Koronawirus na Świecie

All countries
201,603,234
Zakażeni
Updated on 6 August 2021 00:55
All countries
179,637,448
Ozdrowieńcy
Updated on 6 August 2021 00:55
All countries
4,278,616
Zgony
Updated on 6 August 2021 00:55

Koronawirus na Świecie

All countries
201,603,234
Potwierdzone
Updated on 6 August 2021 00:55
All countries
179,637,448
Wyzdrowiało
Updated on 6 August 2021 00:55
All countries
4,278,616
Zgony
Updated on 6 August 2021 00:55

Domowy ogródek – jesz zdrowo i chronisz środowisko!

Uprawa domowego ogródka to jeden z coraz bardziej docenianych sposobów na niezależność żywnościową, zwłaszcza w dobie pandemii, gdzie spotkaliśmy się z widokiem pustych półek w marketach. Własne warzywa i owoce to nie tylko zdrowa żywność pozbawiona sztucznych nawozów, lecz także sposób na poprawę stanu środowiska naturalnego. Poniżej wyjaśniamy najważniejsze korzyści z domowego ogrodnictwa!

Piękne i niezdrowe

Tradycyjne warzywa i owoce w sklepach, mimo pięknego wyglądu nie są uważane za zbyt zdrowy wybór konsumentów. Większość z produktów oferowanych na tradycyjnych halach i marketach pochodzi z tzw. upraw przemysłowych wykorzystujących ogromne ilości nawozów chemicznych, w tym pestycydów, herbicydów, regulatorów wzrostu, a w przypadku rzepaku i gryki także popularnego środka chwastobójczego z rakotwórczym glifosatem. Taka ilość toksycznych substancji zawarta w produktach żywnościowych prowadzi do skażenia gleb oraz przekształcenia ich w biologiczne pustynie, a w przypadku gromadzenia się substancji w rzekach i ciekach wodnych dochodzi do ich eutrofizacji, czyli zjawiska zakwitania wód. Paradoksalnie zbyt intensywne nawożenie gleb azotem sprawia, że wyniszczona zostaje jej struktura oraz zdolność rosnących na niej roślin do przyswajania niezbędnych składników odżywczych. Nadmiar azotu kumuluje się w tkankach w formie azotanów. Ich nadmierna obecność w ludzkim organizmie odpowiada za m.in. niepłodność, wzrost poronień oraz może powodować wielostronne niedotlenienie organizmu. Z kolei skażenie pestycydami może doprowadzić do zatrucia ptactwa i zwierząt oraz prowadzi

do licznych schorzeń u ludzi.

W zgodzie z naturą

Uprawiając ekologiczny ogródek, jesteśmy w stanie korzystać niemal ze wszystkich dobrodziejstw jakie daje nam natura. Oto najważniejsze korzyści z prowadzenia domowej uprawy warzyw i owoców:

Po pierwsze, dzięki założeniu kompostownika, możesz w całkowicie bezpieczny dla środowiska sposób utylizować resztki organiczne, a z drugiej strony dostarczasz glebie i Twoim roślinom bogaty w związki organiczne naturalny nawóz.

Po drugie, poprzez założenie systemu retencji, możesz w umiejętny sposób gospodarować deszczówką w celu nawadniania Twoich plonów. Ilość opadów w Polsce jest wystarczająca, by choć okresowo korzystać z wody deszczowej. Litr zużytej deszczówki oznacza oszczędność tożsamej ilości wody pitnej. Wykorzystaj również precyzyjne systemy nawadniania kroplowego, które podają pożądaną dawkę wody bezpośrednio do korzeni roślin.

Po trzecie, uprawiając własny ogródek nie tylko przyczyniasz się do mniejszego zużycia nawozów chemicznych, lecz także redukujesz potrzebę transportu żywności, co znacznie ogranicza emisje gazów cieplarnianych i toksycznych substancji.

Po czwarte, poprzez zwiększenie ilości roślin dotleniasz i zazieleniasz swoją przestrzeń.

Po piąte, poprzez stosowanie płodozmianu lepiej zrozumiesz wpływ natury i zmieniających się pór roku na wzrost roślin, a także zminimalizujesz ryzyko działania chorób i insektów oraz utrzymasz właściwą zawartość próchnicy w glebie.

Po szóste, zakładając dodatkowo karmniki dla ptaków oraz hotele dla owadów, w naturalny sposób angażujesz wszechobecną faunę w zwalczanie szkodników Twoich upraw.

Ekologiczne ogrodnictwo wymaga cierpliwości, rzetelnej pracy i systematyczności. Jest to jednak niezawodny sposób, aby cieszyć się zdrową żywnością i nie szkodzić naturze w jej naturalnych procesach biologicznych zachodzących w glebie, powietrzu i wodzie.

Publikacja powstała dzięki Fundacji ARP
Żródło:Solidaryzm

Gorące tematy

Powiązane Artykuły