Koronawirus na Świecie

All countries
623,605,879
Zakażeni
Updated on 3 October 2022 22:08
All countries
602,203,453
Ozdrowieńcy
Updated on 3 October 2022 22:08
All countries
6,551,200
Zgony
Updated on 3 October 2022 22:08

Koronawirus na Świecie

All countries
623,605,879
Potwierdzone
Updated on 3 October 2022 22:08
All countries
602,203,453
Wyzdrowiało
Updated on 3 October 2022 22:08
All countries
6,551,200
Zgony
Updated on 3 October 2022 22:08
spot_img

Zbieraj deszczówkę! – najnowszy trend w ochronie środowiska

Każdego roku coraz bardziej dotkliwie odczuwamy skutki suszy, która dotyka cały kraj. Tworzenie zbiorników retencyjnych oraz cieków wodnych jest jedną z metod zapobiegania konsekwencjom długotrwałego braku opadów. Wiele możemy zdziałać również my, zwykli mieszkańcy domów jednorodzinnych lub właściciele ogródków działkowych. Poprzez gromadzenie deszczówki w specjalnych zbiornikach znacznie zwiększamy dostępność do źródeł wody w tym trudnym czasie!

Polska uboga w wodę

Czy wiesz, że w zabetonowanych przestrzeniach aż 90 proc. spadającej w czasie deszczu wody spływa kanalizacją do rzek? Biorąc pod uwagę, iż dostępność zasobów wody w Polsce jest stosunkowo niska – na jednego mieszkańca przypada ok. 1600 m3 wody rocznie, czyli nawet trzykrotnie mniej niż w pozostałych krajach UE, poszukiwanie sposobów na gromadzenie wód opadowych wydaje się dziś być nieuniknioną koniecznością. Gromadzenie wody deszczowej to nie tylko korzyści ekologiczne, lecz także finansowe. W ten sposób nie wyczerpujemy naturalnych zasobów, które coraz wolniej się odnawiają z powodu nadmiernej eksploatacji, a jednocześnie zmniejszamy nasze rachunki za wodę. W ciągu kilku minut z powierzchni dachu za pośrednictwem odpowiedniego systemu rynnowego jesteśmy w stanie zebrać nawet kilkaset litrów wody. Zbieranie deszczówki to jedno z proekologicznych działań, które nie musi wymagać od nas jednocześnie dużego nakładu pieniędzy.

Oto 5 najważniejszych korzyści z gromadzenia deszczówki:

  1. Chronisz zasoby wodne – podlewając rośliny w ogrodzie zazwyczaj wykorzystujemy w tym celu wodę pitną. Dzisiaj trudno jest nam sobie wyobrazić, że nagle mogłoby jej zabraknąć. Tymczasem istnieją regiony na świecie, w których są coraz większe jej deficyty. Mimo iż Ziemię w niemal 70 proc. pokrywa woda, jedynie 2,5 proc. z jej zasobów to woda słodka. Przewiduje się, że do 2025 r. około jedna trzecia ludzkości nie będzie miała dostępu do wystarczającej ilości wody pitnej. Wykorzystując wodę opadową do swoich upraw, oszczędzasz tożsamą ilość wody, którą zużyłbyś do pielęgnacji ogrodu. Już po jednym sezonie koszt zakupu zbiornika na deszczówkę całkowicie się zwraca.
  2. Oszczędność – naturalną konsekwencją korzystania ze zgromadzonej wody opadowej jest oszczędność pieniędzy. Odczujesz to zwłaszcza latem, gdy konieczne jest częste podlewanie twardej niczym skała od słońca ziemi. Woda deszczowa sprawdzi się również doskonale do mycia samochodu oraz innych celów przemysłowych.
  3. Lepsze uprawy – nasze rośliny wolą zdecydowanie wody opadowe niż wodę z kranu, która jest dla nich zbyt twarda. Woda deszczowa jest miększa, ma lepsze dla roślin pH, bogata jest w substancje odżywcze oraz pozbawiona chloru i fluoru, które dodawane są do wody pitnej w procesie jej uzdatniania.
  4. Stylowa aranżacja ogrodu – zbieranie deszczówki nie musi odbywać się wyłącznie poprzez umieszczenie niezgrabnych plastikowych pojemników. Obecnie na rynku dostępna jest szeroka oferta drewnianych beczek do przechowywania wody opadowej, a nawet stylowych ceramicznych wazonów. W ten sposób Twój ogród nabierze niepowtarzalnego wyglądu i klimatu, a jednocześnie będzie źródłem jego nawodnienia.
  5. Dotacje na retencję – dzięki rządowemu programowi „Moja Woda” możesz uzyskać dofinansowanie w kwocie do 5 tys. zł na zakup, montaż, budowę i uruchomienie instalacji pozwalających na zbieranie, retencjonowanie i wykorzystywanie wód opadowych oraz roztopowych. Wnioski można składać do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej przed zakończeniem realizacji przedsięwzięcia.

Zdecyduj się już dziś na gromadzenie deszczówki na Twojej działce, a przekonasz się że ochrona środowiska może iść w parze z oszczędnościami finansowymi. Program „Moja Woda” może z pewnością pomóc Ci ponieść dodatkowe nakłady związane z tą inwestycją!

Publikacja powstała dzięki Fundacji ARP
Żródło:Solidaryzm
spot_imgspot_img

Gorące tematy

Powiązane Artykuły