Koronawirus na Świecie

All countries
621,369,474
Zakażeni
Updated on 28 September 2022 18:03
All countries
600,109,010
Ozdrowieńcy
Updated on 28 September 2022 18:03
All countries
6,543,268
Zgony
Updated on 28 September 2022 18:03

Koronawirus na Świecie

All countries
621,369,474
Potwierdzone
Updated on 28 September 2022 18:03
All countries
600,109,010
Wyzdrowiało
Updated on 28 September 2022 18:03
All countries
6,543,268
Zgony
Updated on 28 September 2022 18:03
spot_img

Proste sposoby na zmniejszenie ryzyka związanego ze smogiem

Każdego roku w okresie zimowym cyklicznie odnotowujemy przekroczenie poziomów stężenia toksycznych substancji w powietrzu. Tzw. smog uznawany jest za cichego zabójcę, który przyczynia się każdego roku do zgonów oraz chorób płuc tysięcy osób w Polsce. Niestety za oknem każdego roku powietrze atmosferyczne jest wciąż mocno zanieczyszczone, a miasta z trudem starają się zwalczyć problem. Czy istnieją sposoby, aby uchronić się przed negatywnym ryzykiem związanym ze smogiem oraz przyczynić się do mniejszej emisji zanieczyszczeń powietrza?

Źródła zanieczyszczeń powietrza

Do źródeł zanieczyszczeń powietrza należą przede wszystkim pył zawieszony (PM), ozon (O3), dwutlenek azotu (NO2) i dwutlenek siarki (SO2). Są to główne składniki smogu, który spotkamy w miastach najczęściej jesienno-zimową porą, lecz ostatnimi czasy także i w ciepłych miesiącach, gdy wówczas jest wynikiem zanieczyszczeń komunikacyjnych. Poza samochodami główną odpowiedzialność za powstawanie smogu ponoszą spalanie kopalin oraz śmieci w piecach domowych oraz procesy spalania w przemyśle. Spektrum chorób, których rozwój może być skutkiem oddychania zanieczyszczonym powietrzem jest bardzo szerokie począwszy od chorób płuc i podrażnień oczu i gardła, po nowotwory i udary mózgu, a na chorobach serca kończąc. Pyły zawieszone mają silne właściwości absorpcyjne, przez co mogą przenosić w swoich strukturach inne zanieczyszczenia np. metale ciężkie. Smog jest szczególnie groźny dla osób starszych, kobiet w ciąży oraz niemowląt, które to osoby powinny w tym czasie przebywać w domu.

Smog a środowisko

Jakość powietrza nie pozostaje również obojętna dla środowiska. Niestety dociera on również do obszarów pełniących dotychczas funkcje rekreacyjne i uznawanych nawet za uzdrowiskowe. Zanieczyszczenia osiadają w roślinach, które zjadamy, a najbardziej dotkliwą konsekwencją zatrutego powietrza dla środowiska są tzw. kwaśne deszcze, dziura ozonowa oraz globalne ocieplenie. Zanieczyszczone powietrze wpływa na zaburzenie naturalnych procesów występujących w przyrodzie oraz przyczynia się do degradacji ekosystemu.

Oto 9 sposobów na zmniejszenie ryzyka związanego ze smogiem:

  1. Wymień piec na ekologiczne źródło ciepła – źródłem zanieczyszczeń powietrza jest nie tylko palenie śmieci w domowych piecach, lecz również spalanie wszelkich kopalin. W tym celu warto rozważyć wymianę źródła ciepła na bardziej ekologiczne, jak np. gaz, pompę ciepła, czy ciepło ziemi. Miasta oraz programy rządowe oferują szeroką pomoc finansową w tym celu, co może znacznie zmniejszyć poniesione koszta.
  2. Wybierz transport publiczny – jednym z poważniejszych winowajców smogu są emisje spalin z auta. Jeśli możesz się zdecydować na transport publiczny, zrezygnuj z jazdy samochodem.
  3. Noś maseczkę – specjalne maseczki antysmogowe w znaczny sposób poprawiają jakość oddychania powietrzem w czasie smogu. Wyposażone są w specjalny filtr węglowy, dzięki czemu potrafią zatrzymać nawet 99 proc. zanieczyszczeń PM2,5 i PM10.
  4. Dbajmy o zieleń i nowe nasadzenia – drzewa odgrywają niezwykle istotną rolę w neutralizacji zanieczyszczeń powietrza. Działają jak swoiste filtry, pozwalając ograniczyć zapylenie nawet o 75 proc.
  5. Rozważ fotowoltaikę – wybór odnawialnych źródeł energii jak fotowoltaika to jedno z najbardziej obiecujących rozwiązań proekologicznych w produkcji prądu, a tym samym ograniczających ilość emisji gazów i pyłów do powietrza wytworzonych w produkcji prądu w warunkach przemysłowych.
  6. Zastosuj oczyszczacz powietrza – w tym celu oczyścisz powietrze w mieszkaniu nie tylko z eszkodliwych związków chemicznych, lecz również z pleśni i grzybów.
  7. Wybierz auto elektryczne – bezemisyjne auta elektryczne są jednym z bardziej proekologicznych rozwiązań transportowych w obecnej chwili.
  8. Monitoruj poziom zanieczyszczenia powietrza – obserwując aktualny poziom zanieczyszczeń będziesz lepiej mógł dostosować swoje plany w danym dniu i ograniczyć przebywanie na świeżym powietrzu.
  9. Ogranicz przebywanie na świeżym powietrzu – czasami jest to jedyne rozsądne rozwiązanie, zwłaszcza jeśli znajdujemy się w grupie ryzyka.

Smog to wciąż poważny problem środowiskowy. Jego występowanie związane jest przede wszystkim z naszą indywidualną negatywną dla natury działalnością, którą możemy znacząco ograniczyć lub wyeliminować poprzez szereg rozważnych działań.

Publikacja powstała dzięki Fundacji ARP
Żródło:Solidaryzm
spot_imgspot_img

Gorące tematy

Powiązane Artykuły