Koronawirus na Świecie

All countries
621,409,723
Zakażeni
Updated on 28 September 2022 21:04
All countries
600,134,621
Ozdrowieńcy
Updated on 28 September 2022 21:04
All countries
6,543,333
Zgony
Updated on 28 September 2022 21:04

Koronawirus na Świecie

All countries
621,409,723
Potwierdzone
Updated on 28 September 2022 21:04
All countries
600,134,621
Wyzdrowiało
Updated on 28 September 2022 21:04
All countries
6,543,333
Zgony
Updated on 28 September 2022 21:04
spot_img

6 sposobów na mniejsze rachunki za prąd

Czy jesteśmy w stanie realnie obniżyć zużycie prądu poprzez zmianę codziennych nawyków? Rosnące ceny energii nie napawają optymizmem nikogo z nas, a masowa produkcja prądu z paliw kopalnianych to ogromne obciążenie dla środowiska. Wiele osób zdecydowało się na własne niezależne źródło prądu poprzez instalację bezemisyjnej fotowoltaiki. Jeśli jednak nie mamy możliwości wymiany źródła energii, warto wprowadzić w życie kilka prostych nawyków, dzięki czemu jesteśmy w stanie obniżyć rachunki za prąd nawet o 300 zł w skali roku!

Każdy z nas ma możliwość ograniczyć swój negatywny wpływ na naszą planetę. Emisje gazów cieplarnianych, uwalnianych do atmosfery w czasie produkcji węgla z kopalin zanieczyszczają powietrze i przyczyniają się do zmian klimatu. Naukowcy apelują, że od końca XIX wieku średnia temperatura na całym świecie wzrosła o 1 stopień Celsjusza. Jest to bardzo istotna i dynamiczna zmiana w porównaniu do podobnych procesów, które zachodziły w przeszłości. W całości spowodowana jest przez działalność człowieka, podczas gdy wszelkie inne dotychczas obserwowane anomalie klimatyczne działy się z przyczyn naturalnych. Bezrefleksyjne korzystanie z urządzeń elektronicznych w wymierny sposób przyczynia się do powstawania tych procesów. Tymczasem zrównoważone użycie prądu może przynieść wiele dobrego nie tylko dla środowiska naturalnego, lecz również dla naszego portfela.

Oto 6 najlepszych sposobów na mniejsze rachunki za prąd:

  1. Używaj żarówek LED – oświetlenie może stanowić aż 18 procent kosztów rachunku za energię. Najlepszym rozwiązaniem na ograniczenie zużycia energii świetlnej jest wybór żarówek LED. Żarówki te są aż dziesięć razy bardziej wydajne od tradycyjnych, a przy tym zużywają od 60-70 proc. prądu mniej w porównaniu do tradycyjnych źródeł światła. Czy wiesz, że klasyczne żarówki wytwarzają w rzeczywistości 90 procent ciepła, przy jedynie 10-procentowej produkcji światła?
  2. Odłącz źródła zasilania urządzeń – ładowarki pozostawione w gniazdkach, mimo iż nie ładują bezpośrednio urządzeń, nadal pobierają prąd. Podobnie dzieje się w przypadku pozostawienia telefonu do ładowania na noc – mimo pełnej energii wciąż pobierany jest prąd do urządzenia. Poprzez ich odłączenie od źródeł zasilania, przyczyniasz się do mniejszego zużycia energii elektrycznej w Twoim domu.
  3. Korzystaj z programów ECO – większość obecnych urządzeń RTV i AGD posiada wbudowane programy oszczędności energii, oznaczone symbolem EKO. W przypadku zmywarek oraz pralek, dzięki dłuższym cyklom mycia, woda nie musi być podgrzewana tak szybko, jak w przypadku krótkich programów, przez co zmniejszony jest pobór energii w porównaniu do intensywniejszych programów. Do tego dochodzi również oszczędność wody.
  4. Wymień stary sprzęt na nowy – stare urządzenia RTV i AGD produkowane bez odpowiedniej dbałości o koszty zużycia energii mogą być prawdziwą studnią poboru prądu. Zwłaszcza wymiana starej lodówka jest istotna w poszukiwaniu domowych oszczędności, gdyż jest jedynym urządzeniem pobierającym prąd w sposób stały. Poprzez wymianę starej lodówki na nową jesteśmy w stanie zmniejszyć pobór prądu aż o 40 procent. Istotne jest również miejsce ustawienia lodówki – powinno być chłodne i umożliwiające swobodny przepływ powietrza, dzięki czemu urządzenie zużyje mniej energii na chłodzenie.
  5. Używaj list zasilających – w ten sposób możesz jednym przyciskiem odłączyć od zasilania kilka różnych urządzeń, a przy tym zadbasz o estetykę i porządek w kablach.
  6. Gotuj tyle wody, ile potrzebujesz – gotowanie całego czajnika wody, w momencie gdy potrzebujemy mniejsze jej ilości to dodatkowy pobór energii, który zostaje marnotrawiony poprzez codzienne nawyki. Jeśli chcesz zadbać o domowe oszczędności, gotuj tyle wody, ile rzeczywiście potrzebujesz w danej chwili.

Wprowadź już dziś w życie kilka prostych nawyków, a w realny sposób przyczynisz się do oszczędności w domowym budżecie. Oszczędzenie jeszcze nigdy nie było tak proste!

Publikacja powstała dzięki Fundacji ARP
Żródło:Solidaryzm
spot_imgspot_img

Gorące tematy

Powiązane Artykuły