Koronawirus na Świecie

All countries
651,804,394
Zakażeni
Updated on 8 December 2022 17:18
All countries
608,997,318
Ozdrowieńcy
Updated on 8 December 2022 17:18
All countries
6,652,733
Zgony
Updated on 8 December 2022 17:18

Koronawirus na Świecie

All countries
651,804,394
Potwierdzone
Updated on 8 December 2022 17:18
All countries
608,997,318
Wyzdrowiało
Updated on 8 December 2022 17:18
All countries
6,652,733
Zgony
Updated on 8 December 2022 17:18
spot_img

Żywność organiczna a żywność ekologiczna, a żywność BIO

Produkty spożywcze pochodzące z rolnictwa ekologicznego zyskują w Polsce coraz większą popularność. Ich spożycie przynosi wiele korzyści zdrowotnych oraz wpływa pozytywnie na kształtowanie krajobrazu, równoważąc ochronę środowiska z celami rolnictwa. Na rynku dostępna jest szeroka gama produktów opisywanych różnymi określeniami, które mogą sugerować ekologiczne pochodzenie danej żywności. Czy żywność organiczna, naturalna, EKO i żywność BIO spełnia normy żywności ekologicznej?

Rolnictwo ekologiczne polega na naturalnej uprawie roślin stawiającej na stosowanie naturalnych środków ochrony roślin oraz zakazie wykorzystywania organizmów modyfikowanych genetycznie. Nie są w nim stosowane hormony regulujące wzrost oraz antybiotyki. Istotne jest również dbanie o dobrostan zwierząt hodowlanych oraz zachowywanie bioróżnorodności na terenie uprawy. Produkty rolnictwa ekologicznego muszą spełniać szereg kryteriów oraz uzyskać odpowiednią certyfikację oznaczaną symbolem zielonego liścia tzw. euro-liść.

BIO, EKO czy organic?

Zgodnie z obowiązującymi na terenie całej Unii Europejskiej regulacjami określenia „ekologiczny”, „organiczny”, „EKO” i „BIO” odnoszą się do produktów, które powstają w systemie jakości rolnictwa ekologicznego, a więc kontrolowanych, certyfikowanych zakładach i przetwórniach. Aby wprowadzić na rynek produkt ekologiczny musi on poddać się certyfikacji ekologicznej oraz uczestniczyć w szeregu cyklicznych kontroli produkcji. Przedsiębiorcy, którzy w kontekście żywności używają wskazanych sformułowań i nie posiadają stosownego certyfikatu, narażają się na konsekwencje prawne. Natomiast określenie „zdrowa żywność” oraz „żywność naturalna” nie odnosi się w żaden sposób do rolnictwa ekologicznego, w związku z czym konsument nie ma wówczas gwarancji stosowania odpowiednich zasad wpisanych nierozerwalnie w ideę BIO produktów.

Brak certyfikatu – czy to również BIO?

Obecnie rynek żywności ekologicznej obejmuje wartość aż 1,3 mld zł. W Polsce funkcjonuje około 20,5 tys. producentów ekologicznych posiadających certyfikat unijny. Liczba ta niestety stale się zmniejsza, a przy tym notuje się systematyczny wzrost niecertyfikowanych gospodarstw, które zapewniają o naturalnych metodach produkcji. Większość rolników odstrasza bowiem czasochłonny i skomplikowany proces certyfikacji, który wiąże się również z nakładami finansowymi. Żywność kupowana u lokalnych producentów może być równie wartościowa, co żywność BIO. Warto jednak dociekać u producentów szczegółowych sposobów uprawy lub hodowli wykorzystywanych w czasie produkcji żywności, aby upewnić się na temat jakości oferowanych produktów. Niemniej, jedynie posiadanie unijnego certyfikatu zgodności daje nam pewność, że oferowany produkt spełnia wymagania określone dla rolnictwa ekologicznego.

Żywność ekologiczna jest doskonałym sposobem na wsparcie rodzimych polskich producentów oraz poprawę stanu naszego zdrowia. Kupując produkt oznaczony zielonym euro-liściem możemy z powodzeniem cieszyć się naturalną i wyprodukowaną w zrównoważony sposób żywnością, która jest doskonałą alternatywą dla oferowanej na rynku żywności konwencjonalnej!

Publikacja powstała dzięki Fundacji ARP
Żródło:Solidaryzm
spot_imgspot_img

Gorące tematy

Powiązane Artykuły