Koronawirus na Świecie

All countries
651,804,394
Zakażeni
Updated on 8 December 2022 17:18
All countries
608,997,318
Ozdrowieńcy
Updated on 8 December 2022 17:18
All countries
6,652,733
Zgony
Updated on 8 December 2022 17:18

Koronawirus na Świecie

All countries
651,804,394
Potwierdzone
Updated on 8 December 2022 17:18
All countries
608,997,318
Wyzdrowiało
Updated on 8 December 2022 17:18
All countries
6,652,733
Zgony
Updated on 8 December 2022 17:18
spot_img

Kupujesz ryby? Zwróć uwagę na certyfikaty!

Sezon letni to idealny czas na delektowanie się morskimi przysmakami oraz częstszy wybór produktów rybnych. Niestety, wiele z gatunków pochodzi z obszarów połowu, na których są zagrożone wyginięciem lub poławiane w sposób niezrównoważony. Nie dasz się łatwo oszukać, jeśli poznasz metody wiarygodnej weryfikacji sprzedawanych ryb! Poniżej wyjaśniamy na co zwrócić uwagę przed zakupem ryb i owoców morza, aby mieć pewność, że zostały złowione w sposób odpowiedzialny, niezagrażający zdrowiu człowieka oraz środowisku!

Nasze codzienne wybory produktów rybnych mają ogromny wpływ na zasoby morza oraz na życie ludzi, mieszkających w regionach tych połowów. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), aż 90 proc. ryb jest przełowionych lub poławianych na najwyższym możliwym poziomie. Prowadzi to do maksymalnej eksploatacji globalnych zasobów rybnych, a w konsekwencji może skutkować trwałym zanikiem poszczególnych gatunków. Na szczęście nie musimy rezygnować ze spożywania naszych ulubionych gatunków, lecz wystarczy zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy w czasie zakupów.

  1. Po pierwsze certyfikaty – wybieraj jedynie ryby z ekologicznymi certyfikatami MSC (ryby dziko żyjące) oraz ASC (ryby hodowlane), które upewniają nas, że produkt pochodzi z połowu lub hodowli przyjaznej środowisku. Dostawcy ryb oraz przetwórnie, które się nimi posługują są stale kontrolowane w celu zapewnienia odpowiednich standardów jakości. Wybierając ryby z certyfikatem MSC masz pewność, że pochodzą one ze zrównoważonych źródeł oraz że droga od połowu w całym łańcuchu dostaw, podlega stałemu monitorowaniu. W innym przypadku możemy skosztować ryb pochodzących z rybołówstwa, które prowadzi połów w sposób destrukcyjny, z wykorzystaniem trucizny, najczęściej cyjanku lub ładunków wybuchowych.
  2. Zwróć uwagę na gatunek – stada tego samego gatunku mogą być w bardzo dobrej lub bardzo złej kondycji w zależnościom od tego, z jakiego akwenu pochodzą. Istnieją gatunki ryb, które na pewnych obszarach są zagrożone wyginięciem i powinniśmy zrezygnować z ich spożywania jak np. węgorz, tuńczyk błękitnopłetwy, morszczuk europejski z obszarów FAO 27, 34 i 37. Z kolei karp, szprot oraz pstrąg tęczowy są w większości akwenów bezpiecznym dla ich populacji wyborem. Na stronie https://ryby.wwf.pl/ znajdziesz multimedialny informator na temat poszczególnych gatunków ryb wraz z oceną stanu zagrożeniu danej populacji w poszczególnych obszarach połowu.
  3. Zwróć uwagę na sposób połowu – wędy ręczne, włoki pelagiczne oraz okrężnice są zazwyczaj bezpiecznym dla ekosystemu sposobem połowu ryb. Z kolei włoki denne nie są najlepszym sposobem połowu, gdyż uszkadzają dno morskie, a w czasie tarła ich stosowanie jest wręcz zakazane.
  4. Poznaj więcej informacji – zgodnie z prawem na etykietach i wywieszkach cenowych ryb dostępnych w sprzedaży musi znaleźć się informacja o miejscu hodowli lub połowu oraz o narzędziu połowowym. Masz prawo wiedzieć skąd pochodzi dana ryba oraz jak została złowiona. Jeśli takich informacji nie uzyskasz, nie kupuj produktu, gdyż nie będziesz mieć pewności, czy dany gatunek nie został pozyskany w sposób bezpieczny dla ekosystemu morskiego w danym obszarze.
  5. Nie kupuj żywych ryb – zwierzęta żywe sprzedawane w workach foliowych narażane są na cierpienie i stres. Jeśli więc chcesz zjeść karpia na święta, którego hodowla była w pełni przyjazna dla tego gatunku, zdecyduj się na zakup już gotowych filetów rybnych.

Szacuje się, że aż 30 proc. ryb jest błędnie oznakowanych, co oznacza, że kupując w sklepie drogiego dorsza, wrócisz do domu z tanią tilapią, pangą albo rybą maślaną. Odpowiedni certyfikat na produkcie oraz informacja o gatunku i obszarze połowu pomoże nam podjąć decyzję o zakupie, która będzie przyjazna dla środowiska naturalnego oraz zasobów populacji danej gatunku!

Publikacja powstała dzięki Fundacji ARP
Żródło:Solidaryzm
spot_imgspot_img

Gorące tematy

Powiązane Artykuły