Koronawirus na Świecie

All countries
621,409,723
Zakażeni
Updated on 28 September 2022 21:04
All countries
600,134,621
Ozdrowieńcy
Updated on 28 September 2022 21:04
All countries
6,543,333
Zgony
Updated on 28 September 2022 21:04

Koronawirus na Świecie

All countries
621,409,723
Potwierdzone
Updated on 28 September 2022 21:04
All countries
600,134,621
Wyzdrowiało
Updated on 28 September 2022 21:04
All countries
6,543,333
Zgony
Updated on 28 September 2022 21:04
spot_img

Ekologiczne sprzątanie odchodów po zwierzakach

Miłośników czworonogów wciąż przybywa, a wraz z nimi… ilość generowanych przez nie odchodów. Niestety, polskie chodniki i obszary zielone są wręcz zalewane psimi kupami, które nie robią wzruszenia na ich właścicielach. Na szczęście, sytuacja powoli się zmienia i śladem innych krajów, które skrupulatnie przestrzegają higieny w życiu publicznym, bierzemy na siebie coraz częściej odpowiedzialność za sprzątanie po swoim pupilu. Jakie są ekologiczne sposoby na sprzątanie odchodów po zwierzętach i czy woreczki biodegradowalne są dobrym rozwiązaniem? Wyjaśniamy poniżej!

Mandat do 500 zł

W Polsce nie ma ogólnokrajowych przepisów, które nakazywałyby właścicielom psów sprzątanie po swoich czworonogach. Obowiązek ten regulowany jest na poziomie poszczególnych gmin, które mogą przyjąć w uchwałach określone obowiązki związane z utrzymaniem zwierząt domowych oraz związanych z ochroną przed zanieczyszczeniem terenów przeznaczonych do wspólnego użytku. Wiele gmin wymaga już teraz nie tylko sprzątania zanieczyszczeń pozostawionych przez zwierzę, lecz także posiadania worka do usuwania odchodów w czasie wyprowadzania psa. Niewywiązanie się z tych obowiązków może zostać ukarane mandatem karnym do 500 zł. Większość gmin zwalnia z tego obowiązku osoby niewidome korzystające z psów przewodników.

Woreczki biodegradowalne – nieprzyjazne dla środowiska

W jaki więc sposób sprzątać po naszych pupilach, aby być jednocześnie w pełni zaangażowanym w ochronę środowiska naturalnego? Najczęściej używamy woreczków foliowych, które nie są najlepszym rozwiązaniem. Mogą się rozkładać nawet 400 lat od momentu ich produkcji. Do wyboru mamy również tzw. biodegradowalne woreczki, które wciąż nie są satysfakcjonującym rozwiązaniem, gdyż mimo iż rozkładają się szybciej niż tradycyjne foliówki, to nadal zanieczyszczają nasze śmietniska plastikiem. Najbardziej przyjaznym dla środowiska rozwiązaniem są woreczki papierowe. Bardzo często sprzedawane są w zestawie ze specjalną łopatką z kartonika, która ułatwia sprzątanie po naszym pupilu. W ten sposób jesteśmy w stanie zapewnić czystość dla otoczenia, a jednocześnie zadbać o odpowiednią higieną nas samych w czasie tej czynności. Wybierając woreczki papierowe wpływamy na ograniczenie produkcji plastiku, a kupując produkty lokalnych producentów ograniczamy także ślad węglowy związany z transportem nieekologicznych worków foliowych.

Niebezpieczne choroby

Po uprzątnięciu zanieczyszczeń po swoim pupilu, umieść je następnie w kontenerze przeznaczonym na odpady zmieszane. Psie odchody są nie tylko ogromnym problemem nieestetycznym miejskiego krajobrazu. Nieuprzątnięte i zalegające na chodnikach i terenach zielonych stwarzają dodatkowo ryzyko epidemiologiczne w postaci infestacji pasożytów oraz bakterii chorobotwórczych, takich jak salmonella oraz pierwotniaki, jak toksokaroza lub toksoplazmoza, która jest szczególnie groźna dla kobiet w ciąży. Na choroby te również narażone są dzieci bawiące się w trawnikach i w piaskownicach.

Daj przykład innym

Zabierając następnym razem swojego pupila na spacer, zadbaj o posiadanie pod ręką odpowiedniego woreczka do sprzątania po swoim czworonogu. Jeśli nadal jest Ci trudno przekonać się, dlaczego właściwie mamy sprzątać po psach, skoro jeszcze 10 lat temu nikt za bardzo nie zwracał uwagi na ten problem, warto odpowiedzieć sobie na jedno pytanie. Czy jeśli nasz pupil w sposób niechciany załatwi się w naszym domu, czy również nie przejmujemy się tym faktem, czy wręcz przeciwnie jak najszybciej sprzątamy niespodziankę, aby dom był utrzymany w czystości. Podobnie jest z naszym otoczeniem. Jeśli zadbamy o nasze tereny przeznaczone do wspólnego użytku, jak o własny dom, problem rozwiążemy szybciej niż nam się wydaje. Już dzisiaj wyposaż się więc w ekologiczne woreczki papierowe i bądź przykładnym właścicielem czworonoga!

Publikacja powstała dzięki Fundacji ARP
Żródło:Solidaryzm
spot_imgspot_img

Gorące tematy

Powiązane Artykuły