Koronawirus na Świecie

All countries
621,369,474
Zakażeni
Updated on 28 September 2022 17:03
All countries
600,109,010
Ozdrowieńcy
Updated on 28 September 2022 17:03
All countries
6,543,268
Zgony
Updated on 28 September 2022 17:03

Koronawirus na Świecie

All countries
621,369,474
Potwierdzone
Updated on 28 September 2022 17:03
All countries
600,109,010
Wyzdrowiało
Updated on 28 September 2022 17:03
All countries
6,543,268
Zgony
Updated on 28 September 2022 17:03
spot_img

Ekonomia – pierwsza zasada ekologicznego domu!

Czy ekologia zawsze musi się wiązać z nakładem kosztów i drogimi inwestycjami? Nic bardziej mylnego! Ekologiczny to przede wszystkim ekonomiczny. Poprzez mniejsze zużycie poszczególnych surowców, energii, materiałów powodujemy mniejsze straty dla środowiska naturalnego. Zasadę tą możemy wdrożyć z powodzeniem w naszym domu. Poniżej wyjaśniamy w jaki sposób racjonalnie zarządzać zasobami w naszym gospodarstwie i jak dzięki temu osiągnąć realne oszczędności!

Zużycie energii i wody w naszym domu można ograniczyć poprzez zmianę nawyków i wprowadzenie kilku zasad, dzięki którym zyskamy kontrolę nad ilością zużywanych surowców niezbędnych nam do życia. Dzięki nim jesteśmy w stanie zredukować dotychczasowe zużycie energii i wody nawet o połowę! Czy wiesz, że zaledwie 2,5 proc. światowych zasobów wody to woda słodka? Czy wiesz, że w Polsce na jedną osobę przypada rocznie 1600 m3 wody, czyli trzykrotnie mniej niż w pozostałych krajach UE? Warto więc już teraz wprowadzić ekologiczne nawyki do naszych codziennych czynności, aby zadbać nie tylko o środowisko, ale również o domowy budżet.

Oto 12 ekologicznych sposobów na wygenerowanie oszczędności w naszym domu:

 1. Bierz kąpiel, ale z małą ilością wody – często podkreśla się, że bardziej przyjaznym dla środowiska rozwiązaniem jest branie prysznica. Jest to rozsądne rozwiązanie, jednak może z łatwością przerodzić się w niczym niekontrolowany upływ wody. Bardziej przyjazne dla środowiska może okazać się korzystanie z kąpieli w wannie, pod warunkiem, że nalejemy mało wody.
 2. Spłukuj toaletę wodą z kąpieli w wannie – brzmi absurdalnie, jednak sam fakt, że woda wykorzystywana do spłukiwania nieczystości w ubikacji jest tą samą nadającą się do spożycia wodą pitną, którą używamy w kuchni, jest wręcz niewiarygodnym marnotrawstwem z punktu widzenia ekologii. Obecnie popularyzuje się systemy, które umożliwiają wykorzystanie wody z deszczówki do tych celów. Jeśli jednak nie mamy takich możliwości, możemy z powodzeniem wykorzystać wodę, którą zgromadziliśmy w czasie kąpieli w wannie. Nie jesteś przekonany? Poczekaj na rachunki z wodociągów!
 3. Nie włączaj niepełnej zmywarki – aby zmywarka przyniosła realne oszczędności zarówno dotyczące zużycia prądu jak i wody, konieczne jest korzystanie z niej w pełnym załadunku.
 4. Wodą po umyciu owoców podlej kwiatki – najlepszym sposobem na mycie owoców i warzyw jest umieszczenie miski w zlewie, która zgromadzi wodę do mycia żywności. Następnie może zostać ona wykorzystana do podlania kwiatów.
 5. Susz pranie na suszarce – to najlepszy sposób na zredukowanie zużycia prądu w łazience. Jeśli nie jesteś zwolennikiem rozkładania suszarek po pokojach, umieść je na balkonie lub tarasie. Jest to również doskonała metoda na dezynfekcję naszych ubrań, jeśli na dworze jest poniżej zera stopni.
 6. Zbieraj deszczówkę – zamiast podlewać ogródek z przydomowego szlaucha, korzystaj ze zgromadzonej deszczówki. Wiele gmin rozdaje za darmo specjalne beczki do jej gromadzenia.
 7. Wymień żarówki na energooszczędne – to kolejny krok do osiągnięcia wysokiego poziomu oszczędności prądu. Czy wiesz, że żarówki energooszczędne potrzebują jedynie 20-25 proc. energii zużywanej przez klasyczne żarówki?
 8. Wyłączaj telewizor i radio, gdy nie przebywasz w pokoju – pozostawianie urządzeń RTV w trybie stand-by również przyczynia się do niepotrzebnego zużycia prądu. Nie oglądasz? Lepiej wyłącz!
 9. Odłącz ładowarkę po naładowaniu telefonu – niestety, nasz telefon po pełnym naładowaniu nie powoduje, że z gniazdka elektrycznego nie jest pobierana energia. Dlatego zamiast zostawiać smartfon do ładowania na noc, lepiej zaplanuj tą czynność w ciągu dnia.
 10. Biurko lub stół do pracy ustaw jak najbliżej okna – najlepszym i najzdrowszym źródłem światła dla naszych oczu jest światło dzienne. Dlatego, aby efektywniej wykonywać pracę lub naukę, a przy tym oszczędzić prąd umieść biurko w miejscu, które zapewni dobry dostęp do światła dziennego, najlepiej od strony południowej.
 11. Gotuj potrawy pod przykryciem – spowoduje to ograniczenie uciekania ciepła, a tym samym przyspieszy proces dogotowywania potraw.
 12. Zakręcaj grzejniki przed wyjściem z domu – zanim wyjdziesz do pracy lub na zaplanowaną wycieczkę, nie zapomnij zakręcić grzejników. Jeśli masz małe mieszkanie, z powodzeniem szybko nagrzejesz je po ponownym powrocie. W przypadku, gdy nie korzystasz przez większość czasu z innych pokoi, również warto zastanowić się nad skręceniem źródeł ciepła.

To wszystko! Ekologiczne nawyki w naszym domu to sposób na realne oszczędności. Jeszcze dziś spróbuj je wprowadzić w swoim gospodarstwie domowym!

Żródło:Solidaryzm
spot_imgspot_img

Gorące tematy

Powiązane Artykuły