Koronawirus na Świecie

All countries
623,608,712
Zakażeni
Updated on 3 October 2022 23:08
All countries
602,206,955
Ozdrowieńcy
Updated on 3 October 2022 23:08
All countries
6,551,203
Zgony
Updated on 3 October 2022 23:08

Koronawirus na Świecie

All countries
623,608,712
Potwierdzone
Updated on 3 October 2022 23:08
All countries
602,206,955
Wyzdrowiało
Updated on 3 October 2022 23:08
All countries
6,551,203
Zgony
Updated on 3 October 2022 23:08
spot_img

Które produkty powstają z recyklingu?

Recykling to jeden ze sposobów na umiejętne i racjonalne gospodarowanie odpadami komunalnymi. Niestety wiele osób wciąż preferuje wyrzucanie śmieci do jednego kontenera, podczas gdy papier, plastik i szkło to wartościowe surowce, z których mogą zostać wytworzone kolejne produkty! 59 kg makulatury uratuje jedno drzewo, a z 35 butelek PET uzyskamy nowy polar. Poniżej przedstawiamy najbardziej popularne towary, które powstają w wyniku przekazania odpadów do ponownego odzysku!

Sens recyklingu

Recykling to proces mający na celu ograniczenie zużycia surowców naturalnych poprzez przetworzenie odpadów na produkty, materiały lub substancje, a następnie ponowne ich wykorzystanie w pierwotnym lub innym celu. Jego pierwszym i najważniejszym etapem jest segregacja śmieci, gdyż to właśnie wtedy decydujemy o przeznaczeniu odpadów do powtórnego wykorzystania. Recykling uznawany jest za jedną z najpowszechniejszych form ochrony przyrody, której celem jest zmniejszenie nadmiernego eksploatowania złóż naturalnych oraz zmniejszenie ilości odpadów. Oprócz ograniczenia zużycia surowców naturalnych (drewno, piasek, ropa naftowa, woda itd.), recykling przynosi również bezpośrednie korzyści dla konsumentów, gdyż wpływa na obniżenie kosztów wytworzenia nowych produktów, a finalnie na ceny oferowanych towarów.

Oto produkty, które możemy uzyskać w drodze recyklingu z surowców wtórnych:

PAPIER – z odzysku papieru uzyskamy obecnie ponad 5000 różnego rodzaju produktów. Najbardziej powszechne w gospodarce i używane na co dzień to papier makulaturowy, papier toaletowy, opakowania do jajek, taśmy maskujące, bandaże, maseczki ochronne, fartuchy szpitalne i filtry do kawy.

PLASTIK – najczęściej recyklingowi poddawane są butelki PET oraz tworzywo HDPE. Z pięciu butelek PET po napojach można wykonać jedną koszulkę sportową, z 35 polar, a z zużytych toreb plastikowych powstaje wypełnienie izolacyjne do kurtek zimowych czy śpiworów. Z plastiku ponownie wytwarzane są także butelki i inne opakowania plastikowe, meble ogrodowe, ławki, folie budowlane, kontenery plastikowe, słupki drogowe, reklamówki, worki na śmieci, ekrany dźwiękoszczelne, doniczki, zabawki czy długopisy.

METAL – aluminium podlega recyklingowi niemal w 100 procentach i można je przetwarzać nieskończoną ilość razy. Przetwarzanie stali jest znacznie tańsze niż pozyskanie surowej rudy metalu. Dodatkowo można w ten sposób również znacząco ograniczyć zużycie energii. Z aluminium poddanego odzyskowi uzyskujemy ponownie puszki i inne opakowania metalowe, elementy karoserii, przewody elektryczne i kadłuby samolotów. Żelazo w procesie odzysku przetwarzane jest na cienką blachę do samochodów oraz rury i belki np. do budowy mostów. Ze stali nierdzewnej poddanej recyklingowi produkowane są elementy do pralek oraz rury w wyrobach przemysłowych. Odzyskaną miedź wykorzystuje się głównie w przewodach oraz produktach elektrycznych i elektronicznych.

SZKŁO – szkło poddane recyklingowi posłuży nam do produkcji kolejnych butelek szklanych i pojemników, słoików, a także kafelków i blatów kuchennych, a także do izolacji ścian.

Wykorzystanie recyklatów w nowych produktach jest coraz bardziej popularne wśród wielu polskich firm. To realna szansa na ograniczenie ilości zużytych odpadów oraz zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat zagrożeń związanych z brakiem segregacji śmieci w naszych domostwach.

Publikacja powstała dzięki Fundacji ARP
Żródło:Solidaryzm
spot_imgspot_img

Gorące tematy

Powiązane Artykuły