Koronawirus na Świecie

All countries
623,608,712
Zakażeni
Updated on 3 October 2022 23:08
All countries
602,206,955
Ozdrowieńcy
Updated on 3 October 2022 23:08
All countries
6,551,203
Zgony
Updated on 3 October 2022 23:08

Koronawirus na Świecie

All countries
623,608,712
Potwierdzone
Updated on 3 October 2022 23:08
All countries
602,206,955
Wyzdrowiało
Updated on 3 October 2022 23:08
All countries
6,551,203
Zgony
Updated on 3 October 2022 23:08
spot_img

W dobie pandemii patriotyzm gospodarczy ma kluczowe znaczenie

Wsparcie lokalnych przedsiębiorców to jedno z kluczowych zadań samorządu województwa mówi wicemarszałek województwa dolnośląskiego Marcin Krzyżanowski w rozmowie z Magdaleną Szymerowską.

Szukając definicji patriotyzmu gospodarczego, natkniemy się na odwołania do codziennych konsumenckich wyborów. Czym jest patriotyzm gospodarczy?

Przede wszystkim należy rozróżnić zjawisko patriotyzmu gospodarczego z punktu widzenia państwa i samorządów oraz z perspektywy obywatela-konsumenta. Na poziomie państwa jest to szeroko rozumiane wsparcie zarówno małych, średnich jak i dużych przedsiębiorstw. To wsparcie powinno być realizowane poprzez odpowiedzialną i pragmatyczną politykę państwa/samorządu, dostosowaną do otaczającej rzeczywistości. Instrumentami takiej polityki wobec przedsiębiorców są między innymi udzielane dotacje, pożyczki, zwolnienia, czy uproszczenie przepisów prawa. Z punktu widzenia obywatela, patriotyzm gospodarczy to z całą pewnością świadomy wybór produktów i usług pochodzących od krajowych czy lokalnych producentów.

Patriotyzm gospodarczy może się również przejawiać poprzez prowadzenie odpowiedniej polityki gospodarczej. Poszczególne decyzje podejmowane w skali samorządowej mają silny bezpośredni wpływ na gospodarkę. Jakie działania podejmuje samorząd województwa, żeby promować patriotyzm gospodarczy?

Marcin Krzyżanowski

Wsparcie lokalnych przedsiębiorców to jedno z kluczowych zadań samorządu województwa. Targi branżowe, misje gospodarcze i szeroka akcja informacyjna to działania zaplanowane w ramach projektu Promocji oferty gospodarczej regionu na rynkach krajowych i międzynarodowych. Projekt był realizowany również w ubiegłych latach, a jego celem jest wzmocnienie rozpoznawalności dolnośląskich przedsiębiorstw na rynku międzynarodowym oraz ułatwienie nawiązywania kontaktów handlowych za granicą. Trzeba jednak zaznaczyć, że w obecnej sytuacji naszym priorytetem jest pomoc przedsiębiorcom w walce z gospodarczymi skutkami wywołanymi pandemią koronawirusa.

W dobie globalizacji zacierają się granice pomiędzy rynkami narodowymi. Następuje unifikacja i coraz więcej światowych przedsiębiorstw wprowadza swoje produkty lub inwestuje w Polsce. W takiej sytuacji ciężko odróżnić, którzy producenci mogą być uważani za rodzimych.

Z całą pewnością daleko idący postęp sprawił, że gospodarki poszczególnych państw coraz bardziej scalają się w jeden globalny rynek. Z jednej strony, jest to wspomniane przez Panią zagrożenie w postaci konkurencji zagranicznych firm. Z drugiej strony natomiast jest to wielka szansa dla polskich przedsiębiorców. W dzisiejszych czasach, szczególnie w obrębie Unii Europejskiej mamy swobodny przepływ towarów czy świadczenia usług, co zdecydowanie upraszcza wejście na rynek międzynarodowy. Co do problemu z rozróżnianiem pochodzenia produktów – państwo powinno dalej wprowadzać oraz udoskonalać kryteria, dotyczące informowania o krajowym pochodzeniu produktu. Dobrym przykładem takich działań jest wprowadzony znak „Produkt polski”.

Czy teraz w dobie pandemii patriotyzm gospodarczy ma większe znaczenie?

Zdecydowanie, w dobie pandemii patriotyzm gospodarczy ma kluczowe znaczenie. Prowadzenie biznesu w tych trudnych czasach, a tym samym zapewnienie miejsc pracy, wymaga od nas wsparcia lokalnych przedsiębiorców. To wsparcie musi być realizowane zarówno ze strony obywateli jak i z punktu widzenia systemowego, tj. państwa/samorządu.

Przykładem może być tutaj Dolnośląski Pakiet Gospodarczy czyli przygotowany przez samorząd województwa dolnośląskiego system pomocy dedykowany mikro, małym i średnim przedsiębiorcom. Działania w zakresie tego pakietu to m.in. dopłaty do wynagrodzeń, pożyczki, poręczenia i specjalistyczne doradztwo. Pieniądze pochodzą z funduszy unijnych oraz środków samorządu województwa. Wartość różnorodnych działań w zakresie tego Pakietu wynosi miliard złotych.

Pomoc finansową skierowano również dla branży turystycznej. W ramach konkursu przeznaczono w sumie ponad 60 mln złotych dla przedsiębiorców zajmujących się działalnością sportową, rekreacyjną, twórczą związaną z kulturą i rozrywką, a także z prowadzeniem muzeów, bibliotek czy archiwów. Projekt realizowany jest dzięki funduszom Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_imgspot_img

Gorące tematy

Powiązane Artykuły