Koronawirus na Świecie

All countries
360,439,356
Zakażeni
Updated on 26 January 2022 18:06
All countries
283,172,390
Ozdrowieńcy
Updated on 26 January 2022 18:06
All countries
5,637,640
Zgony
Updated on 26 January 2022 18:06

Koronawirus na Świecie

All countries
360,439,356
Potwierdzone
Updated on 26 January 2022 18:06
All countries
283,172,390
Wyzdrowiało
Updated on 26 January 2022 18:06
All countries
5,637,640
Zgony
Updated on 26 January 2022 18:06

Dzień sądu wyborczego – Paweł Zyzak

Pośród komentatorów tegorocznej elekcji prezydenckiej w USA pojawiają się głosy, że rezultat wyborczy może się okazać życzliwy dla urzędującego prezydenta, bowiem wybory przypominają te z 2016 r. W rzeczywistości tegoroczne wybory w niczym niemalże nie przypominają tych sprzed czterech lat. Po pierwsze, tym razem wybory są swoistym referendum w sprawie Donalda Trumpa. Po drugie, Donald Trump stał się dzisiejszą Hillary Clinton.

Co o tym świadczy? Jesienią 2016 r. w wyścigu o urząd prezydencki starło się ze sobą dwoje najmniej popularnych kandydatów prezydenckich w najnowszej historii. Sztab Clintonów od początku swojej kampanii „grał” na Trumpa, który jako jedyny spośród wszystkich 16 kandydatów GOP (Partii Republikańskiej), przegrywał z byłą Sekretarz Stanu we wczesnych sondażach i dawał jej pewne, jak się zdawało, szanse na zwycięstwo. Trump ostatecznie wygrał. Zmęczone ośmioma laty rządów demokratów oraz klinczem między republikańskim Kongresem i demokratycznym Białym Domem społeczeństwo, dalej rosnące niezadowolenie z sytuacji społeczno-gospodarczej oraz nieudolność rządu na arenie międzynarodowej, wreszcie niechęć do osoby pierwszej potencjalnej Pani Prezydent, nawet w rdzennym elektoracie demokratycznym – wszystko to i jeszcze więcej sprawiło, że czarnym koniem wyborów okazał magnat deweloperski, „celebrity”, nie zaś zawodowy polityk.

System

By zrozumieć co dzieje się obecnie w USA, należy brać pod uwagę to, co faktycznie było źródłem, odpowiednio, porażki Clinton i zwycięstwa Trumpa. W 2016 r. kandydat GOP wygrał dzięki przejęciu głosów elektorski w trzech kluczowych, także dla obecnej kampanii wyborczej, „swing states”: Michigan, Pensylwanii i Wisconsin. W Michigan Trump wygrał różnicą 10,704 głosów czyli 0,2%, w Pensylwanii 46 765, zaś w Wisconsin 22 177. Nie wchodząc na razie w szczegóły, jeśli Trump myśli o reelekcji – a ewidentnie jeszcze na nią liczy – musi i tym razem wszystkie je przechwycić. Jeśli Biden zapali niebieską lampkę tylko w jednym z nich, Trumpowi zapalą się lampki układające się w napis „game over”. Ba, Biden nie musi w owej trójce zwyciężyć. Przy sprzyjających wiatrach na Florydzie, Georgii, Północnej Karolinie i Arizonie, gdzie obecnie w stanowych sondażach prowadzi, z łatwością przebije sufit 270 głosów elektorskich.

Przyłóżmy teraz lupę do interesujących nas stanów „wahających się”. Jak i w Polsce, w USA przegrany kandydat na prezydenta zawsze znajdzie sposób, by ogłosić się zwycięzcą, czytaj, osłodzić sobie i wyborcom gorycz porażki. Każdy przecież zwycięża w jakiejś grupie wiekowej czy zawodowej, prawda? Demokraci od dwóch dekad powołują się na zwycięstwa w łącznej liczbie głosów, tzw. „popular votes”, republikanie ogłaszają się zwycięzcami w łącznej liczbie hrabstw. Oczywiście jedna i druga strona doskonale zdaje sobie sprawę, jakie są reguły i cel gry, z tego, że w systemie wyborczym USA chodzi o nic innego, tylko stanowe głosy elektorskie. No więc, w każdym „wahającym się” stanie znajduje się określona liczba „wahających się” hrabstw. I tak jak niektóre stany z biegiem lat stają się tymi „wahającymi się”, inne przestają nimi być, o czym decyduje przepływ ludności między hrabstwami, stanami, miastem i prowincją, zmiany generacyjne, branżowe, technologiczne, kulturowe, w zamożności, itd.

Przykładając lupę jeszcze bliżej, dostrzegamy pewną stałą, a mianowicie wyborców prowincji i wsi, tzw. przedmieść i miast. Tych z przedmieść określilibyśmy mianem „wahających się”. Średnie i duża miast głosują powtarzalnie na demokratów, wieś i prowincja na republikanów, stąd często na mapie administracyjno-wyborczej stanu dostrzec możemy małe, niebieskie wysepki pływające po czerwonym, republikańskim morzu. Walka wyborcza polega zarówno na mobilizacji swojej bazy w „lojalnych” hrabstwach, jak i uzyskaniu przewagi w hrabstwach „wahających się”. Przykładamy lupę do przedmieść i dostrzegamy „wahającą się” grupę. Są to białe kobiety, które w odróżnieniu od białych mężczyzn, decydują na kogo owe przedmieścia pójdą i ostatecznie zagłosują.

Właśnie owe białe kobiety w 2016 r. zadecydowały o wyborze Donalda Trumpa.

Różnice

Ogólnokrajowe sondaże w przypadku USA bywają w ostatnich dekada wyjątkowo zwodnicze. Nawet tak duża przewaga, jaką Biden obecnie utrzymuje od lata nad Trumpem – 54% do 43% – nie gwarantuje mu niczego. O rezultacie wyborczym nie decydują przecie „popular votes”. Hillary Clinton wygrała z Trumpem 3 mln. głosów. Podobnież wyniki badań zaufania społecznego stanowią zaledwie pewną informację. 51% badanych zdradza życzliwy stosunek do Bidena, kiedy 47% negatywny. W przypadku Trumpa, 59% badanych ocenia go źle, w tym aż 48% skrajnie negatywnie, za to tylko 39% ma doń pozytywny stosunek. Czy to przekłada się na ich szanse? Minimalnie. W tym miejscu musimy odczytać pierwszą wyraźną różnicę między 2020 r. a 2016 r. Wówczas Trump i Clinton solidarnie cieszyli się, przekraczającym połowę, podobnym odsetkiem ocen negatywnych.

Kolejna różnica. Republikanie w rzeczywistości dawno już stracili swą przewagę wśród ludności z przedmieść. W 2016 r. wynosiła ona jeszcze 1,2 mln. O tym, iż była kluczowa, rozprawialiśmy. W 2018 r. demokraci mieli już 2 mln. przewagę. Zatem nie dość, że odrobili straty, uzyskali sporą „górkę”. Właśnie wówczas, podczas „midterm elections”, gdy demokraci odzyskali Izbę Reprezentantów, objawiło się, że znajdują się na fali wznoszącej, która niesie aż do dziś. Zatem zawczasu rozbrójmy mit, iż pandemia przeszkodziła w nieuniknionym zwycięstwie Trumpa jesienią 2020 r. Ale to nie wszystko. W związku z tym, że czoło owej fali wcale nie maleje, i demokraci przejmują dzielnice przedmieść Houston, Dallas, Atlanty czy Indianapolis, mają dziś sporą dużą szansę przejąć i Senat. Republikanie, inaczej niż w 2018 r., bronią tym razem 20 miejsc, zaś poważnie zagrożonych jest… 12. Ich aktualny stan posiadania w Senacie to 53 fotele.

W 2016 r. większość komentatorów zgubiło lekceważenie wyrównanych wyścigów w poszczególnych stanach wahających się. Upajano się ogólnokrajowym prowadzeniem Clinton i delektowano kolejnymi wpadkami sztabu Trumpa. Biden może aktualnie pochwalić się stabilną przewagą w Pensylwanii, Wisconsin i Michigan. W stanach, o które toczy się gra. W innych „wahających się” prowadzi z mniejszą przewagą lub minimalnie przegrywa, ale to Trump musi wygrać we wszystkich. W najbardziej dla tego ostatniego optymistycznym scenariuszu powtórzy swój wynik z 2016 r., w najgorszym odniesienie najgorszą przegraną dla republikańskiego kandydata od Thomasa Dewey’a, kandydata GOP w 1944 r., a więc w okresie II wojny światowej. Przy aktualnych sondażach Biden otrzymałby ok. 330 głosów, Trump ok. 200.

Zmieniły się również priorytety zwłaszcza dla elektoratu republikańskiego. O ile jednym z pierwszych przed czterema laty była kwestia uzupełnienia składu Sądu Najwyższego, aktualnie jedynie 3% przywiązuje doń centralne znaczenie. Jeśli idzie o sztandar wyborczy Trumpa – kwestię imigracji – jedynie 2%. Rzecz, na której Trump próbował odbudować swoją pozycję w tym roku, gdy poniósł porażkę w zarządzaniu kryzysem pandemicznym – prawo i porządek publiczny – 7%. W jednej tylko wiodącej dla republikanów kategorii Trump utrzymał przewagę nad Bidenem, w podejściu do spraw gospodarczych. Wynosi ona 53% do 47%, Trump aczkolwiek przegrywa w kwestii zasadniczej teraz dla ogółu, zwłaszcza dla osób powyżej 65 roku życia, a więc tradycyjnej bazy republikańskiej, 59% do 41%. Do tej grupy elektoratu Trump niezmiennie wysyła mało atrakcyjny przekaz: „po trupach dla ratowania gospodarki”. A to właśnie seniorzy, obok białych kobiet, zadecydowali w 2016 r. o jego zwycięstwie nad Clinton. Biden prowadzi wśród seniorów w przededniu wyborczym 52% do 46%, utrzymując gigantyczną przewagę wśród wyborców poniżej 35 roku życia rzędu 56% do 37%.

Zwolennicy sprawy Trumpa powołują się często na tzw. „silent majority”, która w dniu wyborów pójdzie i masowo zagłosuje na swojego przedstawiciela. Mają to być ci, którzy nie przyznają się w sondażach, iż chcą nań głosować. Wstydzą się lub boją. Nawet liberalne media wydają się poddawać hipnotycznemu urokowi tej hipotezy, mając w pamięci nauczkę z 2016 r. Jest to wszakże hipoteza ryzykowna. Rekordowa frekwencja pokazuje, że zmobilizowały się przede wszystkim masy elektoratu demokratycznego oraz wyborcy, którzy wcześniej nie głosowali. Według sondażu USC pośród „wcześniej głosujących, zarówno tych osobiście, jak i korespondencyjnie, Biden prowadzi 64% do 32%.

Odsetek wyborców niezdecydowanych na ostatniej prostej, dzięki wysokiej polaryzacji, był tym razem mniejszy niż zwykle. Nie warto natomiast lekceważyć irredenty w elektoracie zarejestrowanych republikanów, zwłaszcza wśród wspominanych kobiet, którzy wstydzą się lub boją przyznawać, że głosować będą na Bidena…

Powyborcze rozstrzygnięcia

Trump miał szansę zostać Georgem Bushem zagrożenia pandemicznego. Odwrócić najgroźniejsze dlań trendy. Pandemia całkowicie usunęła z debaty publicznej sprawę impeachmentu i innych skandali, w tym mało obyczajnego prowadzenia się w przeszłości oraz związków z Epsteinem i Maxwell, dzięki którym na ustach wielu języków stał się współczesnym Billem Clintonem. Już teraz wiemy, że nie dość, że jako urzędującemu prezydentowi, nie dość, że nie udało mu się niczego zatrzymać, przez 4 lata nie wyrósł poza żelazny republikański elektorat nawet na zauważalną dla oka chwilę.

W noc wyborczą dynamika zmian rezultatów jest trudna do przewidzenia. W zależności od stref czasowych czy systemu liczenia głosów w poszczególnych stanach, ich tempa, ale i kolejności liczenia głosów, będą one przechodzić z rąk do rąk. Przykładowo na Florydzie, gdzie zlicza się wpierw głosy korespondencyjne, potem zaś osobiste, z początku zdecydowanie prowadził będzie kandydat demokratów, po czym jego przewaga będzie maleć. Ostatecznych wyników nie poznamy nawet, jak bywało to zwykle, rankiem następnego dnia. W niektórych stanach, jak w Pensylwanii zliczanie może potrwać nawet do 6 listopada. Wreszcie pamiętajmy, że wiążące dla systemu głosowanie, czyli elektorskie odbędzie się dopiero 20 grudnia, a i tegoż rezultatu, w razie niewielkiej różnicy w tychże głosach, pewnym być nie można.

Co jest niemal pewne? Ponieważ Trump poinformował swoich wyborców, że de facto uzna tylko zwycięski dla siebie wynik wyborczy, stany przygotowują się ogólnokrajowych protestów, a Biały Dom… na oblężenie. W ostatnich dniach otoczono go dodatkową warstwą ogrodzenia. W Michigan, Pensylwanii i Wisconsin, a może i na Florydzie, i w innych „wahających się” stanach, Trump pójdzie do sądów, co okrasi narracją o fałszerstwie wyborczym. W 2016 r. nie pozwolił Clinton nacieszyć się nawet 3-milionowym zwycięstwem w „popular votes”, oskarżając o kradzież tegoż nielegalnych imigrantów.

Motywuje go do tych działań zarówno bogate w procesy portfolio, obfitujące w ponad 4 tys. spraw sądowych, służących zwykle obstrukcji czy unikaniu płacenia wierzytelności, jak i rysująca się przed nim raczej niełatwa sytuacja prawna w chwili wygaśnięcia immunitetu. Nie znajdzie się w sytuacji ustępującego Nixona, skazanego na łaskę następcy z tego samego obozu politycznego. A owa imponująca wielotysięczna liczba spraw sądowych została w czasie jego prezydentury uzupełniona o kolejne, m. in. dotyczące związków jego sztabu z Kremlem, malwersacji środków kampanijnych, pieniędzy za milczenie dla gwiazdy porno, ponad 20. oskarżeń o molestowanie, itd., zaś przez najbliższe kilka lat musi oddać prywatnym wierzycielom jakieś ponad $400 mln., natomiast państwu, najpewniej zwrócić ponad $70 niesłusznie odpisanych sobie podatków.

Zapowiada się gorąca zima.

379 KOMENTARZE

 1. Thank you, I have just been looking for information approximately this subject for a while and yours
  is the greatest I’ve discovered so far. However, what in regards to the
  bottom line? Are you sure in regards to the source?

 2. I’ve been exploring for a bit for any high-quality
  articles or weblog posts on this sort of house .
  Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this website.
  Reading this information So i’m glad to convey that I have an incredibly just right uncanny feeling I discovered just what I needed.
  I most without a doubt will make sure to do not omit this site and provides it a glance
  on a constant basis.

  Here is my website: EZ Shred Keto Pills

 3. Thanks for your marvelous posting! I certainly enjoyed reading it, you’re
  a great author.I will remember to bookmark your blog and may come back sometime soon. I want to encourage continue your
  great work, have a nice evening!

  Also visit my web site; Erexzen [Janeen]

 4. I used to be suggested this blog by my cousin. I’m no longer certain whether or not this put
  up is written by him as no one else realize such distinctive about my trouble.
  You are incredible! Thank you!

  my webpage tanglewood.sh

 5. It’s actually very complicated in this full of
  activity life to listen news on TV, thus I only use web for that reason, and
  get the newest information.

 6. Oh my goodness! Amazing article dude! Thank you so much, However I am experiencing difficulties with your
  RSS. I don’t know why I cannot subscribe to it. Is there anybody else getting similar RSS issues?
  Anybody who knows the solution will you kindly respond?
  Thanx!!

 7. I am curious to find out what blog system you’re working with?
  I’m experiencing some minor security issues with my latest site and I’d
  like to find something more safeguarded. Do you have any recommendations?

 8. hey there and thank you for your information – I’ve certainly picked up anything
  new from right here. I did however expertise several technical issues using this web
  site, since I experienced to reload the web site
  lots of times previous to I could get it to load properly.

  I had been wondering if your web hosting is OK? Not that I am complaining, but sluggish loading instances times
  will very frequently affect your placement in google and can damage your high-quality score if advertising and marketing with Adwords.

  Anyway I’m adding this RSS to my e-mail and could look out
  for much more of your respective fascinating content. Ensure that you update this again very soon.

 9. This design is spectacular! You certainly know how to keep
  a reader amused. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog
  (well, almost…HaHa!) Excellent job. I really loved what you
  had to say, and more than that, how you presented it.
  Too cool!

  Here is my website Max Ketosis Fuel

 10. Hi! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout out
  and tell you I genuinely enjoy reading your articles. Can you recommend any other blogs/websites/forums that deal with the same subjects?
  Many thanks!

 11. Hello there, just became alert to your blog through
  Google, and found that it is truly informative. I’m going
  to watch out for brussels. I’ll be grateful if you continue this in future.

  Numerous people will be benefited from your writing. Cheers!

  my web page :: sylvbuster.free.fr

 12. Howdy! I understand this is sort of off-topic however I had to
  ask. Does managing a well-established website such as yours require a massive amount work?

  I am brand new to blogging however I do write in my diary every day.

  I’d like to start a blog so I will be able to share my personal
  experience and views online. Please let me know if you have any kind
  of ideas or tips for brand new aspiring blog owners. Appreciate it!

 13. I think that is among the so much vital info for me.
  And i am satisfied studying your article. However wanna statement on few normal
  issues, The web site taste is perfect, the articles is actually excellent : D.
  Just right process, cheers

  Also visit my blog post: Dana

 14. Thank you for the sensible critique. Me and my neighbor were just preparing to do a little research about this.
  We got a grab a book from our area library but I think I learned more from this post.
  I’m very glad to see such fantastic info being shared freely out there.

  Feel free to surf to my web site; Xavier

 15. You really make it seem so easy with your presentation but I find this matter
  to be actually something that I think I would never
  understand. It seems too complex and very broad for me.

  I’m looking forward for your next post, I’ll try to get the
  hang of it! scoliosis surgery https://0401mm.tumblr.com/ scoliosis surgery

 16. What you said made a bunch of sense. But, what about this?
  suppose you added a little content? I mean, I don’t want to tell you how to run your blog, but suppose you added
  something that makes people desire more? I mean Dzień sądu wyborczego – Paweł Zyzak | Gazeta Obywatelska is kinda plain. You ought to peek at Yahoo’s front
  page and watch how they create post headlines
  to grab people to click. You might try adding a video or a pic or two to get people excited about what you’ve written. In my opinion, it
  might make your blog a little bit more interesting.
  quest bars https://www.iherb.com/search?kw=quest%20bars quest bars

 17. Good ? I should definitely pronounce, impressed with your web site.
  I had no trouble navigating through all the tabs as well as related information ended up being truly simple to do to access.
  I recently found what I hoped for before you know
  it in the least. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, website theme .
  a tones way for your client to communicate. Nice task.

  Review my webpage: Rich

 18. I create a leave a response when I appreciate a article on a blog or if I have
  something to contribute to the discussion.
  Usually it’s caused by the passion displayed in the post I looked
  at. And on this article Dzień sądu wyborczego – Paweł Zyzak | Gazeta Obywatelska.
  I was actually moved enough to create a comment 🙂 I actually do
  have a couple of questions for you if you tend not to mind.
  Is it just me or do a few of these responses
  look like coming from brain dead folks? 😛 And, if you are
  writing on additional places, I would like to keep up with you.
  Would you make a list the complete urls of your community pages like your linkedin profile, Facebook page or twitter feed?

  My site; natural indian spices skin care

 19. Hello! This is my 1st comment here so I just wanted to
  give a quick shout out and tell you I truly enjoy reading through your posts.
  Can you suggest any other blogs/websites/forums that cover the same subjects?

  Thanks for your time!

  Also visit my web page :: mainsevents.com

 20. Having read this I thought it was very enlightening.
  I appreciate you finding the time and energy to put this information together.

  I once again find myself spending a significant amount of time both reading and leaving comments.
  But so what, it was still worthwhile!

  Feel free to visit my blog post: treatment process

 21. Fantastic goods from you, man. I have be mindful your stuff previous to and
  you are simply extremely great. I really like what you have obtained
  here, certainly like what you are stating and the way through which
  you are saying it. You’re making it entertaining and you still care
  for to stay it sensible. I cant wait to learn far more from
  you. This is actually a tremendous website.

  my web blog various low-carb diets

 22. Thank you a lot for providing individuals
  with such a terrific chance to read in detail from this blog.
  It’s always so lovely and also packed with a great time for me and my office co-workers to visit your site
  no less than 3 times weekly to read through the new guides you have
  got. And of course, I am also actually pleased
  with the effective things served by you. Selected 2 tips in this post are in reality the finest we have all had.

  my web blog: fat burning

 23. Its like you read my mind! You seem to grasp so much about this, like you wrote the guide
  in it or something. I feel that you can do with a few p.c.
  to drive the message house a bit, but other than that, that is magnificent blog.
  A fantastic read. I’ll definitely be back.

  Feel free to surf to my blog; Rosa

 24. Thanks for the marvelous posting! I really enjoyed reading it, you might be a great author.I will ensure that I bookmark your blog and will often come back in the future. I want to encourage continue your great posts, have a nice evening!|

 25. Terrific post but I was wondering if you could write a litte more on this topic?

  I’d be very thankful if you could elaborate a little
  bit more. Bless you!

 26. Thank you a bunch for sharing this with all of us you really recognize what
  you are talking about! Bookmarked. Please additionally talk over with
  my site =). We will have a hyperlink exchange agreement between us

 27. We stumbled over here different page and
  thought I might check things out. I like what I see so
  now i am following you. Look forward to finding out about your web page again.

 28. It’s truly very complicated in this active life to listen news on Television, therefore I only use world wide web for that reason, and obtain the most recent news.|

 29. canadian pharmacy 1 internet online drugstore My concern is that when I placed my press I did not away with a confirmation email after making payment. After a occasional days I phoned the connection clique to descry into the passable why. A bird gave me first-class aid, informing me that two of the items I’d ordered were unavailable and that the limit hadn’t been finalised because of this. After premium me a mix of options, I deleted the unavailable items and my knighthood a neat arrived in three days. Significant compressed conferral effectiveness, but I expected an email letting me remember that my system had been received and payment had gone by way of successfully.

 30. I have been surfing online more than three hours today, yet I never found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for me. In my view, if all web owners and bloggers made good content as you did, the net will be a lot more useful than ever before.|

 31. At original I wasn’t trustworthy it was working with a view me so I emailed Pharmasave to ask in the service of advice. I was told that some people start to get the idea results within a twosome of weeks but to fail it at least 4 weeks. I think I wasn’t one of the auspicious ones to watch any results after 2 weeks but I hand-me-down it diligently against a occasional more weeks and WOW! I’m happy I stuck to it!

 32. Unfortunately I overlooked the lesser pull a proof pix depiction on the ingredient I purchased. I purchased a blood drawer which I have no treatment someone is concerned because the oversee is $500. I called http://www.azithromycintok.com but they bring into the world a NO Refund policy? Make not till hell freezes over take here everlastingly again!!!

 33. I have been browsing online more than three hours today, yet I never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me. In my opinion, if all site owners and bloggers made good content as you did, the internet will be a lot more useful than ever before.|

 34. Hi there! I just wanted to ask if you ever have any issues with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing many months of hard work due to no back up. Do you have any solutions to protect against hackers?|

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Gorące tematy

MARIA KOTARBA: „Anioł z Oświęcimia”. Świadek zagłady swoich żydowskich sąsiadów

Po tym jak była świadkiem zagłady swoich żydowskich sąsiadów obiecała sobie, ze będzie pomagała wszystkim Żydom, którym będzie mogła udzielić wsparcia. Poznaną w Auschwitz...

Julian Aleksandrowicz – „Doktor Twardy”, któremu w ucieczce z getta pomogli polscy przyjaciele

Postać w świecie medycznym absolutnie wybitna. W dziedzinie hematologii zawsze o kilka kroków wyprzedzał epokę, w której żył. Znany jako entuzjasta ekologii i zdrowego...

Powiązane Artykuły

MARIA KOTARBA: „Anioł z Oświęcimia”. Świadek zagłady swoich żydowskich sąsiadów

Po tym jak była świadkiem zagłady swoich żydowskich sąsiadów obiecała sobie, ze będzie pomagała wszystkim Żydom, którym będzie mogła udzielić wsparcia. Poznaną w Auschwitz...

Julian Aleksandrowicz – „Doktor Twardy”, któremu w ucieczce z getta pomogli polscy przyjaciele

Postać w świecie medycznym absolutnie wybitna. W dziedzinie hematologii zawsze o kilka kroków wyprzedzał epokę, w której żył. Znany jako entuzjasta ekologii i zdrowego...