Koronawirus na Świecie

All countries
201,632,144
Zakażeni
Updated on 6 August 2021 02:55
All countries
179,693,436
Ozdrowieńcy
Updated on 6 August 2021 02:55
All countries
4,279,300
Zgony
Updated on 6 August 2021 02:55

Koronawirus na Świecie

All countries
201,632,144
Potwierdzone
Updated on 6 August 2021 02:55
All countries
179,693,436
Wyzdrowiało
Updated on 6 August 2021 02:55
All countries
4,279,300
Zgony
Updated on 6 August 2021 02:55

Trzy pytania – trzy odpowiedzi. Mit Tuska

  • Odpowiada poseł Prawa i Sprawiedliwości Jacek Świat

Czy Donald Tusk wróci do krajowej polityki?

Nie ma problemu z wypracowaniem programów dla Polski i Polaków. Nie ma problemu, jak współdziałać z rządem w zwalczaniu wirusa. Ani jak się określić wobec skrętu w lewo zachodnich elit opiniotwórczych. Ani jak przeciwdziałać schamieniu polskiego życia publicznego. A tym bardziej, jak się zachować wobec panoszącej się cenzury w Internecie. Problemem jest powrót Tuska. Cóż, każdy ma problemy, na jakie sobie zasłużył.

Sześć lat porażek wyborczych wzbudziło u wielu działaczy PO nostalgię za dawnymi dobrymi czasami potęgi i chwały z epoki Tuskowej. Zaczynają więc każdy dzień od tęsknego spojrzenia ku zachodowi, czy aby nie nadciąga Donald na białym koniu spieszyć z odsieczą umęczonym lemingom. Nie nadciąga.

Czy Tusk zjednoczy opozycję?

Mit wracającego Tuska współbrzmi doskonale z drugim mitem – zjednoczenia opozycji. Jak zjednoczyć resztki konserwatystów z radykalną lewicą? Jak zjednoczyć ludzi chadzających do kościoła z tymi, co chcą kościoły zamykać? Tych, co cenią życie, z miłośnikami aborcji i eutanazji. Zwolenników wolności gospodarczej z etatystami. Ludzi ceniących państwo polskie z piewcami eurokołchozu. Trudne pytania. Ale skoro jedynym programem jest walka z PiS-em i brutalna zemsta, to rzeczywiście takie pytania o zjednoczenie opozycji schodzą na daleki plan.

Pozostaje jednak pytanie, którego nie mogą zignorować działacze różnych partii i środowisk: Kto będzie rządził, gdy się dokona zjednoczenie opozycji i wygrana z Kaczyńskim. Tymczasem chętnych do roli lidera jest wielu. Budka. Kosiniak-Kamysz, Hołownia, Lempart i Bóg wie, kto jeszcze. I to jest problem nie do rozwiązania. Wystarczy zobaczyć, jak sobie skaczą do oczu na FB czy TT. To tylko wzmacnia mit Tuska jako zjednoczyciela.

Czy zastąpi Budkę?

Wszyscy mają dość Budki. Być może nawet sam Budka. Tyle że nie bardzo wiadomo, kto miałby go zastąpić. Nie to, że nie ma ludzi o charyzmie i wizjonerstwie karawaniarza. Przeciwnie, jest ich nazbyt wielu. I oczywiście nic z tego nie wynika.

Pozostaje więc mit Donalda Zjednoczyciela. Cóż, pielęgnowanie mitów to też jakaś forma życia.

                                                              Pytania zadał Albert Łyjak

24 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Gorące tematy

Powiązane Artykuły