Koronawirus na Świecie

All countries
621,369,474
Zakażeni
Updated on 28 September 2022 17:03
All countries
600,109,010
Ozdrowieńcy
Updated on 28 September 2022 17:03
All countries
6,543,268
Zgony
Updated on 28 September 2022 17:03

Koronawirus na Świecie

All countries
621,369,474
Potwierdzone
Updated on 28 September 2022 17:03
All countries
600,109,010
Wyzdrowiało
Updated on 28 September 2022 17:03
All countries
6,543,268
Zgony
Updated on 28 September 2022 17:03
spot_img

Jak pozbyć się zużytego sprzętu AGD i RTV?

Zużycie się sprzętu elektronicznego jest rzeczą zupełnie naturalną. W sytuacji gdy naprawa okazuje się być nieopłacalna, należy w bezpieczny sposób pozbyć się niepotrzebnej pralki lub lodówki. Przepisy środowiskowe regulują w jaki sposób zgodnie z prawem i bezpiecznie dla środowiska pozbyć się niepotrzebnego sprzętu RTV i AGD. Poniżej wyjaśniamy najistotniejsze kwestie!

Zużytego sprzętu AGD i RTV nie można pozostawiać ani na śmietniku, ani tym bardziej w miejscach niedozwolonych jak tzw. „dzikie wysypiska”. Jest to wykroczenie zagrożone sankcją grzywny do 5 tys. zł. Dotyczy to zarówno sprzętów dużych gabarytowo, jak i drobniejszych urządzeń, czy nawet żarówek. Każdy sprzęt, który posiada zasilanie z gniazdka sieciowego lub z akumulatora czy baterii powinien zostać w odpowiedni, bezpieczny sposób zutylizowany. Sprzęt elektroniczny jest bowiem źródłem wielu szkodliwych substancji takich jak ołów, rtęć, kadm, a nawet arsen w starych modelach telewizorów czy freonu w przypadku starych lodówek, który ma drastyczny wpływ na uszkodzenie warstwy ozonowej, a tym samym zwiększenie promieniowania UV. Wszystkie te substancje charakteryzują się silnym działaniem toksycznym, rakotwórczym oraz mutagennym, które w równie szkodliwym stopniu wpływają na zdrowie nasze i otaczającej nas przyrody.

Recykling sprzętu AGD i RTV – czy jest możliwy?

Jak najbardziej tak! Podobnie jak z zużytych baterii jesteśmy w stanie uzyskać stopy ołowiu oraz innych metali, które ponownie posłużą do produkcji, tak samo w przypadku zużytego sprzętu elektronicznego można ponownie odzyskać surowce wykorzystywane w przemyśle. W ten sposób chronimy zasoby naturalne przed nadmiernym wydobyciem. Przykładowo z lodówki można ponownie odzyskać stal, aluminium, miedź, olej mineralny oraz wysokiej jakości tworzywa sztuczne, lecz także glin, srebro i pallad.

Poniżej prezentujemy możliwe obecnie sposoby pozbycia się zużytego sprzętu AGD i RTV:

  1. Wymiana nowe za stare!

Każdy sklep oferujący sprzedaż artykułów z serii RTV i AGD ma obowiązek przyjąć od nas zużyty sprzęt elektroniczny. Jeśli więc kupujemy u sprzedawcy nową lodówkę, mamy również przywilej pozostawienia u niego starej, zużytej już przez nas chłodziarki. Sklep nie może odmówić przyjęcia starego urządzenia tej samej kategorii (nie możemy jednak oddać innego sprzętu elektronicznego w zamian za zakupiony sprzęt innej kategorii np. pralki za zmywarkę). Nie ma także znaczenia, czy jest to sklep stacjonarny, czy też sklep sprzedający jedynie przez witrynę internetową. W zależności od sklepu, stary sprzęt zostaje odebrany w momencie wniesienia nowego albo po stare urządzenie wysłany zostaje odrębny kurier. Jeśli chcemy skorzystać z tego sposobu odbioru zużytego sprzętu RTV i AGD możliwości, należy ją zgłosić w momencie zakupu nowego sprzętu.

  1. Mały sprzęt RTV/AGD zostawisz w dużych sklepach!

Sklepy o powierzchni sprzedaży powyżej 400m2 mają obowiązek przyjmować bezpłatnie wszystkie urządzenia gospodarstwa domowego, jeśli żaden z jego zewnętrznych wymiarów nie przekracza 25 cm. Nie ma również znaczenia, czy klient decyduje się zakupić w placówce nowy odpowiednik.

  1. Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych lub punkt gospodarujący odpadami RTV/AGD

Każda gmina ma obowiązek prowadzić Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów, który jest przeznaczony do odbioru odpadów niebezpiecznych. Jeśli twoje urządzenie RTV i AGD jest niekompletne, wówczas należy pozostawić taki sprzęt w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. W celu ograniczenia procederu nielegalnego demontażu takiego sprzętu, co może spowodować przedostanie się do środowiska niebezpiecznych substancji, sklepy mogą przyjmować jedynie kompletne urządzenia. Na rynku działa również wiele innych punktów, które zajmują się zbiórką zużytego sprzętu RTV/AGD. Szczegółowa lista PSZOK i punktów gospodarujących odpadami zużytego sprzętu elektronicznego znajduje się na stronie pod linkiem http://mapa.oddamodpady.pl/.

Pozbywanie się zużytego sprzętu elektronicznego jednym z wyżej wymienionych sposobów jest bezpłatne. Już bowiem zapłaciliśmy za tą usługę. W jaki sposób? Zgodnie z obowiązującymi przepisami środowiskowymi w cenie zakupu sprzętu RTV i AGD musi zostać uwzględniona tzw. opłata recyklingowa. Nie czekaj więc z oddaniem zużytego sprzętu elektronicznego i przekaż go do utylizacji w zgodny z przepisami, a przede wszystkim gwarantujący bezpieczeństwo sposób!

Publikacja powstała dzięki Fundacji ARP
spot_imgspot_img

Gorące tematy

Powiązane Artykuły