Koronawirus na Świecie

All countries
623,608,712
Zakażeni
Updated on 3 October 2022 23:08
All countries
602,206,955
Ozdrowieńcy
Updated on 3 October 2022 23:08
All countries
6,551,203
Zgony
Updated on 3 October 2022 23:08

Koronawirus na Świecie

All countries
623,608,712
Potwierdzone
Updated on 3 October 2022 23:08
All countries
602,206,955
Wyzdrowiało
Updated on 3 October 2022 23:08
All countries
6,551,203
Zgony
Updated on 3 October 2022 23:08
spot_img

Arogancja władzy – Agnieszka Wojciechowska van Heukelom

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska rządzi miastem już dziesięć lat. Z dość marnym rezultatem, bo miasto znalazło się na skraju bankructwa. Kolejne grupy mieszkańców Łodzi padają ofiarą nieprzemyślanych działań urzędników miejskich, nad którymi rządząca Łodzią nie ma żadnej kontroli.

Co gorsza w opinii mieszkańców ona sama nie rozumie własnych decyzji i poczynań, stąd liczne zaniedbania i opóźnienia realizacji planów. W tak zarządzanym mieście trudno żyć, dlatego wielu łodzian stąd wyjeżdża. Ale w najgorszej sytuacji są ci, którzy niestety są zdani na działania prezydent i jej urzędników. To wychowankowie domów dziecka, którym gmina ma obowiązek przydzielić mieszkanie – to regulują przepisy prawa.

Dzieci niczyje

Prawa wychowanków domów dziecka są w Łodzi permanentnie łamane. Ogromna liczba osób już dorosłych, które dawno powinny się usamodzielnić, nadal przebywa w placówkach. Nie musieliby tam być, gdyby Hanna Zdanowska wywiązała się z ustawowego obowiązku. Ale prezydent Łodzi tego nie robi albo wskazuje koszmarne, zawilgocone nory bez łazienek w walących się ruderach. Mieszkania w lepszym stanie dawno sprywatyzowała.

Gdy ujawniłem sprawę samotnej matki, która z sześcioletnią, córeczką nadal przebywa w domu dziecka, okazało się, że problem jest znacznie poważniejszy.

Prezydent Łodzi od dziewięciu lat nie realizuje zapisów ustawy o wsparciu rodziny i pieczy zastępczej. I choć ustawodawca celowo wyznaczył tak długi termin, aby dać samorządom możliwość uporania się z tym obowiązkiem, ale władze Łodzi tego nie zrobiły.

Nadejście Nowego Roku zazwyczaj kojarzy nam się z nadzieją na lepsze jutro. Jednak w łódzkim magistracie słychać płacz, lament i zgrzytanie zębów. Urzędnicy raptem zdali sobie sprawę, iż po 1 stycznia 2021roku w domach dziecka nie mają prawa przebywać dzieci poniżej dziesiątego roku życia, w placówce nie powinno mieszkać więcej niż dwanaścioro wychowanków.

Urzędnicy nie wiedzą, gdzie umieścić ogromną grupę dzieci. Na antenie lokalnych rozgłośni radiowych apelują do łodzian, aby zgłaszali chęć stworzenia dzieciom rodziny zastępczej. To nowa strategia Hanny Zdanowskiej – przerzucić odpowiedzialność i koszty na mieszkańców.

Bezduszna prezydent

Trzeba być bardzo nieczułym na ludzką krzywdę żeby przez dziewięć lat nie pomóc i tak już pokrzywdzonym przez los dzieciom. Problem nie dotyczy bowiem tylko wspomnianych ograniczeń wynikających z ustawy, ale też zorganizowania warunków do życia tym osobom. Obecnie sześćdziesięcioro pełnoletnich wychowanków domów dziecka czeka na mieszkania od gminy.

Miasto nie spieszyło się też z wygospodarowaniem tzw. mieszkań chronionych, które mogłyby zastąpić pobyt w placówce a jednocześnie przygotować osoby pełnoletnie wychodzące z placówek albo pieczy zastępczej do samodzielnego życia.

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska w mediach społecznościowych pokazuje zdjęcia zrewitalizowanych kamienic i deklaruje, że znajdą się w nich takie mieszkania. Tymczasem w prezentowanym przez nią budynku w centrum Łodzi na kilkanaście lokali to raptem dwa mieszkania. Nieopodal w kamienicy wyremontowanej z publicznych środków tylko jedno mieszkanie zostało przeznaczone na ten cel, a w całej Łodzi są łącznie cztery lokale przeznaczone dla wychowanków.

Łodzianie zastanawiają się, dla kogo prezydent Zdanowska przeznacza wyremontowane kamienice, w które zainwestowano gigantyczne środki publiczne. Komu się opłaca utrzymywanie latami pustych mieszkań i budynków?

Platforma na swoim

Coraz więcej wątpliwości budzi przydzielanie mieszkań w wyremontowanych kamienicach. Mieszkańcy wysiedleni z nich przed remontem już do nich nie wracają. A decyzję, kto zamieszka w odświeżonym budynku, podejmuje działający w imieniu prezydent Łodzi dyrektor Biura Rewitalizacji i Mieszkalnictwa w departamencie Rewitalizacji i Sportu (!) UMŁ. To urzędnik niemający odpowiednich kompetencji do zajmowania tego stanowiska. Jego dwoje zastępców to również ludzie bez kompetencji. Co ciekawe pełniący jedynie obowiązki decydent dzięki działalności udokumentowanej w KRS jest powiązany z licznymi podmiotami oraz z innym protegowanym Hanny Zdanowskiej, Tomaszem Piotrowskim, który przez lata odpowiadał za rewitalizację łódzkich kamienic. Po co dwóm dyrektorom miejskim szeroka działalność w podmiotach zewnętrznych? I dlaczego poza kontrolą mają dysponować majątkiem o wartości wielu milionów złotych?

Urzędnicy tłumaczą, że dyrektor Sławomir Granatowski podejmuje decyzje o przydzieleniu wyremontowanych mieszkań przy uwzględnieniu opinii zespołu ds. zasiedlania kamienic wyremontowanych w ramach Rewitalizacji Obszarowej Centrum Łodzi. Próżno jednak szukać na stronie łódzkiego magistratu informacji o składzie tego tajemniczego zespołu albo jego pracach.

Podejmowanie jednoosobowo decyzj musi budzić poważne wątpliwości.

Trudne pytania

Jeszcze więcej pytań pojawia się po sprawdzeniu lokali zaprojektowanych w wyremontowanych budynkach. Urzędnicy nie potrafią wytłumaczyć, dla kogo przygotowują ponad 60-80 metrowe mieszkania. Przeciętny łodzianin dowiaduje się, że ustawa przewiduje 5 m2 powierzchni mieszkalnej na osobę. Wygląda na to, że łódzcy urzędnicy przyznający mieszkania traktują minimum powierzchni jako maksimum.

Dlaczego Hanna Zdanowska oficjalnie popiera organizatorki tzw. strajku kobiet domagające prawa do aborcji, a jednocześnie lekceważy prawa samotnych matek w Łodzi?

Pycha przed upadkiem

Dziennikarze i społecznicy zadają pytania, ale nie otrzymują odpowiedzi od zatrudnionych w magistracie propagandystów. Prezydent Zdanowska też nabrała wody w usta. Uważa że nic nie musi. Łodzianom ma wystarczyć, że jest. Bezduszna, nieczuła na krzywdę i potrzeby mieszkańców, bardziej dba o interesy partyjnych popleczników niż o dobro miasta. Jakby nie rozumiała, że prezydentem się bywa, a człowiekiem się jest .

W nadchodzący Nowym roku życzę Państwu wszelkiej pomyślności, a łodzianom wytrwałości w walce o należne im prawa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_imgspot_img

Gorące tematy

Powiązane Artykuły