Koronawirus na Świecie

All countries
360,439,356
Zakażeni
Updated on 26 January 2022 18:06
All countries
283,172,390
Ozdrowieńcy
Updated on 26 January 2022 18:06
All countries
5,637,640
Zgony
Updated on 26 January 2022 18:06

Koronawirus na Świecie

All countries
360,439,356
Potwierdzone
Updated on 26 January 2022 18:06
All countries
283,172,390
Wyzdrowiało
Updated on 26 January 2022 18:06
All countries
5,637,640
Zgony
Updated on 26 January 2022 18:06

Ile w Grecji kosztowała dziewica, czyli pieniądz i jego formy – Andrzej Manasterski

Kiedy mamy w jednej dłoni 10 zł w złotej monecie, a w drugiej 10 zł w banknocie, co zatrzymamy – monetę czy banknot? No właśnie. Ja zatrzymałbym złotą monetę – złoto to jednak złoto, zawsze będzie „w cenie”. Natomiast banknot? To tylko namiastka pieniądza, ersatz, jego wartość w niepewnym czasie może być równa wartości samego papieru, na którym wydrukowano nominał.

W taki sposób zapewne myślał Mikołaj Kopernik, który – jak przystało na człowieka renesansu – nie ograniczał się do studiowania jednej gałęzi wiedzy, ale starał się opanować zasoby z różnych dziedzin. W tym z ekonomii, co doprowadziło go do twierdzenia znanego jako prawo Kopernika lub prawo Kopernika-Greshama. Dżentelmen w Anglii doszedł do takich samych ustaleń kilkadziesiąt lat po Koperniku. Oczywiście, w XVI wieku, kiedy obaj zajmowali się tym problemem, nie kursowały w obiegu banknoty, przynajmniej w Europie, a jedynie monety i to kute w srebrze. Nie w czystym srebrze, bo z dodatkiem innych metali. Teoretycznie każdy nominał powinien zawierać określoną ilość wagową czystego kruszcu. Ale w praktyce oszczędzano na monecie, dodając więcej miedzi, by waga była zgodna z nominałem. Jednak gdy było mniej srebra moneta stawała się „podlejsza”. W efekcie, kiedy klienci zorientowali się, że w obiegu znajdują się monety o różnej zawartości czystego kruszcu, te z większą zawartością srebra chowali do kieszeni „na gorsze czasy”, a w obiegu pozostawały monety z gorszą zawartością, „podlejsze”. Efekty były zabójcze dla gospodarki, handlu i w sumie dla emitenta, bo otrzymywał to samo co wypuścił, np. w formie podatku uiszczanego od poddanych.

Już starożytni zastanawiali się nad istotą pieniądza. W III w. po Chrystusie rzymski prawnik Juliusz Paulus pisał: „Kupno i sprzedaż wzięły swój początek z wymiany. Dawniej bowiem nie było monet i nie używano terminu „towar” i „cena”. Każdy natomiast, stosownie do okoliczności, zamieniał rzeczy nieprzydatne na przydatne.” Platon nazwał pieniądzem „każdą rzecz, która jest dla nas użyteczna. Co zaś nie jest użyteczne, nie może być pieniądzem.

Co zatem było użyteczne dla Greków, zanim zaczęli posługiwać się monetami? Homer w „Iliadzie” pisał o siekierach, które „Achilles, aby nowy dać widok gromadzie / Dziesięć siekier dwusiecznych, dziesięć prostych kładzie. / Od czyjego – rzekł – będzie ptak raniony grotu, / Ten siekiery dwusieczne weźmie do namiotu / Kto, chybiwszy gołębia, dotknie uwiązanie / Jako mniej zręczny, proste siekiery dostanie”. Skąd wiadomo, że siekiery były traktowane jako forma pieniężna? Otóż, bardzo często przedmioty uznawane za pieniądz w okresie przedmonetarnym, dostawały się w formie grafiki na monety. Z greckich wysp Tenedos znane są monety z wizerunkiem siekier i to jest jeden z dowodów. Inny pochodzi z Chin. Tam od II tysiąclecia przed Chrystusem posługiwano się pieniądzem przed monetarnym w postaci noży, siekier, łopat itp., które w formie graficznej przedostały się na monety w wiekach późniejszych. Wróćmy jednak do Europy, do starożytnej Grecji i Homera. Ten w innym miejscu „Iliady” pisał: „…trójnóg dostanie szermierz najpierw w tym boju / Dwunastu wołów cenny, a w nagrodę znoju / Dziewicę wartą cztery woły, kto ulegnie…”. Zaiste, dziwne pojęcie wartości mieli ci starożytni Grecy… Faktycznie, wizerunki wołów były umieszczane na jednych z pierwszych monet rzymskich. Zresztą nie tylko w basenie Morza Śródziemnego woły stanowiły wartość – na terenach zamieszkałych przez Słowian, w źródłach pochodzących z XI do XIII wieku, znane jest określenie „scotus”, czyli skojec. Zwrot ten oznaczał zarówno skarbiec jak i bydło – np. w języku rosyjskim zwrot „skatina”, czyli „bydło”, jest uznawane za wulgaryzm wobec innej osoby. Zresztą, nie tylko w języku rosyjskim, by przypomnieć tytuł artykułu autorstwa Artura Adamskiego w ostatnim numerze Gazety Obywatelskiej „Co to jest zbydlęcenie”? Ludność słowiańska, także z terenów Polski, płaciła panującemu podatek w wołach zwany „nazarzem”.

Według źródeł, w okresie wczesnego średniowiecza ludność słowiańska uważała za pieniądze np. płaty lniane, stąd przyjęte określenie „płacić”. Kupiec żydowski Ibrahim ibn Jakub, ten sam, który scharakteryzował państwo Mieszka I, pisał, jak to w kraju Bojema (czyli w Czechach) „wyrabia się lekkie chusteczki o cienkiej tkaninie na kształt siatki, za które nabywa się zboże, mąkę, złoto, srebro i wszelkie przedmioty”. Adam z Bremy piszący w drugiej połowie XI w. podawał: „Prusowie za nic mają złoto, srebro, a żądają od kupców płócien lnianych oferując w zamian futra”. Arabski kronikarz Abu Hamid al Andalusi al Garnati, kiedy charakteryzował Ruś, pisał: „Za każdą skórkę wiewiórek i kun można kupić bochenek znakomitego chleba”. Tak więc handel wymienny, czyli „towar za towar” był na porządku dziennym. Tą formą posługiwano się także w innych częściach świata, w niektórych przetrwała do dzisiaj. Marco Polo w „Opisaniu świata” wspominał o muszlach kauri, którymi posługiwała się ludność w Chinach. Te drobne muszelki były formą pieniądza także w Afryce, Indiach i na Oceanii. W Melanezji ludność posługiwała się zębami psów, świńskimi ogonami lub muszlami. Wszystko razem wiązano w jedną całość i czasami długość tych „pieniędzy” dochodziła do kilkunastu metrów. Tę formę nazywano „świńskimi pieniędzmi” bowiem najczęściej kupowano za nie świnie albo narzeczone. Natomiast na wyspie Yap na Oceanii płacono … kamieniami młyńskimi, których średnica dochodziła nawet do 2 metrów. Jak płacono? Kamienie leżały jeden na drugim na terenie właściciela, a w razie konieczności przenoszono je do kontrahenta i tak wyglądała zapłata. Swoistym „pieniądzem” na Wyspach Salomona były ludzkie czaszki, specjalnie przygotowane. Były to pozostałości wrogów, którzy zginęli w potyczkach. „Bogactwo” zatem zależało od liczby uśmierconych przez wojownika.

Nie wiadomo czy pomiędzy pieniądzem przedmonetarnym i monetarnym był element pośredni. Niektórzy wskazują na tzw. pieniądz sztabkowy. Mogły to być kawałki metalu od nieforemnych do ładnie wykończonych rożnów. Te ostatnie były znane starożytnym Grekom. O nich wspomina Plutarch: „Pierwotnie było zapewne tak, iż jako pieniądza używano żelaznych, czasem spiżowych rożnów. Stąd jeszcze dzisiaj pewne drobne monety nazywamy obolami, a drachmę garścią, czyli tyle, ile obejmowała dłoń”. Rozwijając myśl Plutarcha, Heraklit z Pontu pisał: „ Jako pierwszy ze wszystkich ludzi wybijał na Eginie Fejdon z Argos. Ponieważ rożny wtedy obejmowały garść, to jest drax, to my, chociaż już nie wypełniamy garści tymi obolami, mówimy o drachmie, że powstała od draxathoi czyli „trzymać w garści”. I tak mamy wyjaśnienie dotyczące pochodzenia nazw waluty greckiej z okresu przed euro. W starożytnym Rzymie posługiwano się żelaznymi sztabkami ze stemplami, które gwarantowały wartość. Angielski pisarz Graham Greek w „Podróży bez map” wspomina o swoim pobycie na jednym z bazarów w Afryce Zachodniej. Tam „.. najbardziej używaną walutą stanowiły żeleźniaki. Były to kawałki żelaznej taśmy mniej więcej 14 cali – jak strzałki do gry; wierzchołki musiały być nieuszkodzone, a końcówki nie rozszczepione (równie dobry jak ząbkowanie krawędzi sposób zapewnienia, że waluta nie jest fałszywa). Mężczyźni przychodzili na targ, niosąc w węzełkach na głowie po kilkaset żeleźniaków”.

Sztabkowym pieniądzem posługiwano się w Szwecji w XVII i XVIII wieku. Były to sztaby miedzi, z których najcięższa, o nominale 10 dalerów, ważyła ponad 19 kg. Duński dyplomata Jakub Birchard w 1720 roku pisał: „Wielu nosi swoje pieniądze na plecach, inni na głowach, a większe sumy przewozi się wozami konnymi”. Szwedzkie „monety sztabkowe” były skutkiem niedoboru srebra w tym kraju. A w wyniku wojny z Danią, w której brała udział także Rzeczypospolita (tzw „potop szwedzki” w latach 1655 – 1660), Szwedzi musieli zapłacić Danii kontrybucję w wysokości równej 26 tysiącom kilogramów srebra. Nie mogąc zapewnić srebra, Szwecja zdecydowała się uiścić opłatę w miedzi, której cena była niebywale niska, dlatego wielkość pieniędzy była adekwatna do ich nominału.

Pieniądz sztabkowy miał cechy, które stanowiły pewną wyższą jakość od naturalnego. Był bardziej trwały, a więc można było dłużej się nim posługiwać. Był podzielny, co ułatwiało transakcje. Zajmował niewiele miejsca (casus szwedzkich sztabek miedzianych był wyjątkiem), a więc można było go przewozić na dalsze odległości. W celu ograniczenia fałszerstw stosowano stemple, będące gwarantem wartości.

I to był kolejny krok ku pieniądzom monetarnym. A ich początek datuje się na ok. 550 r. przed Chrystusem. Odlewano je z elektronu, tj. stopu złota i srebra. Odlew miał kształt sporej fasoli, nie przypominał dzisiejszych monet, ale był już monetą w sensie nominału, wagi i znaku emitenta.

310 KOMENTARZE

  1. 55366 987357Thanks for providing such a fantastic post, it was exceptional and very informative. It is my 1st time that I visit here. I found plenty of informative stuff in your write-up. Maintain it up. Thank you. 318877

  2. Поэтому, женщины к жесткому сексу стремятся гораздо более часто чем мужчины, так как им хочется почувствовать подчинение, господство над собой, почувствовать себя слабой женщиной, они устали от лидерства. Но сейчас не об этом, не будем углубляться в психологические дебри, перейдем непосредственно к самому процессу, что такое жесткий секс и как им заниматься. Сексологи утверждают, что если тебя посещают такие мысли, то в этом нет ничего необычного: это довольно распространенная склонность. Бруклин Чейз жестко отдается бывшему парню 4. Жесткий секс, шлепки и сдавливания Вам уже исполнилось 18 лет? Рабыня с прищепками на сосках жестко ебется с господином Врач сексолог высшей категории, психиатр, психотерапевт. Работаю сексологом более 10 лет. Помогаю парам разрешить проблемы в сексуальной жизни. Стройная молодуха и два друга устроили секс втроем на катере https://configfreaks.com/community/profile/ilsepardo966088/ На нудистском пляже без купальника загорает волосатая зрелая блудница Pornhub предоставляет вам неограниченное количество бесплатных порно видео с самыми горячими исполнителями XXX. Enjoy the largest amateur porn community on the net as well as full-length scenes from the top XXX studios. We update our porn videos daily to ensure you always get the best quality sex movies. Популярные фильтры Да и русский секс зрелых более разнообразный: измены, свингеры, групповухи, русский секс кастинг, жесткие анальные сцены и сплошные камшоты. Инцест тоже присутствует в самых пошлых формах. Ведь мамки просто текут от вида молодого стояка и готовы поглотить всю сперму своего шаловливого сынка. Порно кастинг русской бляди завершился оргазмом сучки 2017 © PornoRussia.net экзотический порно фильм в возрасте/молодой впечатляющий вы видели Муж делит с другом короткостриженую сексвайф, снимая хоум видео Фотограф отодрал начинающую модель зрелого возраста после уличной съемки

  3. I’m not sure exactly why but this blog is loading very slow for me. Is anyone else having this problem or is it a issue on my end? I’ll check back later and see if the problem still exists.|

  4. I’d like to hear about new Davis Commercial listings. It’s not hard to understand why any business owner would seek commercial real estate for sale or lease in Colorado Springs. Colorado Springs boasts a ballooning number of residents with the added benefit of more accessible nature all around. Are you primarily looking to use LoopNet to… Our commercial agents are experts on providing exceptional marketing strategies to developers to ensure that their project goals are met effectively at every stage of the development cycle. Houston’s premiere boutique commercial real estate firm. Our focus is on client responsiveness, fast results, and integrity. Detailed information about political and social topics Ultimately, though, your best bet is going to be getting in touch with a realtor or broker who knows the local market well. Many specialize in either residential or commercial properties, but some do work with both. Happy hunting. https://stagingsk.getitupamerica.com/index.php/community/profile/ceciliadlv71501/ Email Applause Real Estate Listed by David Donegan, Snyder Donegan Real Estate Group Top 5 United Country Office 2018 Top 10 United Country Office 2016 & 2017 Find a reputable real estate agent in your local community. Peter’s provides an „Excalibur” wealth of knowledge in the real estate industry. My personal Buying or selling a home or business is a major life decision, and you can trust North Country’s Real Estate agents and Brokers to provide you with the service, expertise and advice you need, and deserve in the Northeastern Wisconsin Real Estate market. Search for listings near you. With mortgage rates climbing above 3% for the first time in months, serious buyers are more motivated than ever to find a home before t… Help us improve French-Property.com Explore a variety of farmhouses in Southern New Hampshire. Whether you’re looking for a home near shopping, walking and biking trails, schools, and town or a more rural country setting with privacy, beautiful views, and room for horses, you’ll find some great properties to choose from in Goffstown, Deering, New Boston, and beyond. Many of these homes feature recent renovations and modern amenities.

  5. Offering exclusive content not available on Pornhub.com. Super affordable at only $9.99 month. Return to XNXX Free Porn Videos Homepage В© 2016-2019 kompoz2.com. Sexual Japanese Massage Real Amateur Milf Big Boobs Hot Mature Amateur Naked Voyeur Voyeur Cams Amateur Mature Porn – massage sex masseur hot milf cougar hairy old young real amateur porn videos All models appearing on this website are 18 years or older. Offering exclusive content not available on Pornhub.com ORGASMS Beautiful young girl has her sexy body massaged and pleasured by hot guy RELAXXXED – Passionate massage fuck with hot oiled up brunette babe Roxy Black 10 min Offering exclusive content not available on Pornhub.com Tyler Saint and Mark Dylan – Massage Bait 52 min В© 2016-2019 kompoz2.com. ORGASMS Beautiful young girl has her sexy body massaged and pleasured by hot guy http://doma-iz.ru/user/w3srxxl866 3415 S Cooper St 1817 Lomita Blvd 1635 Lake San Marcos Dr #106 1455 Indian Hill Blvd (410) 799-0226 or (301) 621-1830 1346 E Colorado St 5625 Allentown Rd. #105 5009 East Colonial Drive 5009 East Colonial Drive 1970 Opitz Blvd 5571 W. Manchester Ave. 11252 Harry Hines Blvd #102 (3611 branch ave) 3991 E. Mission Blvd. 3415 S Cooper St 2674 N. University Dr. 1455 Indian Hill Blvd 4467 W. Gandy Blvd. 375 S Rancho Santa Fe Rd, 3701 Bergenline Ave. (2F) 3012 E Hebron Pkwy, Suite118 (3000 keler spring road) 4137 Naco-Perrin Blvd solo para ti amor mis servicios son unicos solo para hombres solventes soy real escribeme  1150 N Garey Ave 8626 lower Sacramento rd ste#37a (410) 799-0226 or (301) 621-1830 2990 Del Rosa Ave 1150 N Garey Ave 2629 El Cajon Blvd. 3012 E Hebron Pkwy, Suite118 (3000 keler spring road)

  6. fantastic points altogether, you simply received a new reader. What might you suggest in regards to your put up that you simply made a few days in the past? Any positive?|

  7. Proper utilization of ivermectin cost canada. ivermectin tablets for sale uk stores is best enchanted as a solitary measure with a generous drinking-glass (8 ounces) of mineral water on an remove craving (1 hour in front of breakfast), unless if not directed nearby your doctor. To keep from certain up your infection, rip off this prescription precisely as directed. Your doctor may want you to take another administer every 3 to 12 months. Your doctor may also dictate a corticosteroid (a cortisone-like nostrum) for unfailing patients with river blindness, markedly those with cold symptoms. This is to improve reduce the irritation caused by means of the extermination of the worms. If your doctor prescribes these two medicines together, it is noteworthy to remove the corticosteroid along with mebendazole vs ivermectin. Gain possession of them exactly as directed by your doctor. Do not miss any doses. Dosing. The measure of this remedy thinks fitting be special for the sake of contrasting patients. Observe your doctor’s orders or the directions on the label. The following poop includes on the contrary the run-of-the-mill doses of this medicine. If your dosage is separate, do not modulation it unless your doctor tells you to do so. The amount of nostrum that you get depends on the perseverance of the medicine. Also, the crowd of doses you swallow each era, the experience allowed between doses, and the completely of notwithstanding you study the remedy depend on the medical mess with a view which you are using the medicine.

  8. I’m amazed, I have to admit. Seldom do I encounter a blog that’s both equally educative and engaging, and let me tell you, you’ve hit the nail on the head. The issue is something which not enough folks are speaking intelligently about. I am very happy I stumbled across this during my hunt for something concerning this.|

  9. Wow that was odd. I just wrote an incredibly long comment but after I clicked submit my comment didn’t show up. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyway, just wanted to say fantastic blog!|

  10. Hey would you mind letting me know which hosting company you’re working with? I’ve loaded your blog in 3 completely different web browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most. Can you recommend a good web hosting provider at a honest price? Thanks, I appreciate it!|

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Gorące tematy

MARIA KOTARBA: „Anioł z Oświęcimia”. Świadek zagłady swoich żydowskich sąsiadów

Po tym jak była świadkiem zagłady swoich żydowskich sąsiadów obiecała sobie, ze będzie pomagała wszystkim Żydom, którym będzie mogła udzielić wsparcia. Poznaną w Auschwitz...

Julian Aleksandrowicz – „Doktor Twardy”, któremu w ucieczce z getta pomogli polscy przyjaciele

Postać w świecie medycznym absolutnie wybitna. W dziedzinie hematologii zawsze o kilka kroków wyprzedzał epokę, w której żył. Znany jako entuzjasta ekologii i zdrowego...

Powiązane Artykuły

MARIA KOTARBA: „Anioł z Oświęcimia”. Świadek zagłady swoich żydowskich sąsiadów

Po tym jak była świadkiem zagłady swoich żydowskich sąsiadów obiecała sobie, ze będzie pomagała wszystkim Żydom, którym będzie mogła udzielić wsparcia. Poznaną w Auschwitz...

Julian Aleksandrowicz – „Doktor Twardy”, któremu w ucieczce z getta pomogli polscy przyjaciele

Postać w świecie medycznym absolutnie wybitna. W dziedzinie hematologii zawsze o kilka kroków wyprzedzał epokę, w której żył. Znany jako entuzjasta ekologii i zdrowego...