Koronawirus na Świecie

All countries
651,804,394
Zakażeni
Updated on 8 December 2022 17:18
All countries
608,997,318
Ozdrowieńcy
Updated on 8 December 2022 17:18
All countries
6,652,733
Zgony
Updated on 8 December 2022 17:18

Koronawirus na Świecie

All countries
651,804,394
Potwierdzone
Updated on 8 December 2022 17:18
All countries
608,997,318
Wyzdrowiało
Updated on 8 December 2022 17:18
All countries
6,652,733
Zgony
Updated on 8 December 2022 17:18
spot_img

Jak nie marnować jedzenia. 10 prostych zasad

Każdego roku na świecie marnujemy 1,3 mld ton żywności nadającej się do spożycia, co stanowi aż 1/3 produkcji globu. W każdej sekundzie do kosza trafia w Polsce 150 kg żywności. Niestety, aż 60 proc. niespożytych posiłków pochodzi z naszych gospodarstw domowych. Powodów wyrzucania żywności jest wiele, lecz za każdym razem, gdy nasze pożywienie ląduje na śmietniku marnotrawimy także energię niezbędną do jego wytworzenia, wodę oraz wyemitowany w tym celu CO2, aż w końcu generujemy niepotrzebne odpady. Dowiedz się jak umiejętnie rozpocząć racjonalne zarządzanie żywnością i przeciwdziałać marnowaniu jedzenia w naszym domu!

Jakie są główne przyczyny marnowania żywności? Przeoczenie terminu przydatności do spożycia, niewłaściwe przechowywanie artykułów spożywczych, zakup produktów o niskiej jakości, przygotowywanie zbyt dużych porcji posiłków, zbyt duże zakupy oraz brak pomysłu na wykorzystanie produktów do różnych dań. Receptą na te najczęściej pojawiające się problemy jest racjonalne gospodarowanie zakupioną żywnością oraz stosowanie kilku podstawowych zasad w trakcie robienia zakupów.

Oto 10 zasad ograniczania marnowania żywności, które z powodzeniem możesz wprowadzić do swojego domu:

1. Szacuj, ile jedzenia realnie potrzebujesz. Porcja dla jednej osoby dorosłej na posiłek to około 300-500 g jedzenia. 20 proc. żywności lądującej w śmietniku to efekt zbyt dużych zakupów. Zanim weźmiesz dodatkowe opakowanie kolejnego produktu zastanów się, czy nie lepiej poczekać na kolejną okazję do zrobienia zakupów i cieszyć się bardziej świeżą żywnością

2. Planuj jadłospis i listę produktów – wykonanie całotygodniowej rozpiski planowanych do wykonania dań to świetny sposób na ograniczenie wydatków i porządek na naszych półkach kuchennych. Będziemy mieć wówczas pewność, że każdy zakupiony przez nas produkt będzie miał określone przeznaczenie w naszym tygodniowym planerze żywnościowym

3. Jesteś głodny? Nie rób wtedy zakupów! – ta istotna zasada uchroni nas przed pokusą załadowania koszyka niepotrzebnymi produktami, na które mamy w danej chwili ochotę. W ten sposób będziemy w stanie racjonalnie oszacować, na ile dana żywność okaże się przydatna w przygotowaniu posiłków w najbliższych dniach.

4. Przechowuj produkty zgodnie z wytycznymi – kieruj się zasadą „first in, first out” oznaczającą, że produkty, które przynosisz do domu wcześniej, powinny zostać zużyte przed kupionymi w ostatniej chwili. Pamiętaj także o prawidłowym ustawieniu zakupionych produktów w lodówce tak, aby kupione najpóźniej znajdowały się na samym końcu. Nie zapomnij również o regularnym przeglądaniu zawartości kuchennych szafek.

5. Nie daj się skusić atrakcyjnym promocjom – bardzo często oferowana na promocjach żywność wiąże się z krótkim terminem ważności, co w ostateczności nie przekłada się na nasze plany, co do spożycia konkretnej ilości produktów.

6. Zadbaj o właściwe przechowywanie żywności – zamykane pojemniki z ograniczonym dostępem powietrza, światła i wilgoci to również istotny element ograniczenia psucia się żywności. W ten sposób na dłużej możemy się cieszyć zakupionymi produktami.

7. Resztki produktów wykorzystaj w innych potrawach – sałatki warzywne czy makaronowe zapiekanki to świetny sposób na wykorzystanie zalegających nam w lodówce resztek żywności. W ten sposób zagospodarujemy naszą żywność przed niepotrzebnym zmarnowaniem i dodatkowo uruchomimy wyobraźnię, jako szefowie kuchni.

8. Skorzystaj z domowych sposobów konserwacji żywności – takie metody jak mrożenie, suszenie to jedne z najprostszych sposobów na przedłużenie terminu spożycia produktów. Jeśli masz nadmiar owoców lub nie jesteś pewien, czy uda Ci się przyrządzić surowe mięso w ciągu najbliższych dwóch dni, lepiej umieść je w zamrażalniku.

9. Podziel się żywnością – jeśli jesteś w stanie przekazać nadmiar jedzenia do specjalnych lodówek dla osób potrzebujących lub po prostu poczęstować rodzinę, przyjaciół i znajomych, rób to jak najczęściej! Nie tylko unikniesz marnowania żywności, ale również sprawisz przyjemność drugiej osobie.

10. Staraj się ograniczyć konsumpcję – czasami dobre postanowienie kilkudniowego detoksu lub ograniczenie spożycia określonych produktów pomoże nie tylko w ograniczeniu wyrzucania jedzenia, lecz również wpłynie korzystnie na nasze zdrowie.

Publikacja powstała dzięki Fundacji ARP
Żródło:Solidaryzm
spot_imgspot_img

Gorące tematy

Powiązane Artykuły