Koronawirus na Świecie

All countries
621,406,269
Zakażeni
Updated on 28 September 2022 20:04
All countries
600,130,773
Ozdrowieńcy
Updated on 28 September 2022 20:04
All countries
6,543,316
Zgony
Updated on 28 September 2022 20:04

Koronawirus na Świecie

All countries
621,406,269
Potwierdzone
Updated on 28 September 2022 20:04
All countries
600,130,773
Wyzdrowiało
Updated on 28 September 2022 20:04
All countries
6,543,316
Zgony
Updated on 28 September 2022 20:04
spot_img

Co zamiast toreb foliowych?

Używamy ich przez 25 minut, a rozkładają się 400 lat. Foliówki stały się prawdziwym utrapieniem dzisiejszych czasów. Kolejne kraje z roku na rok decydują się na wprowadzenie całkowitego zakazu ich dystrybucji w sklepach. W Polsce dystrybucja nadal niczym nieograniczona poza wprowadzeniem opłaty za każdą torbę, powoduje, że rocznie każdy z nas zużywa średnio aż 300 foliówek. Jedynie 40 proc. z nich jest poddawana recyklingowi. Jak rozwiązać problem wszechobecności reklamówek foliowych w przestrzeni publicznej i czym możemy je zastąpić?

Torby foliowe stanowią olbrzymie zagrożenie dla różnorodności biologicznej w środowisku na całym świecie. Zarówno w morzach, jeziorach i oceanach każdego roku ginie około 100 tys. zwierząt morskich w wyniku napotkania na swojej drodze kolejnej reklamówki. Największymi ofiarami są wieloryby, które potrafią połknąć w ciągu swojego życia nawet 150 kg plastiku. Biorąc pod uwagę ilość gatunków zagrożonych wyginięciem, naszymi nawykami konsumpcyjnymi nie ułatwiamy rozwiązania problemu. Już teraz media mówią o Wielkiej Plamie Śmieci na Pacyfiku, której powierzchnia jest pięciokrotnie większa niż naszego kraju i niestety nadal rośnie. 80 proc. z nich to właśnie plastik.

Jeśli chcemy rozwiązać problem wszechobecności plastiku w naszym otoczeniu, musimy rozpocząć od zmiany naszych nawyków konsumpcyjnych. Na rynku istnieje wiele zamienników toreb foliowych, które z powodzeniem mogą spełnić swoją rolę. Oto kilka z nich:

  1. Torby wielokrotnego użytku – bawełniane, jutowe, lniane, a ostatecznie nawet plastikowe wielokrotnego użytku. Są nie tylko wytrzymałe, ale również przyjazne dla środowiska. Posłużą nam na długie lata, ochronią środowisko przed niepotrzebnym użyciem plastikowych jednorazówek i zaoszczędzą pieniądze.
  2. Plecak – to również wartościowe rozwiązanie. Jeśli nosisz go codziennie do pracy, równie dobrze może posłużyć Ci jako miejsce na Twoje zakupy!
  3. Wiklinowy kosz – to jeden z najmodniejszych trendów ekologicznych ostatniego sezonu. Wiklinowy kosz jest lekki, pojemny i co równie ważne, bardzo estetyczny. To również świetne rozwiązanie, jeśli lubisz podróżować rowerem.
  4. Torba na kółkach – wygodne torby na kółkach są zarówno pojemne i nie wymagają dźwigania. Są więc bardzo praktycznym rozwiązaniem dla osób starszych, lecz również wiele rodziców decyduje się na wybór takich plecaków dla swoich dzieci, aby ograniczyć przeciążenie ich pleców. Może teraz pora na torby na zakupy w tym stylu?
  5. Wózek – jesteś mamą niemowlaka? Reklamówka już nie jest ci potrzebna! Wiele wózków dziecięcych jest bowiem wyposażonych w specjalny kosz, który z powodzeniem może posłużyć jako torba na zakupy.
  6. Papier śniadaniowy na kanapki – tzw. woreczki jednorazowe używane do pakowania kanapek są równie niebezpieczne dla środowiska jak foliówki w sklepach. Aby z nich zrezygnować, z powodzeniem możesz użyć dostępnych na rynku torebek papierowych bądź wielorazowych opakowań śniadaniowych.
  7. Warzywa i chleb w lnianych ścierkach – to mało popularne rozwiązanie, lecz najbardziej naturalne dla naszej żywności i najzdrowsze. Jak się okazuje, przechowywanie warzyw oraz chleba w plastikowych workach przyczynia się do szybszego ich psucia, a sam plastik wchodzi również w reakcję z przechowywaną w nich żywnością. Lniane ściereczki pozwalają z kolei „oddychać” przechowywanych w nich produktom, przez co spowalniają ich psucie, a chleb wysycha, zamiast pleśnieć.

Pamiętaj! Za każdym razem wychodząc z domu upewnij się, że masz substytut reklamówki foliowej na zakupy, aby w razie niespodziewanych wydatków nie korzystać z foliówki!

Publikacja powstała dzięki Fundacji ARP
Żródło:Solidaryzm
spot_imgspot_img

Gorące tematy

Powiązane Artykuły