Koronawirus na Świecie

All countries
621,369,474
Zakażeni
Updated on 28 September 2022 17:03
All countries
600,109,010
Ozdrowieńcy
Updated on 28 September 2022 17:03
All countries
6,543,268
Zgony
Updated on 28 September 2022 17:03

Koronawirus na Świecie

All countries
621,369,474
Potwierdzone
Updated on 28 September 2022 17:03
All countries
600,109,010
Wyzdrowiało
Updated on 28 September 2022 17:03
All countries
6,543,268
Zgony
Updated on 28 September 2022 17:03
spot_img

Ekojazda – świetny sposób na oszczędzanie paliwa!

Ekojazda to ekonomiczna i ekologiczna technika jazdy samochodem oraz odpowiedni sposób poruszania się po drodze, korzystny zarówno dla portfela, jak i dla środowiska naturalnego. Ecodriving jest coraz popularniejszą metodą na załatanie dziury w domowym budżecie, jednak przynosi równie wiele pozytywnych skutków dla naszego otoczenia. Skąd się wzięła popularność ekojazdy i w jaki sposób umiejętnie prowadzić auto, aby zmniejszyć zużycie paliwa?

Ekojazda wywodzi się ze Skandynawii, dokładnie ze Szwecji, gdzie użyto tego terminu pierwszy raz w latach 90. XX wieku. Ta część Europy znana jest ze swojego zamiłowania do proekologicznych rozwiązań, które z powodzeniem wprowadzono również do techniki jazdy autem. Technika ekologicznej jazdy samochodem nie wymaga specjalnych wyrzeczeń oraz umiejętności, a może w wymierny sposób przyczynić się do bardziej świadomego prowadzenia pojazdu na drodze.

Zalety ekojazdy

Ekojazda pozwala na oszczędność zużytego paliwa nawet do 25 proc. Biorąc pod uwagę, ile domowych oszczędności pochłania każdego miesiąca utrzymanie pojazdu, są to całkiem spore korzyści finansowe. Z kolei poprzez mniejsze zużycie paliwa ograniczamy wydobycie ograniczonych zasobów naturalnych, zmniejszamy emisję CO2, spalin oraz hałasu. Całościowe stosowanie się do zasad ekologicznej jazdy pozwala również na zmniejszenie ryzyka kolizji oraz wypadku. Dodatkowo poprzez mniej agresywną eksploatację samochodu, zmniejszamy eksploatacje poszczególnych części i wydłużamy żywotność naszego auta.

Oto najważniejsze zasady prowadzenia samochodu w nurcie ekojazdy:

  1. Ruszanie – porzuć wciskanie gazu przy uruchamianiu silnika. Znacznie korzystniejsze dla naszego samochodu jest rozpoczęcie jazdy zaraz po przekręceniu kluczyka. Nie ma potrzeby rozgrzewania silnika na postoju, gdyż znacznie szybciej nagrzewa się on podczas jazdy. Praktyki pozostawienia auta na biegu neutralnym są nawet zabronione prawem i grozi za nie mandat karny.
  2. Dostosuj prędkość obrotową silnika do prędkości jazdy – poprzez jazdę na wysokim biegu z niskimi obrotami, zużywamy znacznie więcej paliwa. Weź pod uwagę optymalną zmianę biegów, czyli aby zachować płynną jazdę, należy jak najszybciej przejść na najwyższy bieg i nie przekraczać przy tym 2000-2500 obr/min silnika. Silniki samochodowe działają w ten sposób, iż po przekroczeniu optymalnych obrotów silnika gwałtownie wzrasta zużycie paliwa. Przyspieszenie z bardzo niskich obrotów jest jazdą bardzo nieekonomiczną. Każde wyraźne przyspieszenie należy więc poprzedzić redukcją biegu, co jest zdrowsze dla układu napędowego.
  3. Hamowanie silnikiem – jest to wręcz koronna zasady ekojazdy. Polega na hamowaniu biegami, czyli stopniowej redukcji biegów przed widocznym z oddali punktem zatrzymania np. czerwonym światłem. W ten sposób oszczędzamy nie tylko zużycie paliwa z powodu toczenia auta siłą pędu, lecz również nie użytkujemy układu hamulcowego.
  4. Zrezygnuj z klimatyzacji – działająca klimatyzacja wiąże się z dodatkowym zużyciem paliwa o 0,5-0,8 l/100 km. Zamiast wdychać mroźne powietrze, które nie jest obojętne dla naszego zdrowia i łatwo przyprawia o przeziębienie, lepiej przewietrz dobrze auto przed jazdą lub uchyl okno w trakcie podróży.
  5. Utrzymuj odpowiedni odstęp między autami – w takiej sytuacji jesteśmy lepiej przygotowani na ewentualne niepożądane sytuacje na drodze, które mogą nas uchronić przed wykonywaniem gwałtownych manewrów. Obserwując drogę przed sobą, reagujesz najłagodniej na dostrzeżone przeszkody.

Ekojazda jest świetnym sposobem na ograniczenie eksploatacji naszej planety. Zanim się jej podejmiesz, zadbaj wpierw jednak o kondycję swojego auta i sprawdź ciśnienie w oponach, amortyzatory, filtr powietrza i paliwa oraz usuń zbędne elementy, które ograniczają aerodynamikę w czasie jazdy, jak np. bagażnik na rowery.

Publikacja powstała dzięki Fundacji ARP
Żródło:Solidaryzm
spot_imgspot_img

Gorące tematy

Powiązane Artykuły