Koronawirus na Świecie

All countries
623,608,712
Zakażeni
Updated on 3 October 2022 23:08
All countries
602,206,955
Ozdrowieńcy
Updated on 3 October 2022 23:08
All countries
6,551,203
Zgony
Updated on 3 October 2022 23:08

Koronawirus na Świecie

All countries
623,608,712
Potwierdzone
Updated on 3 October 2022 23:08
All countries
602,206,955
Wyzdrowiało
Updated on 3 October 2022 23:08
All countries
6,551,203
Zgony
Updated on 3 October 2022 23:08
spot_img

Recykling szkła

Przetwarzanie szkła jest jednym z najbardziej opłacalnych i uzasadnionych pod względem ekonomicznym i ekologicznym sposobów na powtórne wykorzystanie surowców. Szkło traktowane jest często jako alternatywa dla wszechobecnego plastiku i z powodzeniem wprowadzane jest do obrotu przez coraz większą ilość producentów. Na czym polega recykling szkła i dlaczego tak istotne jest, aby szklana butelka zawsze trafiła do zielonego kontenera?

Recykling szkła – na czym polega?

Większość osób zastanawiając się na czym polega recykling szkła myśli zapewne, że butelki poddaje się procesowi oczyszczania i mycia, a następnie ponownie wprowadzane są do obrotu. Nic bardziej mylnego! Recykling szkła to stworzenie z zebranych odpadów tzw. stłuczki szklanej, która jest bazą do wyprodukowania kolejnych szklanych opakowań. Do ponownego przetworzenia nadają się wszystkie opakowania wykonane ze szkła sodowo-wapniowo-krzemowego, a więc butelki i słoiki, zarówno bezbarwne jak i barwione. Procesowi recyklingu nie mogą natomiast zostać poddane szkła okienne, samochodowe, zbrojone, lustra, szklanki, kieliszki, żarówki oraz wyroby ceramiczne.

Szkło – cudowny surowiec!

Szkło w przeciwieństwie do popularnego plastiku, jest surowcem, który po ponownym przetworzeniu nie traci na jakości, zachowując wszystkie swoje pierwotne właściwości. Może być poddawany recyklingowi wielokrotnie, podczas gdy w praktyce plastik poddany recyklingowi może być wykorzystany około 6-razy. Szkło uznawane jest za najlepszy surowiec przeznaczony do konsumpcji dla człowieka, gdyż jest mieszaniną naturalnych surowców i nie wchodzi w reakcję z zawartością, w przeciwieństwie do tworzyw sztucznych.

Recykling szkła – jakie niesie korzyści?

Każda tona odzyskana dzięki segregacji odpadów szklanych to oszczędność aż 800 kg piasku kwarcowego. Dodatkowo podczas przetapiania stłuczki szklanej potrzebna jest niższa temperatura niż w trakcie wytwarzania nowego szkła (oszczędność energii około 30 proc.) oraz dochodzi do oszczędności wody nawet o 50 proc. Poprzez powtórną obróbkę stłuczki szklanej zmniejszamy również emisję dwutlenku węgla (220 kg mniej CO2 na każdą tonę stłuczki) do atmosfery oraz ograniczamy objętość wysypisk śmieci. Czy wiesz, że niepoddana recyklingowi butelka zalegająca na wysypisku śmieci może się rozkładać nawet ponad 4000 lat? Niektóre źródła wskazują również, że szkło w ogóle się nie rozkłada, czego dowodem są szklane koraliki znalezione z czasów starożytnych.

Co się stanie jeśli nie segregujemy szkła?

Takie szkło gromadzone jest wraz z innymi śmieciami na wysypiskach, przyczyniając się w ten sposób do zanieczyszczenia środowiska. Odpady szklane stanowią obecnie 7-10 proc. wszystkich śmieci na nich składowanych. Obecnie w Polsce jedynie 30 proc. opakowań szklanych zostaje przerobiona na stłuczkę, podczas gdy na świecie wskaźnik ten wynosi średnio 80 proc. W dużej mierze winę za ten stan rzeczy ponoszą gospodarstwa domowe, które nie segregują śmieci. Jedynie umieszczenie opakowań szklanych w kontenerze zielonym przeznaczonym do segregacji szkła daje gwarancję, że opad ten zostanie wstępnie zakwalifikowany do ponownego przetworzenia. Umieszczenie natomiast odpadu szklanego w kontenerze na tzw. zmieszane odpady komunalne sprawia, że ląduje on na wysypisku śmieci. Tylko pytanie, po co?

Segregacja odpadów jest najistotniejszym elementem całego procesu recyklingu. Nie ma odpadów lepszych i gorszych. Ważne jest, aby w miarę możliwości nadać im drugie życie i przyczynić się w ten sposób do ochrony środowiska naturalnego. Szklane? Wyrzucam do zielonego kontenera!

Publikacja powstała dzięki Fundacji ARP
Żródło:Solidaryzm
spot_imgspot_img

Gorące tematy

Powiązane Artykuły