Koronawirus na Świecie

All countries
652,255,246
Zakażeni
Updated on 9 December 2022 07:25
All countries
609,275,609
Ozdrowieńcy
Updated on 9 December 2022 07:25
All countries
6,654,425
Zgony
Updated on 9 December 2022 07:25

Koronawirus na Świecie

All countries
652,255,246
Potwierdzone
Updated on 9 December 2022 07:25
All countries
609,275,609
Wyzdrowiało
Updated on 9 December 2022 07:25
All countries
6,654,425
Zgony
Updated on 9 December 2022 07:25
spot_img

Siedem korzyści z segregacji odpadów. Dlaczego warto segregować śmieci?

Co roku każdy Polak wytwarza średnio ok. 315 kg śmieci. Większość z nas przyzwyczajona jest do wrzucania wszystkiego „do jednego kubła”, a wizja rozdzielenia odpadów na plastik, papier, szkło i BiO bywa trudna do wprowadzenia w życie. Segregacja śmieci jest powszechnym zwyczajem w takich krajach jak Niemcy, Szwecja czy Norwegia. Sortowanie odpadów w domowym zaciszu ma olbrzymi wpływ nie tylko na nasze środowisko i otoczenie, lecz również na nasza gospodarkę. Wyjaśniamy dlaczego.

Dlaczego warto segregować śmieci? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Poniżej przedstawiamy kilka koronnych argumentów, które są potwierdzeniem tezy, że śmieci segregować warto, a nawet trzeba:

  1. Chronimy środowisko przed zanieczyszczeniem.

Wrzucając wszystkie śmieci do jednego kubła, czyli do popularnego oznaczenia „Zmieszane odpady komunalne” powodujemy, że wszystko, co się w nim znajduje trafia na wysypisko śmieci. W ten sposób, mimo iż około 80 proc. śmieci produkowanych przez gospodarstwo domowe może z powodzeniem zostać poddane wtórnemu recyklingowi, automatycznie kwalifikujemy je jako nienadające się do ponownego wykorzystania. Zalegające na wysypiskach odpady zanieczyszczają z kolei gleby i powietrze metalami ciężkimi, kwasami organicznymi oraz węglowodorami oraz emitują trujące gazy oraz pyły. Powoduje to, że przy składowiskach śmieci coraz częściej niezbędne jest stworzenie systemów ujmowania odcieków, które zabezpieczą okoliczne tereny przed rozprzestrzenieniem się szkodliwych substancji. Zanieczyszczenia trafiają do roślin, które niekiedy następnie spożywamy.

  1. Decydujesz o powtórnym wykorzystaniu surowców.

Jest to rozwinięcie pierwszego argumentu. Wrzucając butelkę do plastiku, a karton do kontenera na papier powodujesz, że śmieci nie zalegają na składowisku odpadów, lecz nadawane jest im „drugie życie” w codziennym użytku. W zakładzie gospodarowania odpadami poddaje się je procesowi oczyszczania oraz sortowni, gdzie wyodrębnia się te nadające się do dalszego odzysku.To w jaki sposób rozdzielimy śmieci zależy więc ile z nich zostanie poddanych recyklingowi. To z kolei sprawia, że mniej szkodliwych substancji trafia do gleb, wód oraz powietrza.

  1. Dbasz o otoczenie.

Proces rozkładu niektórych tworzyw takich jak plastik czy puszka metalowa może trwać nawet kilka tysięcy lat. Z perspektywy naszego krótkiego na tej planecie życia, jesteśmy więc generatorem olbrzymiej ilości odpadów, które pozostawiamy naszym pokoleniom oraz osobom z naszego sąsiedztwa. Każdy odpad z wysypisk śmieci przenika do gleb. Podobnie jest ze śmieciami zalegającymi w trawie i innych miejscach do tego nieprzeznaczonych. Poprzez segregację powodujemy, że wszelkie niekorzystne oddziaływania na naszą przestrzeń przez śmieci zostają zmniejszone do minimum.

  1. Chronisz zasoby naturalne.

Rozwijając przedstawione wyżej argumenty, warto również wskazać, że wykorzystywanie ponowne tworzyw z recyklingu to ochrona zasobów naturalnych naszej planety. Przykładowo, do wyprodukowania tony papieru, potrzeba aż 17 drzew. Poza drzewami do produkcji papieru wykorzystujemy również ropę i wodę. Z kolei recykling aluminium pozwala ograniczyć zanieczyszczenie wody o 97 proc. w porównaniu z cyklem produkcji rudy. Czy nie warto oszczędzić tych surowców kolejnym pokoleniom?

  1. Wyrabiamy w sobie nawyk porządku, czystości i oszczędności.

Nasz dom jest najlepszym miejscem nauki i kształtowania postaw ekologicznych. Segregacja śmieci to pierwszy i podstawowy sposób do wzbudzenia w sobie poczucia dbania o czystość, porządek i harmonię w otaczającej nas przestrzeni. To również świetny sposób nauki dla naszych dzieci, które obserwując zachowania rodziców, łatwiej zrozumieją troskę o dobro jakim jest nasza planeta Ziemia.

  1. To oszczędność.

Mimo iż bezpośredni koszt wywozu śmieci na składowisko jest tańszy niż ich przetwarzanie, faktyczne wydatki związane z utrzymaniem składowisk oraz ograniczaniem ich wpływu na środowisko i rekultywację przyległych do nich obszarów są dużo wyższe.

  1. Tworzymy miejsca pracy.

Brzmi nieprawdopodobnie, lecz obecnie branża przetwarzania odpadów i odnawialnych źródeł energii należy do najprężniej rozwijających się sektorów gospodarki. Zwiększenie ilości segregowanych śmieci powoduje konieczność zatrudnienia większej ilości rąk do pracy na „zielonych stanowiskach”, które będą w stanie nadać drugie życie zużytym śmieciom.

Segregacja śmieci jest potrzebna dla każdego z nas. Spróbuj rozpocząć ją już dziś w swoim domu, a przekonasz się, że warto małymi krokami zadbać o nasze środowisko.

Publikacja powstała dzięki Fundacji ARP
Żródło:Solidaryzm
spot_imgspot_img

Gorące tematy

Powiązane Artykuły