Koronawirus na Świecie

All countries
623,605,879
Zakażeni
Updated on 3 October 2022 22:08
All countries
602,203,453
Ozdrowieńcy
Updated on 3 October 2022 22:08
All countries
6,551,200
Zgony
Updated on 3 October 2022 22:08

Koronawirus na Świecie

All countries
623,605,879
Potwierdzone
Updated on 3 October 2022 22:08
All countries
602,203,453
Wyzdrowiało
Updated on 3 October 2022 22:08
All countries
6,551,200
Zgony
Updated on 3 October 2022 22:08
spot_img

Jak uczyć dzieci postaw ekologicznych?

Dzięki mediom oraz własnym spostrzeżeniom staliśmy się uważnymi obserwatorami otaczającej nas rzeczywistości, zwłaszcza w dziedzinie ekologii. Zauważamy, że możemy realnie wpłynąć na jakość i czystość naszego otoczenia, a tym samym przekazać kolejnym pokoleniom nie tylko bardziej zadbane miejsce na Ziemi, lecz także szereg ekologicznych wartości. Jak nauczyć dzieci postaw ekologicznych oraz od jakiego wieku rozpocząć uświadamianie najmłodszych o zagrożeniach dla środowiska?

Po co uczyć dzieci ekologii?

Wychowanie dziecka w duchu ekologii pozwoli mu zrozumieć jak wspaniały i złożony jest świat, odkryć nowe pasje, zachwycić się pięknem przyrody oraz nabrać szacunku do każdej istoty żywej. W ten sposób kształtujemy wrażliwość naszych dzieci oraz poczucie odpowiedzialności za dobro wspólne, którym jest środowisko. Czyste powietrze, odpowiednie zasoby wody pitnej oraz bioróżnorodność – dzisiaj niewielu z nas jest w stanie sobie wyobrazić, jak miałoby wyglądać życie bez tych dóbr natury. Jeśli nie podejmiemy zdecydowanych działań edukacyjnych społeczeństwa w celu zmiany naszych codziennych nawyków, być może taka rzeczywistość nas zaskoczy w niedługiej przyszłości, w tym także nasze dzieci. Naukę warto rozpocząć już od pierwszych chwil, kiedy nasz maluch wykazuje zainteresowanie otaczającym go światem.

Oto 5 sposobów na wykształcenie u Twojego dziecka świadomości ekologicznej:

  1. Jesteś wzorem – nasze dzieci uczą się przede wszystkim od nas samych. Większość nawyków, zarówno tych złych, jak i dobrych dzieci wynoszą właśnie z domu. Jeśli więc konsekwentnie będziemy dzieci uczyć od najmłodszych lat segregacji odpadów, konieczności używania wielorazowych toreb, oszczędności wody oraz zrezygnowania z kupowania plastikowych butelek, ono samo również będzie się starało, świadomie lub mniej, kierować naszymi codziennymi wyborami.
  2. Wybieraj mądre książki – wybór książek dla dzieci, które mają przesłanie przyrodnicze jest niezwykle ważnym etapem edukacji dziecka. Opowiadając o przedstawionych w nich wzorach zachowań, szybko nauczysz swoje dziecko w jaki sposób i dlaczego warto być ekobohaterem. W ten sposób zainspirujesz go do własnych twórczych sposobów chroniących środowisko naturalne, a być może także do podjęcia wolontariatu w przyszłości. Doskonałym sposobem mogą okazać się również gry edukacyjne o tematyce ekologicznej.
  3. Ucz przez wspólne spędzanie czasu – zamiast w weekend zabierać dziecko do galerii handlowej, pojedź z nim w góry albo na spacer do lasu. Zamiast grać w playstation przed telewizorem, zbudujcie razem karmnik dla ptaków, hotel dla owadów lub posadźcie drzewo. Zamiast kupować dzieciom kolejny nowszy model telefonu, podaruj mu rower i pojedź ze swoją pociechą na wycieczkę do najbliższego rezerwatu. W trakcie wspólnych wyjazdów ucz, aby nie hałasować w miejscach lęgowisk zwierząt oraz zabierać śmieci ze sobą.
  4. Przygarnij zwierzę ze schroniska – to doskonały sposób, aby wzbudzić w malcu poczucie wrażliwości i empatii wobec najsłabszych, a także wzięcia na swoje barki odpowiedzialności za dramatyczne losy innych stworzeń. Odmieniając los jednego zwierzęcia pokazujemy, że warto być zdeterminowanym w obronie innych zagrożonych działalnością człowieka stworzeń na Ziemi.
  5. Zainwestuj w zestaw małego obserwatora – lupa, lornetka, atlas ptaków, kompas, aparat – to gadżety, które świetnie się sprawdzą w czasie wspólnych wędrówek, a jednocześnie zachęcą dziecko do przyglądania się ciągle żywemu światu przyrody. Zaproponuj malcowi również wysianie w doniczce roślin oraz zapisywanie obserwacji w kiełkowaniu danego gatunku.

Ekologia nie musi być nudną nauką dla dzieci, lecz dzięki naszej kreatywności może stać się wspaniałym sposobem na pogłębienie więzi między całą rodziną, a jednocześnie wzbudzenie w dziecku potrzeby troski o środowisko naturalne. Sprawy, aby nasze pociechy stały się lepszym wzorem nas samych w tym obszarze!

Publikacja powstała dzięki Fundacji ARP
Żródło:Solidaryzm
spot_imgspot_img

Gorące tematy

Powiązane Artykuły