Koronawirus na Świecie

All countries
652,154,385
Zakażeni
Updated on 9 December 2022 05:25
All countries
609,267,327
Ozdrowieńcy
Updated on 9 December 2022 05:25
All countries
6,654,233
Zgony
Updated on 9 December 2022 05:25

Koronawirus na Świecie

All countries
652,154,385
Potwierdzone
Updated on 9 December 2022 05:25
All countries
609,267,327
Wyzdrowiało
Updated on 9 December 2022 05:25
All countries
6,654,233
Zgony
Updated on 9 December 2022 05:25
spot_img

Spalanie odpadów to ogromny problem dla środowiska

Spalanie odpadów w domowych piecach to poważny problem nie tylko środowiskowy, lecz także społeczny, któremu gminy od lat próbują skutecznie zapobiegać. Utylizacja w domowych piecach stała się sposobem na tzw. nadprodukcję śmieci w gospodarstwach domowych. Mimo wielu kampanii edukacyjnych wciąż możemy się spotkać z widokiem bladopomarańczowego lub brunatnego dymu wydostającego się z komina z towarzyszącym drażniącym zapachem, a to najczęściej oznacza jedno – spalanie śmieci różnego pochodzenia w piecu.

Nie pal śmieci!

Pogorszona jakość powietrza w okresie jesienno-zimowym jest niejednokrotnie efektem spalania w piecach domowych nie tylko kopalin stałych, jak węgiel, czy drewno, lecz także niestety śmieci wszelkiego pochodzenia. Mimo iż za spalanie odpadów grozi mandat do 500 zł lub w przypadku sprawy sądowej grzywna do 5 000 zł, wiele osób nie odstrasza zakaz z ustawy o odpadach. Konsekwencje spalania śmieci w piecach domowych ponoszą natomiast mieszkańcy i sam spalający.

Niekontrolowane trucie powietrza

Zanieczyszczenia emitowane przez domowe piece są niesione często na duże odległości i rozpraszane przez wiatr, czego efektem jest niekontrolowany wzrost substancji trujących w powietrzu atmosferycznym. Uwalnianie zanieczyszczeń do powietrza, gleby i wody to bowiem nieunikniona konsekwencja spalania odpadów. Dzieje się tak, gdyż spalanie śmieci w domowych piecach odbywa się najczęściej w niskich temperaturach od 200 do 500 stopni C, co nie pozwala na poprawny rozkład wszystkich szkodliwych substancji, które są następnie uwalniane do atmosfery.

Niebezpieczne dioksyny

Ekolodzy od dawna wskazują, że w wyniku spalania odpadów dochodzi do wytwarzania tzw. toksycznych odpadów wtórnych. W tym przypadku emisja zatruwa powietrze atmosferyczne. Szczególnie niebezpieczne są nowe związki chemiczne powstające w procesie spalania takie jak furany i dioksyny. Dioksyny uznawane są za dużo bardziej trującą substancję od cyjanku potasu. Działają powoli, atakując wszystkie narządy wewnętrzne i określone zostały jako jeden z najgroźniejszych czynników kancerogennych.

Dodatkowo w trakcie spalania śmieci emitowane są takie zanieczyszczenia jak metale ciężkie i cząstki stałe PM, które mogą powodować choroby układu oddechowego, nowotwory oraz uszkodzenia systemu immunologicznego, udar mózgu, choroby serca. Poprzez spalanie cząstek organicznych dochodzi również do emisji CO2, tlenku węgla. Jeśli natomiast w odpadach znajdują się inne pierwiastki szkodliwe dla środowiska, jak siarka, azot, chlor i fluor, a nawet fenoli, benzenów, formaldehydów i innych, również przy spalaniu dochodzi do ich uwolnienia do atmosfery.

Czy spalanie śmieci w profesjonalnych spalarniach odpadów jest szkodliwe?

Spalarnie odpadów komunalnych to zakład przemysłowy, w którym na skutek działania wysokich temperatur utylizowane są odpady nie nadające się do recyklingu. Często połączone są również z tzw. odzyskiem energii, dzięki czemu pełnią jednocześnie funkcję elektrowni lub elektrociepłowni. W nowoczesnych spalarniach śmieci powstaje stosunkowo mało szkodliwych substancji. Wynika to z faktu, iż są one usuwane poprzez bardzo wysoką temperaturę spalania około 1000 st. Celsjusza. Na spalarnie śmieci nałożone są również surowe restrykcje, które wymagają ciągłej kontroli warunków spalania. Dodatkowo popiół nie jest roznoszony po atmosferze, gdyż jest w odpowiedni sposób utylizowany. Spalarnie emitują zanieczyszczenia do środowiska, jednak na znacznie niższym poziomie niż w przypadku tradycyjnego spalania w piecach domowych.

Jak zaradzić spalaniu śmieci w domowych piecach?

Przede wszystkim edukować znajomych, najbliższych i otoczenie. Osoby dokonujące spalania śmieci trują zarówno innych, jak i siebie. Przypominajmy o obowiązujących zasadach segregacji śmieci oraz o tym, jak ważny jest recykling odpadów. Jedynie profesjonalna gospodarka odpadami jest w stanie w jak największym stopniu zminimalizować skutki nadprodukcji odpadów dla środowiska i naszego zdrowia.

Publikacja powstała dzięki Fundacji ARP
Żródło:Solidaryzm
spot_imgspot_img

Gorące tematy

Powiązane Artykuły