Koronawirus na Świecie

All countries
623,608,712
Zakażeni
Updated on 3 October 2022 23:08
All countries
602,206,955
Ozdrowieńcy
Updated on 3 October 2022 23:08
All countries
6,551,203
Zgony
Updated on 3 October 2022 23:08

Koronawirus na Świecie

All countries
623,608,712
Potwierdzone
Updated on 3 October 2022 23:08
All countries
602,206,955
Wyzdrowiało
Updated on 3 October 2022 23:08
All countries
6,551,203
Zgony
Updated on 3 October 2022 23:08
spot_img

Ocet jest genialny – poznaj naturalne środki czystości w Twoim domu

Naturalne środki czystości stały się jednym z najbardziej popularnych ekologicznych trendów. Niegdyś wykorzystywane przez nasze babcie, dziś wracają do łask. Mowa o occie, sodzie, cytrynie i wielu innych naturalnych składnikach, które znajdziemy w naszym domu. Dlaczego naturalne środki czystości są lepszym sposobem na pielęgnację naszego domu niż tradycyjne środki chemiczne? Poniżej wyjaśniamy!

Szkodliwe tradycyjne detergenty

Niestety, nie każdy z nas ma świadomość, że tradycyjne chemikalia są wręcz naszpikowane chemicznymi substancjami, które nie są obojętne zarówno dla naszego zdrowia, jak i dla środowiska. Popularne detergenty, płyny do mycia podłóg i polerowania mebli wykazują działanie drażniące, szkodliwe dla ludzkiego organizmu, często są przyczyną wysypek, duszności, alergii oraz innych negatywnych konsekwencji zdrowotnych. Wystarczy niewielka ilość substancji, która wejdzie w reakcję z naszym ciałem, aby wywołać niepożądany odczyn w naszym organizmie. Naukowcy z Uniwersytetu w Bergen ocenili, że tradycyjne środki czystości są tak samo szkodliwe, jak wypalenie 20 papierosów dziennie. Inną wadą konwencjonalnych kosmetyków jest degradacja środowiska naturalnego. Są przyczyną wymierania organizmów żywych oraz zaśmiecania środowiska naturalnego nasiąkniętymi chemią opakowaniami z plastiku.

Domowe środki czystości

Na szczęście z powodzeniem możemy zastąpić tradycyjne środki chemiczne domowej roboty płynami do mycia podłóg, sanitariów, szyb, a nawet toalety! Ich zalet jest co nie miara – są ekologiczne, tanie, przyjazne dla naszego zdrowia i środowiska.

Oto kilka niezawodnych składników, które z powodzeniem użyjesz do pielęgnacji domu:

  1. Ocet – znamy go z sałatek i konserwowych ogórków, lecz ma również wszechstronne zastosowanie jako środek sprzątający. Świetnie nadaje się do czyszczenia szklanych powierzchni, usuwania smug, odtłuszczania, nabłyszczania, a przy tym ma właściwości dezynfekujące. Zmieszaj wodę z kilkoma łyżkami octu, a następnie przelej do atomizera i ciesz się czystymi oknami! Świetnie się sprawdzi również w czyszczeniu pralki i zmywarki, toalety, jako odkamieniacz do czajnika oraz nabłyszczacz do podłóg (z dodatkiem oliwy z oliwek). W połączeniu z sodą oczyszczoną z powodzeniem udrożni zatkane rury!
  2. Soda oczyszczona – najczęściej używamy jej do wypieków, lecz równie dobrze nadaje się do pielęgnacji wielu powierzchni w naszym domu. Jest idealnym sposobem na czyszczenie przypalonych garnków, jako składnik płynu do mycia naczyń, a także w myciu zatłuszczonego piekarnika i kuchenki. Soda jest również fantastycznym pochłaniaczem brzydkich zapachów – umieść odrobinę sody w miseczce w Twojej lodówce i sam się przekonaj! Dodanie sody do prania sprawi, że nadasz swoim ubraniom śnieżnobiałą barwę. Dodatkowo ma właściwości dezynfekujące, więc z powodzeniem nada się do prania ściereczek i szmatek kuchennych. Plamy na dywanie oraz brudna kabina prysznicowa i armatura łazienkowa – dzięki sodzie oczyszczonej z powodzeniem zastąpisz w tym przypadku tradycyjne środki do czyszczenia!
  3. Cytryna – owoc ten znany ze swoich prozdrowotnych właściwości, jest również świetnym składnikiem do środków czyszczących, a przy tym cechuje się niezwykle świeżym i przyjemnym zapachem. Świetnie sprawdzi się w czyszczeniu desek do krojenia, przy polerowaniu srebra, jest również jako składnik do mycia kafelek oraz łazienkowych fug. Doskonale usuwa osad z mydła i kamień z wody.
  4. Spirytus salicylowy – bardzo dobrze radzi sobie z najtrudniejszymi do wyczyszczenia substancjami jak np. pozostałości markerów, czy brudne piloty (tu może okazać się pomocny patyczek higieniczny)

Wypróbuj już dziś naturalne środki czyszczące w Twoim domu, a przekonasz się, że zdrowie oraz ochrona środowiska są dobrami, o które warto zadbać w czasie codziennych czynności!

Publikacja powstała dzięki Fundacji ARP
Żródło:Solidaryzm
spot_imgspot_img

Gorące tematy

Powiązane Artykuły