Koronawirus na Świecie

All countries
621,365,294
Zakażeni
Updated on 28 September 2022 16:02
All countries
600,104,197
Ozdrowieńcy
Updated on 28 September 2022 16:02
All countries
6,543,260
Zgony
Updated on 28 September 2022 16:02

Koronawirus na Świecie

All countries
621,365,294
Potwierdzone
Updated on 28 September 2022 16:02
All countries
600,104,197
Wyzdrowiało
Updated on 28 September 2022 16:02
All countries
6,543,260
Zgony
Updated on 28 September 2022 16:02
spot_img

Ekologiczne kosmetyki – dlaczego warto ich używać?

Żyjemy coraz bardziej świadomi zagrożeń, jakie niesie ze sobą produkcja i używanie sztucznych konserwantów, barwników, polepszaczy zarówno w żywności, jak i w kosmetykach. Często nasz organizm nie jest stanie sobie poradzić z taką dawką obciążających substancji w wyniku czego coraz powszechniejsze stają się choroby cywilizacyjne. Pielęgnacja własnego ciała jest niezwykle ważnym etapem każdego dnia, lecz niestety kosmetyki do niej przeznaczone często nie są dla nas w pełni bezpieczne. Na rynku pojawiła się alternatywa w postaci ekologicznych kosmetyków. Co to są kosmetyki ekologiczne i czy są przyjazne dla środowiska?

Co to są ekologiczne kosmetyki?

Kosmetyki ekologiczne, określane jako eko są tworzone z roślin uprawianych przez tzw. rolnictwo ekologiczne, czyli bez stosowania syntetycznych nawozów, osadów ściekowych. Na uprawach istotne jest również sprzyjanie naturalnym cyklom roślinnym oraz dbanie o różnorodność biologiczną. Dodatkowo opakowania wykonane do kosmetyków ekologicznych powinny być w pełni naturalne np. ze szkła lub w pojemnikach biodegradowalnych wykonanych z materiałów łatwych do poddania recyklingowi. Kosmetyki ekologiczne nie są również poddawane testom na zwierzętach.

Kosmetyki ekologiczne często mają nadawane certyfikaty potwierdzające ich naturalną produkcję jak np. Eccocert, BDIH, Soil Association, ICEA.

Tylko naturalne składniki

Kosmetyki ekologiczne zawierają w składzie jedynie składniki pochodzenia naturalnego. Nie znajdziemy w nich takich substancji jak substancje ropopochodne, np. olej parafinowy, organizmy modyfikowane genetycznie, PEG, silikony, syntetyczne barwniki, sztuczne substancje zapachowe, parabeny, SLS. W składzie kosmetyków ekologicznych znajdziemy za to oleje organiczne, ekstrakty z owoców i roślin, składniki roślinne, naturalne kwasy tłuszczowe. W ten sposób kosmetyk jest bogatszy w minerały i witaminy, a co najważniejsze bezpieczny dla najbardziej wrażliwej skóry.

Przyjazne środowisku

Kosmetyki ekologiczne produkowane są w sposób jak najbardziej przyjazny dla środowiska naturalnego. Stosowanie jedynie naturalnych składników powoduje, że planeta nie jest obciążona szkodliwymi związkami, które wpływają negatywnie na życie zwierząt i roślin. Z kolei korzystanie z upraw ekologicznych chroni glebę przed niepożądanym działaniem syntetycznych nawozów sztucznych. Całość dopełnia brak testów na zwierzętach i opakowanie z recyklingu.

Niestety w przemyśle kosmetycznym na szeroką skalę o sprzedaży decyduje głównie reklama, a nie jakość produktu. Często w tych najbardziej popularnych kosmetykach w składzie znajdziemy wiele substancji, które uważane są za alergenne, kancerogenne, a nawet wykorzystywane do produkcji olejów silnikowych. Warto więc zwracać uwagę na skład kosmetyków oraz rodzaj ich opakowania, dzięki czemu możemy kupić produkt w pełni bezpieczny dla nas i naszej planety. Takie są właśnie ekologiczne kosmetyki. Obecnie na rynku jest wiele polskich marek oferujących w sprzedaży w pełni naturalne i ekologiczne produkty. Wypróbuj je już dziś!

Publikacja powstała dzięki Fundacji ARP
Żródło:Solidaryzm
spot_imgspot_img

Gorące tematy

Powiązane Artykuły