Koronawirus na Świecie

All countries
621,406,269
Zakażeni
Updated on 28 September 2022 20:04
All countries
600,130,773
Ozdrowieńcy
Updated on 28 September 2022 20:04
All countries
6,543,316
Zgony
Updated on 28 September 2022 20:04

Koronawirus na Świecie

All countries
621,406,269
Potwierdzone
Updated on 28 September 2022 20:04
All countries
600,130,773
Wyzdrowiało
Updated on 28 September 2022 20:04
All countries
6,543,316
Zgony
Updated on 28 September 2022 20:04
spot_img

Dokarmianie zwierząt w zimie – czy pomagamy przyrodzie?

Dokarmianie zwierząt w okresie zimowym to jedna z ulubionych rozrywek dla naszych dzieci w trakcie spacerów. W tym czasie gatunki ptaków zimujące w Polsce oraz inne stworzenia nie zapadające w sen zimowy mają ograniczone możliwości zdobycia pokarmu. Na pomoc przychodzi im człowiek. Dokarmianie zwierzyny powinno być jednak prowadzone w sposób zrównoważony i bezpieczny dla zdrowia okolicznej fauny. Poniżej przedstawiamy podstawowe zasady związane z pomocą w okresie zimowym naszym braciom mniejszym!

Dokarmianie zwierząt może przynieść liczne korzyści dla wielu gatunków. W przypadku dokarmiania zwierzyny leśnej, działanie to ma na celu zatrzymanie jej w lesie, gdyż poszukujące jedzenia zwierzęta znacznie rzadziej podchodzą w okolice dróg, zmniejszając w ten sposób ryzyko kolizji z pojazdami. Ptactwo ma również utrudnione zadanie – wielu osobnikom nie udaje się przetrwać trudnego okresu zimy, gdyż padają z wycieńczenia lub wymrożenia. Dlatego pomaganie zwierzętom w ich żywieniu może być kluczowe dla ich przetrwania, lecz może również stać się przyczyną wielu tragicznych dla nich w skutkach chorób.

Oto 6 zasad, które pomogą Ci w umiejętnym dokarmianiu zwierząt zimą:

Po pierwsze, dokarmianie zwierząt powinniśmy prowadzić w czasie warunków ekstremalnych, które mogą zagrażać ich życiu. W przeciwnym razie nasza stała pomoc może spowodować, że ich naturalne instynkty związane ze sposobami poszukiwania pożywienia zostaną wygaszone, co spowoduje, iż zapomną jak walczyć o przetrwanie. Nie powinniśmy więc dokarmiać ptaków w okresie łagodnych zim, gdyż w tym czasie są one zdolne do samodzielnego znalezienia pożywienia. Z kolei karma dostarczana zwierzynie leśnej powinna być jedynie uzupełnieniem codziennej diety, a nie jej podstawą. Dokarmianie należy rozpocząć wraz z nadejściem ujemnej temperatury i opadów śniegu, a zakończyć wczesną wiosną.

Po drugie, w przypadku zwierząt leśnych należy je dokarmiać wyłącznie w porozumieniu z leśniczymi lub przedstawicielami koła łowieckiego w ściśle wyznaczonych do tego miejscach. Warto również skonsultować się z wymienionymi osobami w kwestii podania zwierzynie właściwego pokarmu.

Po trzecie, nie należy podawać ptactwu chleba. Zawartość soli oraz licznych ulepszaczy sprawia, że szkodzimy im w ten sposób, co nierzadko przeradza się w poważną chorobę – kwasicę (ptaki mają ograniczone możliwości wydalania soli). Ptakom powinniśmy więc zapewnić pokarm jak najbardziej zbliżony do ich naturalnego pożywienia – ziarna słonecznika i dyni, suszone owoce, płatki owsiane, proso, orzechy, kasze. Sikory, kosy, czy dzwońce nie pogardzą z kolei surową słoniną (istotne, aby była niesolona). Możemy również podać gotowane warzywa, takie jak marchew, ziemniaki, buraki, kapusta (również niesolone). Obecnie na rynku dostępnych jest wiele gotowych mieszanek pokarmowych oraz tłuszczowo-nasiennych kul, które świetnie sprawdzą się przy podawaniu pożywienia.

Po czwarte, dokarmiając łabędzie lub inne ptactwo wodne pamiętaj, aby nie wrzucać pokarmu do wody. Jest to niezwykle popularny zwyczaj, lecz w ten sposób powodujemy, że znaczna część naszego pokarmu ląduje na dnie zbiornika. Pokarm dla tych gatunków powinien być pozostawiony w miejscu spokojnym i czystym np. na trawniku w parku lub nad brzegiem rzeki.

Po piąte, posadź w swoim ogrodzie rodzime krzewy, które mogą być nie tylko ozdobą, lecz także ptasią stołówką w zimie np. bez koralowy, jarząb pospolity, dereń, dzika róża, bez czarny, kalina koralowa, głóg czy tarnina.

Po szóste, decydując się na postawienie karmnika dla ptaków, pamiętaj aby wybrać ten wykonany z naturalnych materiałów (najlepiej z drewna) i pomalowany naturalnymi olejami. Karmnik powinien być ustawiony w miejscu dobrze widocznym, umożliwiającym swobodne wzbicie się do lotu ptakom, a jednocześnie z daleka od drogi, legowisk psów i kotów, okien budynków oraz zgiełku. Warto również zadbać o bezpośrednią odległość drzewa, na którym ptactwo będzie mogło spokojnie odpocząć.

Dokarmianie zwierząt w okresie zimowym może być świetną lekcją dla naszych dzieci ukazującą im piękno przyrody oraz potrzebę wzajemnego dbania o potrzeby najsłabszych. Zanim jednak rozpoczniesz swoją przygodę z pomaganiem zwierzynie, pamiętaj o zapoznaniu się z podstawowymi zasadami jej dokarmiania!

Publikacja powstała dzięki Fundacji ARP
Żródło:Solidaryzm
spot_imgspot_img

Gorące tematy

Powiązane Artykuły