Koronawirus na Świecie

All countries
623,608,712
Zakażeni
Updated on 3 October 2022 23:08
All countries
602,206,955
Ozdrowieńcy
Updated on 3 October 2022 23:08
All countries
6,551,203
Zgony
Updated on 3 October 2022 23:08

Koronawirus na Świecie

All countries
623,608,712
Potwierdzone
Updated on 3 October 2022 23:08
All countries
602,206,955
Wyzdrowiało
Updated on 3 October 2022 23:08
All countries
6,551,203
Zgony
Updated on 3 October 2022 23:08
spot_img

Odzysk wody z prysznica… w toalecie – najnowszy trend w projektowaniu domów

Każdego dnia żyjemy w coraz większym pędzie konsumpcyjnym, przyczyniając się do marnotrawienia zasobów naturalnych naszej planety. Zmiany klimatyczne oraz rosnące potrzeby przemysłowe sprawiają, że szczególnie zasoby wodne są coraz bardziej obciążone. Wykonując codzienne czynności, takie jak mycie naczyń, czy kąpiel wciąż zwracamy uwagę na konieczność oszczędzania wody. Niewielu z nas jednak słyszało o recyklingu wody szarej. Co to za sposób odzysku wody i czy można go wprowadzić do naszego domu?

Co to jest woda szara?

Woda szara to potoczne określenie na nisko zanieczyszczone ścieki z pryszniców i umywalek, które po oczyszczeniu stanowią wodę użytkową dobrej jakości. Czy wiesz, że zużycie wody szarej na osobę może wynieść aż 55 litrów dziennie? Taka woda nie nadaje się do spożycia, lecz z powodzeniem może zostać wykorzystana np. do spłukiwania wody w toalecie. Jak to zrobić? Zamontować specjalny system zbiorników oraz sieć przewodów kanalizacyjnych, które posłużą nam do powtórnego odzysku ścieków. Oczywiście najlepiej taką instalację wykonać na etapie budowy nowego domu, lecz z powodzeniem możemy ją wprowadzić również do już postawionych budynków.

Jak to działa?

Woda z umywalki, prysznica lub zlewu trafia do specjalnego zbiornika z filtrem membranowym, który ją wstępnie oczyszcza z bakterii oraz części organicznych. Wcześniej poddawana jest również sedymentacji i napowietrzaniu. Cały system jest uszczelniony i ukryty, co powoduje, że hałas generowany przez przepływ wody jest minimalny. Po przefiltrowaniu woda trafia następnie do specjalnego zbiornika, z którego transportowana jest do pożądanego przez nas miejsca. Toaleta jest najlepszym sposobem wykorzystania powtórnego raz użytej wody, gdyż generuje aż blisko 30 proc. wydatków związanych z rachunkami jej zużycia, a ponadto w żaden sposób nie wymaga krystalicznie czystej wody do spłukiwania nieczystości. Można nawet stwierdzić, że używanie tej samej wody pitnej, którą wykorzystujemy do innych czynności spożywczych, jest niewiarogodnym marnotrawieniem naszych zasobów wodnych, które w Polsce należą do jednych z najmniejszych w Europie. Projektując system recyklingu wody szarej należy pamiętać o odpowiednim doborze wielkości zbiornika oraz mocy układów pompowych. Co istotne, modułowa konstrukcja systemu pozwala dostosować ilość oczyszczanych ścieków do możliwości i zapotrzebowania konkretnego budynku.

Na jakie oszczędności możemy liczyć?

Aż 60 proc. wydatków związanych z użyciem wody to kąpiel oraz spłukiwanie wody w toalecie. Jeśli ograniczymy ilość wody zużywanej w czasie codziennego mycia i zdecydujemy się na system recyklingu wody szarej, wówczas możemy liczyć na oszczędności rzędu aż 40 proc.

Pomyśl o odzysku wody deszczowej

Korzystnym rozwiązaniem jest także połączenie systemu odzysku wody szarej z wodą deszczową. Woda deszczowa może zostać w tożsamy sposób ponownie wykorzystana w dobowym obiegu wodnym, a dodatkowo nie będąc zanieczyszczoną środkami chemicznymi, możemy ją także użyć do podlewania ogródka. Odzysk wody deszczowej to rozwiązanie, które świetnie sprawdza się na dużej wielkości płaskich dachach i jest dość powszechnie stosowane w centrach handlowych czy dużych centrach logistycznych.

System ponownego odzysku wody szarej to korzyść nie tylko dla domowego portfela, ale także dla środowiska naturalnego. Już na etapie projektowania nowego domu lub budynek warto zdecydować się na wybór instalacji recyklingu nisko zanieczyszczonych ścieków, która jest doskonałym sposobem na ochronę zasobów wodnych w naszej okolicy.

Publikacja powstała dzięki Fundacji ARP
Żródło:Solidaryzm
spot_imgspot_img

Gorące tematy

Powiązane Artykuły