Koronawirus na Świecie

All countries
623,608,712
Zakażeni
Updated on 3 October 2022 23:08
All countries
602,206,955
Ozdrowieńcy
Updated on 3 October 2022 23:08
All countries
6,551,203
Zgony
Updated on 3 October 2022 23:08

Koronawirus na Świecie

All countries
623,608,712
Potwierdzone
Updated on 3 October 2022 23:08
All countries
602,206,955
Wyzdrowiało
Updated on 3 October 2022 23:08
All countries
6,551,203
Zgony
Updated on 3 October 2022 23:08
spot_img

Zabawa w stylu zero waste – nowe życie śmieci

Zero waste to jeden z najpopularniejszych trendów ostatnich lat w ekologii. Jego ideą jest założenie, aby wszelki materiał wprowadzony do obrotu, którego się następnie pozbywamy, był zaprojektowany tak, aby móc być zasobem do wykorzystania dla innych. Z idei tej narodził się szereg zasad oraz zachowań, które przyczyniają się w realny sposób do troski o nasze dobro wspólne, jakim jest planeta ziemia i pozwalają nam wyeliminować produkcję śmieci z gospodarstw domowych. Poniżej przedstawiamy najważniejsze założenia postępowania w stylu zero waste!

Jakie są założenia idei Zero Waste?

Zero Waste to styl życia zakładający ograniczenie ilości produkowanych odpadów do niezbędnego minimum oraz walkę z nadmiernym konsumpcjonizmem, który zagraża środowisku naturalnemu. Opiera się na następujących założeniach określanych zbiorczo jako zasada 6R: Refuse (odmawiaj), Reduce (ograniczaj), Reuse (ponowne użycie), Repair (napraw), recycle (recyklinguj), Rot (kompostuj). Niestety żyjemy w czasach, które jak nigdy wcześniej wiążą się z niedającą się opanować wszelką nadprodukcją dóbr, co znajduje bezpośrednie przełożenie na środowisko, w którym żyjemy i ilość pozostawianych w nim odpadów. Zwolennicy idei zero waste stawiają więc sobie pytanie, ile jeszcze Ziemia jest w stanie wytrzymać trwające od kilkudziesięciu lat masowe zaśmiecanie planety i degradację środowiska naturalnego oraz jakie będą tego konsekwencje dla przyszłych pokoleń.

Co robić, aby wcielić ideę Zero Waste w życie?

 1. Nie korzystaj z reklamówek foliowych – zamiast korzystać z jednorazowych foliówek, warto wyposażyć się w torbę wielokrotnego użytku. Na rynku jest dużo możliwości od torb jutowych, bambusowych i bawełnianych, wykonanych z naturalnych materiałów po plastikowe, nieco bardziej usztywnione i często wykonane z plastiku recyklowanego.
 2. Nie korzystaj z opakowań, jeśli to możliwe – wiele artykułów można kupić w sklepach na wagę. Zamiast korzystać z jednorazowych opakowań, weź ze sobą własne wielokrotnego użytku, które z powodzeniem zastąpi raz użyty woreczek czy papier do pakowania.
 3. Korzystaj z domowych detergentów – ocet, soda oczyszczona, cytryna – to jedne z wielu magicznych składników, które wprost fantastycznie nadają się do codziennej pielęgnacji i dezynfekcji domu. Dzięki ich użyciu eliminujemy konieczność korzystania z szerokiej gamy plastikowych opakowań, w które zapakowane są najczęściej detergenty, a tym samym chronimy przedostanie się szkodliwych związków chemicznych do środowiska.
 4. Korzystaj z artykułów z drugiej ręki – w dzisiejszym świecie przesyconym wszelkimi dobrami możemy odnaleźć wiele artykułów, które po pierwotnym użyciu nadal nadają się z powodzeniem do dalszego wykorzystania. Ubrania, obuwie, niepotrzebne meble – warto rozejrzeć się po rodzinie, na ogłoszeniach lub na skupach, czy nie znajdziemy tam akurat tego czego poszukujemy.
 5. Nie kupuj jedzenia z dużym zapasem – marnowanie żywności to jeden z największych problemów dzisiejszych czasów. Niestety, aż 60 proc. marnowanej żywności pochodzi z gospodarstw domowych. Skuszeni promocjami i atrakcyjnymi rabatami wyrzucamy każdego roku setki kilogramów niespożytej żywności. Stosuj się do zasady kupuj tyle ile realnie potrzebujesz oraz planuj swój tygodniowy jadłospis, a nie będziesz musiał wypełniać kosza na śmieci resztkami zepsutej żywności. Wybieraj produkty lokalne, które nie musiały przebyć długiego transportu z daleka. Podążaj za sezonowością produktów.
 6. Zrób kompostownik – odpadki spożywcze są od dawna cenionym sposobem na nawożenie roślin. Jeśli uprawiasz przydomowy ogródek albo hodujesz drób, z powodzeniem możesz wykorzystać obierki do nawożenia gleby bądź nakarmienia zwierząt.
 7. Czytnik e-booków zamiast papieru – wybierając e-booki chronimy drzewa przed niekontrolowaną wycinką lasów. Książki drukowane oraz tony dokumentów zużywanych w firmach to bolączka obecnej planety, z którą nie sposób sobie poradzić. Zanim więc wydrukujesz e-mail lub kupisz książkę, zastanów się, czy rzeczywiście nie lepiej jest oszczędzić papier wykorzystany w tym celu.
 8. Pierz ścierki i korzystaj z naturalnych środków piorących – ścierka, która nie nadaje się do dalszego użycia z powodu przykrego zapachu, może z powodzeniem zostać wyprana. W ten sposób zachowuje swoją żywotność przez bardzo długi czas. Jeśli decydujesz się na pranie, skorzystaj z naturalnych zamienników proszku do prania, takich jak orzechy piorące, które są obojętne dla środowiska.
 9. Wybieraj rzeczy na lata – wybierając się na zakup danego sprzętu lub produktu, weź pod uwagę jego żywotność. Jeśli widzisz, że nie spełni on całkowicie twoich oczekiwań, lepiej odłóż pieniądze na droższy odpowiednik, który starczy na dłużej, a będzie lepszej jakości.
 10. Jeśli to możliwe, zrezygnuj z jazdy samochodem – korzystaj z jazdy transportem publicznym rowerem albo… pieszo. Czy wiesz, że codzienny 30-minutowy spacer jest najbardziej zdrową formą aktywności fizycznej? Jest bezpieczny dla każdego, niezależnie od wieku stanu zdrowia oraz kondycji fizycznej.
 11. Chciej chcieć mniej – to chyba najważniejsza zasada. Aby produkować mniej śmieci, musimy zwyczajnie… mniej kupować. Założenie może wydawać się nierealne do całkowitego wprowadzenia w życie, jednak jak przypatrzymy się naszym codziennym wyborom, wiele odpadów jesteśmy w stanie uniknąć poprzez ograniczoną konsumpcję.

Spróbuj wprowadzić ideę zero waste do swojego domu. Na początku spróbuj wybrać kilka prostych zasad, a z czasem przekonasz się, ile jesteśmy w stanie codziennych odpadów wyeliminować z naszego życia!

Publikacja powstała dzięki Fundacji ARP
spot_imgspot_img

Gorące tematy

Powiązane Artykuły