Koronawirus na Świecie

All countries
621,409,723
Zakażeni
Updated on 28 September 2022 21:04
All countries
600,134,621
Ozdrowieńcy
Updated on 28 September 2022 21:04
All countries
6,543,333
Zgony
Updated on 28 September 2022 21:04

Koronawirus na Świecie

All countries
621,409,723
Potwierdzone
Updated on 28 September 2022 21:04
All countries
600,134,621
Wyzdrowiało
Updated on 28 September 2022 21:04
All countries
6,543,333
Zgony
Updated on 28 September 2022 21:04
spot_img

Jazda rowerem – korzystna dla zdrowia i środowiska

Na ulicach polskich miast pojawia się coraz więcej aut. Na szczęście równolegle z tym trendem zauważalny jest również wzrost jednośladów. Jazda rowerem to jeden z najbardziej ekologicznych sposobów na przemieszczanie się w dzisiejszych czasach. Poniżej wyjaśniamy jakie walory zdrowotne i środowiskowe płyną z regularnego korzystania z jednośladu!

Rower – sposób na życie

Rower to nie tylko pasja i sposób na spędzanie wolnego czasu. To doskonałe urządzenie, które pomaga nam w walce z ociepleniem klimatu, smogiem i hałasem! Rower jest praktycznie bezemisyjnym środkiem transportu, nie licząc oczywiście samego procesu produkcji, który jednak nie angażuje znacznej ilości toksycznych substancji i emisji CO2. Jazda nim nie wymaga paliwa, co jest banalnym stwierdzeniem, lecz warto o nim pamiętać w czasach, gdy to właśnie spaliny samochodów są w dużej mierze odpowiedzialne za smog w naszych miastach. Europejska Federacja Cyklistów oszacowała, że użytkowanie roweru w całym cyklu jego życia (produkcja i eksploatacja) wiąże się z emisją zaledwie jednej dziesiątej dwutlenku węgla w porównaniu do jazdy samochodem w tym samym czasie.

Mniej wypadków

Jazda rowerem nie stwarza tak dużego ryzyka wypadków śmiertelnych, jak w przypadku ruchu samochodowego. Niestety każdego roku na drogach giną tysiące pieszych, gdyż człowiek nie jest w stanie „konkurować” z dynamiczną masą rozpędzonego auta. W przypadku roweru, ryzyko spowodowania śmierci, a nawet poważnych obrażeń w przypadku niebezpiecznych sytuacji jest znacznie mniejsze. Na szczęście obecnie w dużych miastach powstaje coraz więcej dróg rowerowych, które w naturalny sposób przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa ruchu rowerowego i pieszego w miejskich przestrzeniach.

Oszczędność

Będąc posiadaczem auta już zdołaliśmy się przyzwyczaić, że znaczna część naszego domowego budżetu przeznaczana jest na jego utrzymanie. Z jednej strony paliwo, z drugiej ubezpieczenie, a z trzeciej nagłe awarie, które wymagają wizyty u mechanika. W przypadku roweru, możesz zapomnieć o niekończącym się paśmie wydatków. Jazda rowerem jest praktycznie bezkosztowa, a oprócz wymiany przebitej dętki i cyklicznej naprawy usterek, możesz cieszyć się darmową jazdą niemal w każdym miejscu na Ziemi.

Na szali nasze zdrowie

Nie od dziś wiadomo, że rower jest doskonałym sposobem na poprawę kondycji fizycznej i ogólnego stanu naszego zdrowia. Podczas gdy jadąc autem prowadzisz praktycznie siedzący tryb życia i generujesz trujące spaliny, przesiadając się na rower zmniejszasz ryzyko wystąpienia wielu chorób. Jazda rowerem jest niezwykle korzystna dla naszego serca, zmniejsza ryzyko udaru, zawału, paradoksalnie jest również polecana osobom, które mają problemy ze stawami. Jazda na jednośladzie jest bowiem nieinwazyjnym i naturalnym dla naszego ciała ruchem, w przeciwieństwie do wielu innych ćwiczeń, które mogą wpływać destrukcyjnie na nasze ciało (np. dźwiganie ciężarów). Dodatkowo spalisz kalorie, zrelaksujesz umysł, dotlenisz się i poprawisz odporność.

Z całkowitym przekonaniem można dziś uznać, iż rower jest najbardziej ekologicznym środkiem transportu. Jego pozytywny wpływ na nasze zdrowie jest nie do przeceniania, a w parze z walorami zdrowotnymi idą również korzyści dla środowiska!

Żródło:Solidaryzm
spot_imgspot_img

Gorące tematy

Powiązane Artykuły