Koronawirus na Świecie

All countries
621,406,269
Zakażeni
Updated on 28 September 2022 20:04
All countries
600,130,773
Ozdrowieńcy
Updated on 28 September 2022 20:04
All countries
6,543,316
Zgony
Updated on 28 September 2022 20:04

Koronawirus na Świecie

All countries
621,406,269
Potwierdzone
Updated on 28 September 2022 20:04
All countries
600,130,773
Wyzdrowiało
Updated on 28 September 2022 20:04
All countries
6,543,316
Zgony
Updated on 28 September 2022 20:04
spot_img

Dlaczego robienie przetworów jest eko?

Robienie domowych przetworów to jedna z najbardziej znanych polskich tradycji kulinarnych. Niemal każdy z nas posiada w rodzinie osobę, która obdarowuje wszystkich swoimi przetworami z ubiegłego lata. Według badań aż ¾ Polaków przygotowuje przetwory na zimę. To głównie efekt przywiązywania większej wagi do zdrowego stylu życia. Okazuje się jednak, że robienie domowych przetworów jest również działaniem przyjaznym środowisku naturalnemu. Poniżej wyjaśniamy dlaczego!

Mniej czasu na jedzenie

Obecnie żyjemy w czasach, w których dynamiczny tryb życia zmusza nas do coraz większej konsumpcji. W społeczeństwie, w którym większość ludzi mieszka w miastach, znaczną część czasu poświęcamy aktywności zawodowej. Zapracowani nie mamy więc czasu na przyrządzanie posiłków i zmusza to nas do coraz częstszego sięgania po gotowe produkty spożywcze, które wystarczy odgrzać lub upiec w piekarniku, aby cieszyć się ciepłym posiłkiem. Niestety, większość oferowanej na rynku garmażerki została przygotowana w sposób przemysłowy, który nie jest przyjazny dla naszego środowiska, gdyż wiąże się z nadmiernym zużyciem zasobów naturalnych. Produkty garmażeryjne sprzedawane w marketach najczęściej w formie tzw. półproduktów angażują dodatkowo opakowania plastikowe, bez których nie bylibyśmy w stanie przetransportować żywności do domu.

Ekologiczne gospodarstwa domowe

Odpowiedzią na ten stan stała się idea ekologicznych gospodarstw domowych, która zakłada możliwie jak najmniejszą konsumpcję zasobów środowiska. Jednym z jej założeń jest właśnie samodzielne przygotowanie posiłków i robienie domowych przetworów. Nie od dziś bowiem wiadomo, że w procesie oddziaływania na środowisko oprócz pojedynczych osób i wielkich przedsiębiorstw, znaczący wpływ mają również gospodarstwa domowe. Ekologiczne gospodarstwa domowe to trend, który polega na prowadzeniu konsumpcji odpowiadającej realnym potrzebom danej rodziny, a jednocześnie uwzględniającej jak najmniejsze szkody dla środowiska naturalnego. Zielony – czyli świadomy – konsument dodatkowo analizuje, czy dany produkt jest naprawdę potrzebny, wybiera te wielorazowego użytku, decyduje się na artykuły, których skład i pochodzenie są mu znane, jest świadomy, co stanie się z towarem po jego zużyciu, segreguje śmieci, a surowce wtórne odnosi do punktów skupu lub przeznaczonych do tego celu pojemników.

Domowe przetwory i obiady

Przygotowanie domowych przetworów i posiłków posiada wiele korzyści, nie tylko dla naszego zdrowia, ale również dla naszego budżetu. Po pierwsze, wiąże się z mniejszymi wydatkami finansowymi. Po drugie, jedzenie domowych wyrobów jest zdrowsze, gdyż posiłki powstają bezpośrednio z surowców podstawowych bez angażowania dodatkowych substancji chemicznych. Po trzecie, przyczynia się także do oszczędności przyrodniczych zasobów Ziemi – mniejszej konsumpcji energii, strat w żywności i surowców. Niestety, przemysłowe przetwórstwo i produkcja cechują się znacznymi stratami żywnościowymi – odpowiadają za aż 30 proc. całkowitej ilości zmarnowanego jedzenia. W przypadku samodzielnego przygotowania posiłków lub robienia przetworów, jesteśmy w stanie w widoczny sposób ograniczyć te straty. Doskonałym uzupełnieniem ekologicznych gospodarstw domowych jest również uprawa ogródka. W lecie drzewa obfitują w owoce, które najlepiej sprawdzą się do przygotowania domowych przetworów. To właśnie mieszkańcy wsi znacznie częściej decydują się na zimowe weki, gdyż aż 75 proc. z nich deklaruje wykorzystanie swoich zbiorów. Z powodzeniem do przygotowania dżemów lub kompotów możemy wykorzystać także owoce i warzywa oferowane na polskich targowiskach lub sprzedawane bezpośrednio u rolnika.

Troska o zasoby naturalne i energetyczne naszego środowiska umożliwia nam harmonijne współistnienie z przyrodą. Małe domowe inicjatywy mogą przynieść lepsze rezultaty niż wielkie kampanie środowiskowe. Już dziś zdecyduj się na domowe przygotowanie posiłków oraz produkcję przetworów, a przekonasz się, że warto jednocześnie dbać o zdrowie i chronić naszą planetę!

Publikacja powstała dzięki Fundacji ARP
Żródło:Solidaryzm
spot_imgspot_img

Gorące tematy

Powiązane Artykuły