, w tym historii biało-czerwono-białej flagi, odegrał kontrowersyjny wojskowy, dowódca Armii Ochotniczej w składzie Wojsksa Polskiego generał Stanisław Bułak-Bałachowicz. Oddział pod jego kierownictwem składał się w 75 proc. z Białorusinów. Posługiwali się synbolami Wielkiego Księstwa Litewskiego na czapkach mieli herb „Pogoń” i biało-czerwoną-białą flagę.

Rok 1920 jest znany z niezwykłych wydarzeń na polsko-bolszewickim froncie. Poza tym rozmaite stronnictwa biły się o władzę na Białorusi. Należy zaznaczyć, iż już od czerwca 1920 roku oddziały Stanisława Bułak-Bałachowicza aktywnie uczestniczyly w wojnie polsko-bolszewickiej po stronie Polski, używając tej fłagi jako sztandaru wojskowego.

7 listopada 1920 r. na poludniu Białorusi, w mieście Turow wzniesiono biało-czerwono-białą flagę, odbyła się defilada i nabożeństwo za wojsko Bułak-Bałachowicza z udziałem członków Białoruskiego Komitetu Politycznego oraz słynnego polityka tych czasów, Wiktora Sawinkowa.

Faktycznie przez cały październik i począek grudnia na Białorusi rządził propolski generał Bułak-Bałachowicz i nieliczni powstańcy, którzy używali biało-czerwono-białej flagi jako chorągwi wojskowej. Wśród nich najbardziej widoczni byli bojownicy ze Słucka. W listopadzie 1920 r. polska administracja wojskowa przekazała władzę Komitetowi Białoruskiemu. Podłoże słuckiego powstania było antysowieckie. Białoruska brygada strzelecka prowadziła walki, które trwały od listopada do końca grudnia 1920 r. W powstaniu uczestniczyli wszyscy mieszkańcy powiatu słuckiego i na początku odnosili olbrzymie sukcesy. Jednak powstańcy walczyli w osamotnieniu, otrzymując niewielkie wsparcie jedynie ze strony oddziałów Bułak-Bałachowicza. Przeważające siły bolszewików, spowodowały upadek powstania. Walczący nie otrzymali pomocy ze strony II Rzeczpospolitej.

Warto przypomnieć, że biało-czerwono-biała flaga i herb „Pogoń” miały status oficjalnych symboli Republiki Białorusi w latach 1991-1995. Tej flagi używano już podczas „pierestrojki”, wyraz sprzeciwuwobec systemu komunistycznego. Zazwyczaj posługiwał się nią Białoruski Front Narodowy (BFN) pod kierownictwem Zianona Pozniaka i inne ruchy konserwatywne i patriotyczne. Oprócz nich także umiarkowany, bardzo popularny polityk, Stanisław Szuszkiewicz. Pełnił on obowiązki prezydenta Republiki Białorusi w latach 1991-1994 r. Za jego rządów na Białorusi była prowadzona „dekomunizacja” choć realizowano ją dość wolno. Białoruscy żołnierze z dumą nosili szewrony biało-czerwono-białej flagi na mundurze. Władza, dyplomaci i sportowcy też występowali pod tą flagą.

Warto podkreślić, że triumf biało-czerwono-białej flagi i patriotyzmu raptownie zakończył się w 1995 roku, w momencie referendum ogłoszonego przez nowego prezydenta Republiki Białorusi – Aleksandra Łukaszenkę. Jednak zagrożenie dla narodowych ruchów na Białorusi pojawiło się już w 1994 roku. Wtedy odbyły się wybory na urząd prezydenta Białorusi. Łukaszenko otrzymał 44 proc. głosów, pokonał kandydata Wiaczesława Kiebicza (zwolennika dziwniej ideologii) i konserwatywnego kandydata (katolika) Zianona Pazniaka.

Należy przypomnieć, że Łukaszenko złożył w języku białoruskim na biało-czerwono-białą flagę. Wkrótce przeprowadził reformy, dzięki którym uzyskał pozycję w rządzie. W 1995 roku podjął decyzję o zastąpieniu biało-czerwono-białej flagi starą sowiecką czerwono-zieloną.

Łukaszenko skierował politykę na „integrację z Federacją Rosyjską”, w podręcznikach pojawiła się polonofobiczna retoryka i nazwanie armii radzieckiej „wyzwolicielską”, podobnie jak w Rosji. Większość ówczesnej lewicy popierała prezydenta.

Wraz ze wzrostem nastrojów patriotycznych i antyrządowych biało-czerwono-biała flaga stała się symbolem sprzeciwu. Ale w latach 1995-2015 społeczeństwo wielokrotnie próbowało legitymizować użycie biało-czerwono-białej flagi. Dążono do nadania fladze statusu „niematerialnej wartości kulturowej i historycznej”. Od 2020 roku flaga jest używana podczas wystąpień przedstawicieli opozycji, którzy chcą zmienić władzę na Białorusi.

Lewicowi opozycjoniści czasami też używają flagi biało-czerwono-białej. Dzięki temu stała się ona powszechnym symbolem narodowych i patriotycznych sił na Białorusi.

Białorusini manifestujący z biało-czerwono-białą flagą chcą należeć do europejskiej rodziny, mając na uwadze europejską cywilizację łacińską. Prawie każdy Białorusin, rozumiejący, co dzieje się dziś na świecie, dąży również do zbliżenia z braterską Rzeczpospolitą Polską.

5 KOMENTARZE

  1. 254707 33223Id should verify with you here. Which isnt 1 thing I often do! I get pleasure from reading a put up that will make individuals believe. Furthermore, thanks for permitting me to comment! 901920

  2. 936190 166907Hmm is anyone else having issues with the images on this blog loading? Im trying to figure out if its a issue on my end or if it is the weblog. Any responses would be greatly appreciated. 235219

  3. 765723 419459Aw, this was a actually nice post. In concept I wish to put in writing like this furthermore – taking time and actual effort to make an superb article nonetheless what can I say I procrastinate alot and not at all appear to get something done. 487284

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Gorące tematy

Stefania Wilczyńska: opiekowała się żydowskimi sierotami, zabita przez Niemców w Treblince

Przez lata pamięć o Stefania Wilczyńskiej, współzałożycielki Domu Sierot pozostawała w cieniu Janusza Korczaka. A Dom Sierot bez nie by nie istniał. Podobnie jak...

Rabunek polskich dzieci – makabryczny plan Himmlera

Plan zakładający selekcję, wywózkę i germanizację polskich dzieci. Szacuje się, że Niemcy wywieźli do Rzeszy nawet 200 tysięcy z nich, z czego do Polski...

Powiązane Artykuły

Stefania Wilczyńska: opiekowała się żydowskimi sierotami, zabita przez Niemców w Treblince

Przez lata pamięć o Stefania Wilczyńskiej, współzałożycielki Domu Sierot pozostawała w cieniu Janusza Korczaka. A Dom Sierot bez nie by nie istniał. Podobnie jak...

Rabunek polskich dzieci – makabryczny plan Himmlera

Plan zakładający selekcję, wywózkę i germanizację polskich dzieci. Szacuje się, że Niemcy wywieźli do Rzeszy nawet 200 tysięcy z nich, z czego do Polski...