Koronawirus na Świecie

All countries
621,406,269
Zakażeni
Updated on 28 September 2022 19:04
All countries
600,130,773
Ozdrowieńcy
Updated on 28 September 2022 19:04
All countries
6,543,316
Zgony
Updated on 28 September 2022 19:04

Koronawirus na Świecie

All countries
621,406,269
Potwierdzone
Updated on 28 September 2022 19:04
All countries
600,130,773
Wyzdrowiało
Updated on 28 September 2022 19:04
All countries
6,543,316
Zgony
Updated on 28 September 2022 19:04
spot_img

Ekologiczna żywność – sposób na zdrowsze życie i ochronę środowiska

Żywność ekologiczna z roku na rok zyskuje coraz większą popularność w Polsce. Epidemia spowodowała, że nasze wydatki na zdrową żywność wzrosły aż o 28 procent. Przyczyna? Jesteśmy coraz bardziej świadomi zagrożeń związanych z zanieczyszczeniem środowiska , ale również negatywnymi konsekwencjami dla naszego zdrowia w wyniku spożywania produktów z tradycyjnego rolnictwa. Co to jest ekologiczna żywność i w jaki sposób wpływa na procesy w naturze?

Żywność ekologiczna to określenie na żywność produkowaną z dbałością o środowisko naturalne i dobrostan zwierząt. W rolnictwie ekologicznym nie stosuje się chemicznych środków ochrony roślin, takich jak np. pestycydy, herbicydy, a zwierzęta karmione są paszami pozbawionymi hormonów wzrostu. Żywność w ten sposób wyprodukowana posiada znacznie większą ilość witamin i minerałów, a przy jej dalszym przetworzeniu praktycznie zabronione jest stosowanie dodatków i ulepszaczy chemicznych. Badania wykazały, że w zawartość fitozwiązków o właściwościach przeciwnowotworowych w warzywach i owocach z rolnictwa ekologicznego jest o 120 proc. wyższa niż z upraw konwencjonalnych. Proces produkcji żywności ekologicznej podlega ciągłej kontroli – od siewu, przez przetwarzanie aż do dostarczenia dla konsumenta.

Żywność konwencjonalna – czy jest niebezpieczna?

Niestety, stosowania na masową skalę nawozów chemicznych, środków ochrony roślin i regulatorów wzrostu w rolnictwie konwencjonalnym spowodowało, że każdego dnia do naszych organizmów przedostają się do naszych ciał niezliczone ilości substancji, które nie są obojętne dla naszego zdrowia. Nawozy tworzone najczęściej na bazie azotu i fosforu, a także siarki powodują zburzenie pracy naszego organizmu i odpowiedzialne są wystąpienie licznych chorób cywilizacyjnych, w tym nowotworów. Szczególnie niebezpieczne jest spożywanie żywności wyhodowanej z użyciem pestycydów dla kobiet w ciąży, karmiących piersią oraz dzieci. Dodatkowo, chemiczne nawozy przyczyniają się do zanieczyszczenia wód powierzchniowych i głębinowych oraz gleb, a także do zaburzenia różnorodności biologicznej oraz dużej emisji tlenków azotu i metanu. Wielkopowierzchniowe gospodarstwa o intensywnej produkcji zwierzęcej przyczyniają się do zwiększonej emisji związków chemicznych do atmosfery.

Rolnictwo ekologiczne a środowisko

Rolnictwo ekologiczne poprzez stosowanie jedynie nawozów naturalnych, takich jak obornik, gnojówka, kompost, czy nawozy zielone poprawia jakość gleb oraz tworzy bogatą glebową materię organiczną. W ten sposób zwiększa się zdolność ziemi do wchłaniania wody, co redukuje wpływ suszy oraz powodzi. Rolnictwo ekologiczne dąży do zapewnienia jak najbardziej naturalnego cyklu wzrostu roślin oraz hodowli zwierząt. Jego istotą jest również dbałość o różnorodność biologiczną poprzez stosowanie płodozmianu, wprowadzanie naturalnych wrogów szkodników, tworzenie zadrzewień przypolnych oraz wykorzystywanie jedynie nawozów naturalnych, które zwiększają populację mikroorganizmów w glebie. Dodatkowo wpływa pozytywnie na kształtowanie krajobrazu poprzez tworzenie łąk oraz naturalnych cieków wodnych.

Oznaczenie żywności BIO

Żywność ekologiczna oznaczona jest w Unii Europejskiej symbolem zielonego liścia, tzw. euro-liść. Jedynie produkty spełniające normy określone w rozporządzeniu unijnym w sprawie produkcji żywności ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych może być opisywana przez producenta określeniami „ekologiczna”, „BIO”, „EKO” i „organic”. Samo określenie „zdrowa żywność” w żaden sposób nie daje gwarancji ekologicznego pochodzenia danego produktu.

Decydując się na żywność ekologiczną mamy pewność, że jest to wybór bezpieczniejszy dla naszego zdrowia oraz wspierający naturalne procesy zachodzące w przyrodzie. Jako świadomi konsumenci wybierajmy produkty oznaczone symbolami EKO oraz BIO, które oferuje coraz więcej polskich producentów w całym kraju.

Publikacja powstała dzięki Fundacji ARP
Żródło:Solidaryzm
spot_imgspot_img

Gorące tematy

Powiązane Artykuły