Koronawirus na Świecie

All countries
621,369,474
Zakażeni
Updated on 28 September 2022 17:03
All countries
600,109,010
Ozdrowieńcy
Updated on 28 September 2022 17:03
All countries
6,543,268
Zgony
Updated on 28 September 2022 17:03

Koronawirus na Świecie

All countries
621,369,474
Potwierdzone
Updated on 28 September 2022 17:03
All countries
600,109,010
Wyzdrowiało
Updated on 28 September 2022 17:03
All countries
6,543,268
Zgony
Updated on 28 September 2022 17:03
spot_img

Walka z pandemią w Polsce: zdecydowanie, sprawność, skuteczność i …? – Grzegorz Gorczyca

Od przejęcia przez Zjednoczona Prawicę rządów w 2015 roku w finansach nastąpiło uszczelnienie systemu podatkowego, zmniejszenie deficytu budżetowego. Wprowadzono dla przedsiębiorców szereg ułatwień, na czele z „Konstytucją dla biznesu”. Obywatele odczuli pozytywnie wzrost gospodarczy i redukcję stopy bezrobocia. Walcząc z pandemią, polski rząd wykazał zdecydowanie i sprawność w podejmowaniu decyzji, czym zyskał uznanie, także międzynarodowe. Obecny kryzys pandemii, jest prawdopodobnie największym osłabieniem gospodarczym od 1989 r. To trudne wyzwanie podjął rząd premiera Morawieckiego, czyli rząd skutecznie działających profesjonalistów. Tylko dobrze zarządzana polska gospodarka mogła udźwignąć ciężar niespotykanego i nieprzewidywanego kryzysu. Na dobry wynik działań rządu w kryzysie miały wpływ wszystkie powyższe okoliczności.

Trzeba zaznaczyć, że działania rządu były podejmowane na bieżąco – nie miał przecież możliwości skorzystania z doświadczeń. Na uwagę zasługuje równoczesne wdrożenie narzędzi ekonomicznych wspierających rodziny i przedsiębiorców, dzięki czemu udało się uniknąć poważnego kryzysu. Ocena sytuacji gospodarczej Polski, w tym tempo spadku PKB pokazuje, że Polska jest teraz w lepszej kondycji finansowej niż wiele europejskich krajów.

Tarcze antykryzysowe zostały opracowane szybko i są na bieżąco korygowane. Dodatkowo rodzice otrzymali zasiłki z powodu zamkniętych szkół i przedszkoli. Wypłaty wynagrodzenia za czas zamkniętej gospodarki ze środków rządowych przyczyniły się w znaczącym stopniu do zniwelowania skutków pandemii bo ludzie nie utracili źródeł dochodu, a przedsiębiorstwa przetrwały kryzys i funkcjonują nadal.

Pokonywanie kryzysu to nasze wspólne zadanie. Jedną z dróg jest zwiększenie popytu na rodzime produkty. Warto zauważyć, że kupowanie głównie towarów krajowych jest większe w okresach kryzysowych.

Natomiast sytuacja branży turystycznej jest uzależniona od wyeliminowania obostrzeń sanitarnych. A te, jak wiemy nadal obowiązują. Zagrożone są miliony miejsc pracy w tym sektorze, także w Polsce.

Premier Morawiecki wskazał, że dzisiaj w polskim społeczeństwie są dwie skrajne opcje dotyczące postępowania w dobie epidemii koronawirusa. Jedna – mówił Premier – postuluje, by nie było żadnych obostrzeń ani restrykcji, druga zaś chce całkowitego lockdownu. Co jest powodem tych skrajnych opcji wśród obywateli?

Może nim być brak udziału w decyzjach rządu zaleceń specjalistów medycznych, lekarzy specjalistów i brak odpowiedzi na pytania profesora medycyny zadawane dwóm ministrom. Te pytania dotyczące podstaw naukowych i medycznych podejmowanych strategii rządowych. Rząd przedstawił strategię opartą na konsultacjach międzynarodowych lub opiniach wirusologów i epidemiologów. W odpowiedzi, w Poksce dochodzi do licznych demonstracji, w czasie których padają zarzuty pod adresem strategii rządu. Głównym zarzutem jest brak podstaw naukowych i medycznych do twierdzenia, że zdrowy, bez objawów chorobowych człowiek może stanowić zagrożenie epidemiczne dla drugiego człowieka. Jeżeli są badania naukowe lub medyczne potwierdzające słuszność takich twierdzeń, to należy je upublicznić. Podobnie z maseczkami. Jeśli ktoś twierdzi, że zapobiegają zakażeniu wirusowemu, to powinien wskazać, z którego zaczerpnął taką wiedzę.. Jeśli w listach otwartych i w interpelacjach poselskich padają pytania profesorów medycyny i posłów, to rząd powinien na nie odpowiedzieć.

Obywatel oczekuje strategii walki z epidemią opartą o wiedzę medyczną. Rząd pominął opinię lekarzy. Niemieccy lekarze prowadzą takie badania, a polscy nie. Na jakiej podstawie polski lekarz określa przyczynę zgonu na COVID-19 bez sekcji zwłok?

Skoncentrowanie się na grupach zagrożonych cięższym przebiegiem zakażenia jest uzasadnione. Jeśli ktoś ma obawy o swoje zdrowie, zastosuje wszelkie dostępne mu środki zapobiegawcze z izolacją włącznie. Dzieci i młodzież są mniej zagrożone i jak pokazały doświadczenia innych krajów, nie stanowią istotnego źródła zakażeń. Blisko 98 proc. szkół pracuje stacjonarnie i to jest dowód na prawidłowo zastosowaną metodę.

Rząd od początku pandemii wspiera samorządy. Wprowadzono już wiele zmian, które usprawniły wykonywanie budżetów samorządów, uelastyczniły reguły fiskalne i poprawiły płynność finansową samorządów. Rządowa pomoc sprawi, że samorządy będą mogły bez przeszkód realizować swoje przedsięwzięcia, ale na krótką metę. Teraz jest czas przeprowadzenia zmian w przepisach ustaw samorządowych. Samodzielność, często jest odczytywana przez samorządy, jako „dowolność”. Możliwość prawna tej „dowolności” musi zostać zastąpiona systemowymi rozwiązaniami. Należy pamiętać, że proponowanym rozwiązaniom musi towarzyszyć odpowiednie wzmocnienie efektywności nadzoru nad uchwałami i finansami samorządowymi.

Część działań odbywa się wyłącznie na poziomie samorządów: gospodarka odpadami, elektromobilność, niska emisja. Tu potrzebna jest większa sprawność i efektywność działania. Od samorządów zależy tempo inwestycji realizowanych z funduszy europejskich. Również realizacja programu walki ze smogiem jest na poziomie samorządów istotnie opóźniona. To problem trudniejszy do rozwiązania niż się spodziewano. Zmiana przepisów jest warunkiem poprawy w tej dziedzinie.

Patriotyzm dawniej oznaczał fizyczną ochronę Ojczyzny. Dziś patriotyzm, jest rozumiany jako świadome promowanie własnej gospodarki. Patriotyzmem ekonomicznym wykazują się przedsiębiorcy, którzy dzięki wprowadzeniu innowacyjności, zwiększają siłę polskiej gospodarki.

Działania rządu stanowią adekwatną odpowiedź na wyzwania gospodarki pogrążonej w kryzysie. Pandemia koronawirusa wymusiła upowszechnienie pracy zdalnej, która stanowi element nowoczesnej gospodarki. Dostosowana do sytuacji strategia działań osłonowych zapewniła niezbędne finansowania gospodarce. Propozycja scentralizowania zarządzania udostępnionymi Polsce środkami unijnymi, pozwoli na wzmocnienie efektywności nadzoru nad finansami samorządowymi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_imgspot_img

Gorące tematy

Powiązane Artykuły