Koronawirus na Świecie

All countries
621,409,723
Zakażeni
Updated on 28 September 2022 21:04
All countries
600,134,621
Ozdrowieńcy
Updated on 28 September 2022 21:04
All countries
6,543,333
Zgony
Updated on 28 September 2022 21:04

Koronawirus na Świecie

All countries
621,409,723
Potwierdzone
Updated on 28 September 2022 21:04
All countries
600,134,621
Wyzdrowiało
Updated on 28 September 2022 21:04
All countries
6,543,333
Zgony
Updated on 28 September 2022 21:04
spot_img

Hotel dla owadów – sposób na czynną ochronę przyrody

Czynna ochrona owadów zapylających i ich siedlisk stała się dziś jednym z priorytetów polityki ekologicznej wielu miast. Kluczowe w ochronie zapylaczy jest zrozumienie, że odpowiedzialność za polepszenie sytuacji tej grupy owadów spoczywa na każdym z nas. Hotele dla owadów to sposób na zapewnienie pożytecznym gatunkom schronienia w nawet najbardziej zurbanizowanych przestrzeniach. Z czego powinien być wykonany domek dla owadów oraz jakie istotne funkcje pełni ten sposób ochrony zwierząt?

Nasi sprzymierzeńcy

Zapylenie roślin przez owady to jeden ze sposobów na zachowanie różnorodności biologicznej. Rola zapylaczy w przyrodzie jest nie do przecenienia. Cierpliwa praca pszczół, trzmieli, chrząszczy, błonkówek i motyli odgrywa istotne znaczenie przy produkcji żywności w uprawach rolnych i sadowniczych. Owady te pełnią również ważne funkcje przy zakładaniu lasów, gdyż przyczyniają się do wzrostu liczby zdrowych nasion potrzebnych przy odnowieniach, jak i do zwiększenia urodzajów leśnych. Sporo gatunków owadów to sprzymierzeńcy człowieka. Pospolite biedronki, skorki (tzw. szczypawki), a nawet nielubiane osy to naturalni wrogowie mszyc, mączlików, komarów oraz innych problematycznych stawonogów w naszych ogrodach. Czy wiesz, że biedronka i jej larwa jest w stanie zjeść od 30 do 200 mszyc dziennie? Podobnie jest z osami, które również uwielbiają się żywić tymi szkodnikami.

Rola domków dla owadów

Obecnie jest coraz mniej miejsc stanowiących dogodne schronienie dla pożytecznych stawonogów. Niegdyś owady znajdowały miejsce bytowania w słomianych dachach lub zakamarkach ceglanych ścian. Dzisiaj w zabetonowanych murach nie są w stanie odszukać dla siebie odpowiedniego miejsca. Pomocą może się okazać tworzenie domków dla owadów, w których dzikie stworzenia znajdą ochronę przed deszczem, zimnem i drapieżnikami. Jest to forma czynnej ochrony przyrody, a jednocześnie sposób na poprawę zapylenia kwiatów roślin owadopylnych. Umożliwiają owadom hibernacje (np. biedronka) lub założenie gniazda (np. pszczoły samotnice). Owady zapylające są dziś praktycznie jedynym wektorem przenoszenia pyłku dla roślin owadopylnych. Aż 80 proc. gatunków zapylanych przez owady występuje w naszych ekosystemach lądowych. Bez zapylaczy negatywne konsekwencje ich wymierania wpłyną na zdolność do przetrwania innych gatunków zwierząt (gryzoni, płazów, ptaków), a w ostatecznej konsekwencji na nas ludzi.

Budowa domku dla owadów

Domek lub hotel dla owadów możemy wykonać samodzielnie z desek, szyszek, suchych liści oraz trzciny i bambusa. Wszystkie te elementy znajdziemy w lasach, ogrodach lub w zakamarkach naszych piwnic. Należy go następnie umieścić w słonecznym miejscu na drzewie, na ścianie budynku lub na naszym balkonie. Każdy gatunek zapylaczy preferuje inny materiał na siedliska, np. szyszki i suche liście są odpowiednie dla biedronek, puste pędy bambusa i trzciny to miejsce idealne dla pszczół murarek, a w nawierconych kawałkach drewna lubią bytować osy. Hotel powinien się także znajdować w bezpośredniej odległości pożywienia dla pożytecznych owadów, czyli pamiętajmy o kwiatach, które dostarczają im pyłek i nektar.

Jeśli chcemy pomóc przyrodzie w podtrzymaniu jej naturalnych procesów, które zapewniają nam przetrwanie, domek dla owadów może się okazać doskonałym rozwiązaniem. Nie wszystkie owady to szkodniki, istnieje wiele pożytecznych gatunków, które są sprzymierzeńcami człowieka w jego uprawach. Warto o tym pamiętać przy kolejnym spotkaniu z tak nielubianą przez nas osą!

Publikacja powstała dzięki Fundacji ARP
Żródło:Solidaryzm
spot_imgspot_img

Gorące tematy

Powiązane Artykuły