Koronawirus na Świecie

All countries
621,369,474
Zakażeni
Updated on 28 September 2022 17:03
All countries
600,109,010
Ozdrowieńcy
Updated on 28 September 2022 17:03
All countries
6,543,268
Zgony
Updated on 28 September 2022 17:03

Koronawirus na Świecie

All countries
621,369,474
Potwierdzone
Updated on 28 September 2022 17:03
All countries
600,109,010
Wyzdrowiało
Updated on 28 September 2022 17:03
All countries
6,543,268
Zgony
Updated on 28 September 2022 17:03
spot_img

Co to jest ekorodzicielstwo?

Bycie eko to coraz popularniejszy trend wśród wielu rodzin. Niektórzy decydują się pójść krok dalej i rozpocząć przygodę z coraz modniejszym ekorodzicielstwem. Czym jest ekorodzicielstwo? Jakie są korzyści z bycia ekologicznym rodzicem oraz na czym w ogóle polega wychowanie w stylu eko? Wyjaśniamy poniżej!

Ekorodzicielstwo to sposób wychowania dzieci, który skupia się na naturalnej, czyli zgodnej z naturą pielęgnacji dziecka, a w rezultacie chroni także środowisko naturalne. W ten sposób nasze dzieci wychowywane są w silnej więzi bliskości z rodzicami, a przy tym uczone są od najmłodszych lat szacunku do planety Ziemi.

W idee ekorodzicielstwa wpisany jest szereg zasad i założeń, których bezpośrednim celem jest nie tylko ochrona środowiska naturalnego, ale także zagwarantowanie dzieciom tego, co jest najlepsze w procesie wychowania – bliskości rodzica oraz piękna natury. Oto podstawowe sposoby na rozpoczęcie swojej przygody z ekorodzicielstwem:

Karmienie piersią

W ekorodzicielstwie stawia się szczególny nacisk na karmienie niemowląt piersią. Lekarze i eksperci jednoznacznie podkreślają, że mleko mamy to w pełni naturalny i najzdrowszy sposób żywienia niemowląt. Jest ono również najbardziej przyjazne naturze spośród wszystkich dostępnych sposobów żywienia, gdyż nie wymaga energii elektrycznej i nie generuje odpadów. Dodatkowo jest to doskonały sposób na nawiązanie silnej więzi bliskości z naszym maluszkiem, który w pierwszych miesiącach życia jej niezwykle potrzebuje.

Pieluchy wielorazowe

Odpady generowane przez jednorazowe pieluszki to jeden z największych problemów naszej planety. Nie sposób poddać recyklingowi zużytego pampersa, a samo ich stosowanie wiąże się często z tzw. pieluszkowym zapaleniem skóry i podrażnieniami. Pieluchy wielorazowe to doskonała ekologiczna alternatywa, która nie tylko pozwoli zaoszczędzić pieniądze i zapewnić zdrowszą pielęgnację, ale w znaczny sposób ochronić planetę przed nadmiernym zanieczyszczeniem. Przez cały okres pieluchowania dziecko przebywa około 22 tys. godzin w jednorazowej pieluszce i zużywa ok. 6000 sztuk, co generuje ok 1,5 ton odpadów. To wszystko możemy zastąpić… 15 pieluchami wielorazowymi. Korzyść dla środowiska i zdrowia maluchów jest więc nieporównywalna.

Zabawki z naturalnych materiałów

Plastikowe zabawki to jedna z kolejnych bolączek dziecięcego świata. Niestety, jesteśmy zalewani niskiej jakości plastikowymi wyrobami, które są źródłem niebezpiecznych ftalanów dla naszych maluszków. Dlatego warto wybierać zabawki wykonane z drewna pomalowane bezpiecznymi farbami z odpowiednimi atestami, które zapewnią bezpieczną zabawę naszym pociechą, a gdy się zepsują… po prostu się je sklei.

Lokalne i sezonowe produkty

W ekorodzicielstwie niezwykle istotne jest również przygotowanie posiłków dla dzieci, które powinno być wykonane samodzielnie i w jak największym stopniu z produktów lokalnych i sezonowych. Dlatego ekorodzicielstwo stawia na kupowanie warzyw na targach oraz u rolnika, zamiast z supermarketów. Bardzo istotne jest również wybieranie produktów ekologicznych, jeśli takie są w zasięgu ręki.

Produkty „z drugiej ręki”

Używane ubranka, zabawki, kocyki lub inne elementy wyprawki, a nawet meble to sposób na ograniczenie wydatków i ilości gromadzonych rzeczy. Przy tym wszystkim przyczyniamy się do wtórnego wykorzystania wciąż nadających się do użycia produktów, które zamiast trafić do kosza, znajdują nowego właściciela.

Bliskość natury i ekologia

Ekorodzicielstwo stawia również na zapewnienie dziecku od najmłodszych lat kontaktu z naturą oraz nauki form aktywnego wypoczynku. Spacery w lesie, sport na świeżym powietrzu czy wspólne budowanie karmnika dla ptaków i segregowanie śmieci. W ten sposób uczymy nasze dzieci szacunku do każdej żywej istoty oraz podejmowania mądrych wartościowych dla naszej planety decyzji w przyszłości.

Spróbuj rozpocząć już dziś swoją przygodę z ekologicznym rodzicielstwem. To korzyść zarówno dla środowiska, dzieci oraz całej rodziny!

Publikacja powstała dzięki Fundacji ARP
Żródło:Solidaryzm
spot_imgspot_img

Gorące tematy

Powiązane Artykuły