Koronawirus na Świecie

All countries
652,240,790
Zakażeni
Updated on 9 December 2022 06:25
All countries
609,268,726
Ozdrowieńcy
Updated on 9 December 2022 06:25
All countries
6,654,387
Zgony
Updated on 9 December 2022 06:25

Koronawirus na Świecie

All countries
652,240,790
Potwierdzone
Updated on 9 December 2022 06:25
All countries
609,268,726
Wyzdrowiało
Updated on 9 December 2022 06:25
All countries
6,654,387
Zgony
Updated on 9 December 2022 06:25
spot_img

Recykling papieru i tektury – dlaczego warto o niego zadbać?

Posegregowany i poddany procesowi recyklingu papier jest niezwykle cennym materiałem. Papier posiada niezwykłą cechę, która czyni go jednym z tych niezwykłych surowców naturalnych – może być aż kilkukrotnie ponownie wykorzystany. Wyrzucasz karton i resztki papieru do kosza na zmieszane odpady? To duży błąd. Poniżej wyjaśniamy jak istotne jest dbanie o właściwą segregację papieru i kartonu.

Czy wiesz, że makulatura może być ponownie odzyskiwana i wykorzystywana do produkcji aż sześciokrotnie? Od najmłodszych lat byliśmy uczeni, że papier to surowiec, który powinien być ciągle w obiegu. Za czasów szkolnych nosiliśmy do skupów makulatury związane pliki gazet. Dzisiaj już nikt nie organizuje takich zbiórek, gdyż na ulicach naszych osiedli mamy wydzielony osobny niebieski kontener przeznaczony na segregację papieru. Książki, zeszyty, opakowania do jaj, filtry do kawy – to wszystko to efekt ponownego wykorzystania raz wyprodukowanego papieru. Czy wiesz, że aby pozyskać jedynie 1 tonę papieru, potrzebujemy w tym celu aż 17 drzew?

Co się dzieje z papierem niepoddanym recyklingowi?

Taki papier gromadzony jest wraz z innymi śmieciami na wysypiskach, przyczyniając się w ten sposób do zanieczyszczenia środowiska. Niestety, również niewłaściwa segregacja papieru powoduje tożsamy skutek, jak np. wrzucenie zabrudzonych, zamoczonych czy zatłuszczonych papierów. Wrzucenie papieru do worka z tzw. odpadami zmieszanymi uniemożliwia wówczas jego ponowne przetworzenie.

Jak przebiega recykling?

Nagromadzony papier sortuje się w grupy podobne do siebie jakością, grubością i teksturą. Następnie zebrany papier poddawany jest procesowi rozwłókniania, który polega na namaczaniu go w gorącej wodzie w celu rozdzielenia włókien celulozowych. Materiał jest mechanicznie oczyszczany, a w razie potrzeby odbarwiany i bielony. Uzyskana masa po osuszeniu uzyskuje pożądany kształt przy pomocy mat specjalistycznych. Zdecydowana większość zużytego raz papieru nadaje się do poddania recyklingowi. Przeciętny Polak zużywa rocznie około 50 kg papieru. Niestety, jedynie 40 proc. jest obecnie poddawana recyklingowi.

Jak segregować makulaturę?

Do segregacji papieru przeznaczone są specjalne niebieskie kontenery, w których umieszczamy kartony, gazety, czasopisma, książki, tekturę. Nie należy umieszczać w kontenerze papieru zabrudzonego, mokrego i zatłuszczonego jak np. zużytych ręczników papierowych ani paragonów.

Dlaczego recykling papieru jest dla Ciebie ważny?

Przede wszystkim, to ochrona masowej wycinki drzew dla celów przemysłowych, które przecież są dla nas źródłem tlenu i pełnią szereg innych ważnych ról w przyrodzie dla całego ekosystemu. Poprzez ponowny recykling papieru przyczyniamy się również do zmniejszenia ilości wytwarzanych ścieków przemysłowych, redukujemy emisję CO2 aż w końcu, zmniejszamy ilość zalegających śmieci na wysypiskach. Czy wiesz, że korzystając z toreb makulaturowych masz pewność, że w procesie produkcji zużyto aż trzykrotnie mniejszą ilość wody i dwukrotnie energii niż w przypadku standardowego wytworzenia papieru z masy drzewnej? Poddawana ciągłemu obiegowi makulatura to oszczędność prądu, czystsze powietrze i więcej pieniędzy w gospodarce.

Przeprowadzana w domach selekcja stanowi najistotniejszy etap recyklingu. Świadomi kwestii dotyczących ochrony środowiska nie zaniedbujmy segregacji papieru, a jeśli to możliwe w jak największym stopniu wykorzystuj produkty recyklowane.

Publikacja powstała dzięki Fundacji ARP
Żródło:Solidaryzm
Poprzedni artykułRecykling plastiku – czy ma sens?
Następny artykułRecykling szkła
spot_imgspot_img

Gorące tematy

Powiązane Artykuły