Koronawirus na Świecie

All countries
621,406,269
Zakażeni
Updated on 28 September 2022 19:04
All countries
600,130,773
Ozdrowieńcy
Updated on 28 September 2022 19:04
All countries
6,543,316
Zgony
Updated on 28 September 2022 19:04

Koronawirus na Świecie

All countries
621,406,269
Potwierdzone
Updated on 28 September 2022 19:04
All countries
600,130,773
Wyzdrowiało
Updated on 28 September 2022 19:04
All countries
6,543,316
Zgony
Updated on 28 September 2022 19:04
spot_img

Cyfrowy detoks – nowy trend w ochronie środowiska

Cyfrowy detoks to jeden z trendów ostatnich lat. W świecie, który zdeterminowany został przez obecność cyfrowych urządzeń, nie sposób nam wyobrazić sobie, że od tej chwili powracamy do stanu normalności, w którym odcinamy się od telefonu, komputera i innych promieniujących urządzeń elektronicznych. Jak wygląda cyfrowy detoks, jakie płyną z niego korzyści oraz w jaki sposób mądrze skorzystać z odpoczynku od cyfrowych dóbr naszej cywilizacji?

Na szali nasze zdrowie

Cyfrowy detoks to pozwolenie układowi nerwowemu na powrót do optymalnego stanu, przywrócenie naturalnych poziomów wydzielania neuroprzekaźników i hormonów. Coraz więcej młodych ludzi otwarcie mówi o tzw. uzależnieniu od smartfonów, a dzieci zmagają się z licznymi problemami zdrowotnymi takimi jak otyłość, nerwowość, niepokoje oraz ogólnym brakiem samopoczucia i zaburzonymi relacjami z rówieśnikami. Zbyt duża ilość informacji powoduje u nas przytłoczenie i zmęczenie. Z tego powodu coraz więcej osób decyduje się na kontrolowany digital detox, czyli stan offline.

Internet – szkoda dla środowiska

Kwestie szkodliwości dla zdrowia z korzystania z dóbr świata cyfrowego są wszystkim dobrze znane, lecz czy zdajemy sobie sprawę, że korzystając z telefonu oraz komputera przyczyniamy się również do pozostawienia tzw. śladu węglowego? To właśnie cyfrowy świat jest odpowiedzialny za emisję 2 proc. wszystkich gazów cieplarnianych. Oglądając kolejny film na YouTubie lub po prostu pracując na komputerze wpływamy więc na zwiększoną emisję dwutlenku węgla. Szacuje się, że 15 minut korzystania z Internetu odpowiada emisji CO2 generowanej przez jeden kilometr jazdy samochodem.

Jak rozpocząć cyfrowy detoks?

Sposobów jest wiele, lecz każdy z nich przyniesie inne efekty dla naszej codziennej rzeczywistości. Pierwszym sposobem na rozpoczęcie cyfrowego detoksu jest radykalne odcięcie się od wszelkich ekranów połączone ze zmianą środowiska. Dla dzieci polecany jest w tym przypadku obóz harcerski, lecz równie dobrze może być to wyjazd kilkutygodniowy do rodziny lub wycieczka. Rozwiązanie to jest optymalne, jeśli czujemy, że nie jesteśmy w stanie zrezygnować z używania elektroniki mając ją w zasięgu naszej ręki w domowym otoczeniu. Kolejnym sposobem jest odcięcie się od elektronicznych urządzeń bez dokonywania zmiany środowiska. Ostatnim jest częściowe odcięcie poprzez określenie dziennych limitów korzystania z ekranu. Jest to wbrew pozorom najtrudniejszy sposób na wprowadzenie w życie detoksu, gdyż cyfrowa absencja jest łatwiejsza niż jej kontrolowane użytkowanie.

Spektrum korzyści z cyfrowego detoksu

Naukowcy podkreślają, że cyfrowy detoks to szereg korzyści nie tylko dla nas, lecz również dla naszego otoczenia. Oto kilka z nich:

1. Zwiększenie produktywności w pracy – badania potwierdzają, że świat elektroniki jest swego rodzaju e-obrożą blokująca nasze możliwości produktywne. Smartfony wpływają na naszą dekoncentrację, a tzw. odruch sięgania po telefon w najmniejszej nawet przerwie, sprawia że przerwaną pracę trudno jest wykonywać efektywnie. Badania podkreślają również znaczący wpływ na poprawę pamięci po skorzystaniu z Digital detoksu.

2. Więcej wolnego czasu –wbrew pozorom urządzenia z ekranem to nie tylko nasz wspaniały wypełniacz czasu, ale również jego złodziej. Kilkakrotne sięganie po telefon w ciągu dnia w celu przeglądania bezwartościowych treści powoduje, że spalamy czas. Po odbyciu detoksu przekonasz się, ile produktywnych rzeczy jesteśmy w stanie zrobić bez korzystania z elektroniki.

3. Pogłębione relacje z bliskimi – koncentrowanie się na smartfonie kosztem komunikacji interpersonalnej stało się czymś powszechnym. Odcinając się przez kilka tygodni od ekranu dostrzeżesz, że dużo większą wartość w naszym życiu mają właśnie nasze dbanie o stosunki z najbliższymi.

4. Poprawisz sylwetkę – wyprostujesz zgarbione plecy, opuszczone ramiona i łopatki. Tym samym dotlenisz płuca i zmobilizujesz się większej aktywności fizycznej.

5. Zadbasz o środowisko – mniej korzystania z urządzeń elektronicznych to mniejsze zużycie prądu, a tym samym ochrona środowiska przez naszym śladem węglowym. W czasie wolnym możemy również zrobić wiele dobrego na rzecz środowiska, np. posprzątać nasze otoczenie ze śmieci lub zasadzić drzewo. Każdego roku Internet emituje aż 830 mld ton dwutlenku węgla. Warto więc zastanowić się, ile z czasu, który poświęcamy na rozrywkę w Internecie jesteśmy w stanie zrezygnować!

Publikacja powstała dzięki Fundacji ARP
Żródło:Solidaryzm
spot_imgspot_img

Gorące tematy

Powiązane Artykuły