Koronawirus na Świecie

All countries
623,608,712
Zakażeni
Updated on 3 October 2022 23:08
All countries
602,206,955
Ozdrowieńcy
Updated on 3 October 2022 23:08
All countries
6,551,203
Zgony
Updated on 3 October 2022 23:08

Koronawirus na Świecie

All countries
623,608,712
Potwierdzone
Updated on 3 October 2022 23:08
All countries
602,206,955
Wyzdrowiało
Updated on 3 October 2022 23:08
All countries
6,551,203
Zgony
Updated on 3 October 2022 23:08
spot_img

Czy panele fotowoltaiczne są ekologiczne?

W ostatnich latach Polacy coraz chętniej wdrażają technologie odnawialnych źródeł energii w pozyskiwaniu prądu. Panele fotowoltaiczne są uznawane za jedną z najbardziej ekologicznych metod produkcji energii elektrycznej, a jednocześnie sposób na oszczędność wydatków na prąd. Jaką wydajność ma system fotowoltaiczny i czy produkcja paneli nie jest zbyt obciążająca dla środowiska w porównaniu z walorami ich użyteczności? Wyjaśniamy poniżej!

Fotowoltaika tometoda przetworzenia światła słonecznego w energię elektryczną za pomocą specjalnych paneli słonecznych. Od wielu lat uznawana jest za doskonałą alternatywę wobec tradycyjnie wytwarzanego prądu. W ciągu dnia na modułach zachodzi tzw. efekt fotowoltaiczny, który powoduje powstawanie prądu stałego, przemienianego za pomocą falownika w prąd zmienny, który to rodzaj energii jest pożądany w tym procesie. Moduły nie emitują dwutlenku węgla i innych szkodliwych gazów do atmosfery, dlatego prąd produkowany z ogniw fotowoltaicznych nazywany jest tzw. czystą energią elektryczną. Czy jednak biorąc pod uwagę cały proces produkcji paneli fotowoltaicznych, można uznać, iż jest to w pełni ekologiczne i bezpieczne dla naszej planety rozwiązanie?

Produkcja paneli

Panel fotowoltaiczny powstaje z kwarcu, który jest rafinowany do postaci krzemu elementarnego. Proces ten zachodzi w piecach, które uzyskują niezwykle wysokie temperatury. Następnie krzem metalurgiczny przekształca się w polikrzem, a na tym etapie powstaje niezwykle toksyczny związek czterochlorek krzemu. Niestety jest on odpadem, który należy w odpowiedni sposób zutylizować bądź poddać go procesowi odzysku, w celu uzyskania pierwotnego krzemu, co jest niestety bardzo kosztowne. Aż 2/3 światowej produkcji paneli fotowoltaicznych odbywa się oczywiście w Chinach. Niestety, w kraju tym istnieje ogromny problem związany ze skażeniem środowiska naturalnego przez funkcjonujące tam zakłady przemysłowe i nie inaczej jest w przypadku fabryk wytwarzających panele fotowoltaiczne.

W 2008 r. dziennikarze Washington Post odkryli, że w największym w Chinach zakładzie produkcji paneli słonecznych Suntech Power Holdings, zamiast poddawać czterochlorek krzemu odzyskowi, ta toksyczna substancja była wyrzucana na sąsiednie pola wokół rzeki Jangcy, przyczyniając się do jałowości ziemi i utraty zdrowia mieszkańców. W ten sposób produkcja paneli może się przyczyniać do nieodwracalnych zmian środowiskowych na obszarze, na którym są wytwarzane. Masowa produkcja modułów wiąże się również z użyciem ogromnej ilości wody, rzędu nawet 10-20 tys. litrów na 1 minutę procesu produkcyjnego.

Żywotność paneli

Maksymalny czas eksploatacji jednego panelu fotowoltaicznego wynosi 30 lat. Po jego zużyciu należy go wówczas traktować jako odpad specjalny ze względu na zawartość toksycznych pierwiastków takich jak ołów, gal, selen, ind, kadm i tellur. Po jakim czasie jednak użytkownik systemu fotowoltaicznego może liczyć na zbilansowanie energii zużytej na wyprodukowanie takiego modułu, tj. emisji gazów cieplarnianych i metali ciężkich? Biorąc pod uwagę cały etap życia urządzenia, począwszy od pozyskania materiałów przez użytkowanie, likwidację i ponowne przetworzenie, czas zwrotu nakładów energetycznych dla współczesnych modułów fotowoltaicznych wynosi obecnie 1,5 roku użytkowania. To znaczy, że po tym okresie panel fotowoltaiczny zaczyna funkcjonować jako w pełni bezemisyjne źródło prądu w porównaniu do konwencjonalnych metod spalania węgla.

Panele fotowoltaiczne są z pewnością niezwykle ekologicznym sposobem na bezemisyjną produkcję energii elektrycznej. Decydując się na zakup modułów produkowanych w krajach oraz zakładach, które dbają o zrównoważone procesy produkcji, możemy mieć pewność, iż nasz prąd jest w niemal stu procentach zieloną energią!

Publikacja powstała dzięki Fundacji ARP
Żródło:Solidaryzm
spot_imgspot_img

Gorące tematy

Powiązane Artykuły