Koronawirus na Świecie

All countries
651,804,394
Zakażeni
Updated on 8 December 2022 17:18
All countries
608,997,318
Ozdrowieńcy
Updated on 8 December 2022 17:18
All countries
6,652,733
Zgony
Updated on 8 December 2022 17:18

Koronawirus na Świecie

All countries
651,804,394
Potwierdzone
Updated on 8 December 2022 17:18
All countries
608,997,318
Wyzdrowiało
Updated on 8 December 2022 17:18
All countries
6,652,733
Zgony
Updated on 8 December 2022 17:18
spot_img

Kupowanie ubrań z organicznej bawełny – czy chronimy środowisko?

Bawełna uznawana jest obecnie za jeden z najzdrowszych materiałów do produkcji ubrań. Jest ona bowiem surowcem pochodzenia naturalnego o doskonałych właściwościach oddychających oraz podwyższających komfort użytkowania naszej garderoby. Niestety, jej produkcja stanowi obecnie jedno z największych zagrożeń ekologicznych na świecie. Na rynku dostępne są jednak coraz bardziej popularne ubrania wykonane z tzw. bawełny organicznej. Czy jej uprawa jest bardziej bezpieczna dla środowiska niż tradycyjnej bawełny? Wyjaśniamy poniżej!

Tragedia Jeziora Aralskiego

Na uprawę konwencjonalnej bawełny zagospodarowanych jest obecnie 2,5 proc. uprawnej powierzchni Ziemi, lecz aż 6 proc. ogólnoświatowego zużycia słodkiej wody przypada właśnie na tęwody z gałąź przemysłu. W ten sposób doprowadzono do zjawisk pustynnienia ziemi oraz dewaluacji obszarów naszej planety. Najbardziej widoczne konsekwencje ekspansywnej polityki rolniczej uprawy tej rośliny widać dziś w Uzbekistanie, gdzie Jezioro Aralskie (niegdyś czwarte pod względem wielkości jezioro świata) z powodu rabunkowej gospodarki wodnej zmniejszyło swoją powierzchnię o ponad 75 proc. Do sytuacji tej doprowadziło wyprowadzanie wody z jeziora tzw. systemami irygacyjnymi.

Nieograniczone nawożenie

Plantacja bawełny jest dziś uznawana za najbardziej poddawaną działaniu nawozów sztucznych. Począwszy od uprawy, aż po sam proces jej wytwarzania, wybielania i farbowania stosuje się niezliczone ilości szkodliwych substancji chemicznych, które nie są obojętne dla naszego zdrowia. Środki te trafiają następnie do wód gruntowych, co doprowadza do zatrucia środowiska naturalnego poprzez tzw. ścieki poprodukcyjne z toksynami. Bardzo niebezpieczny jest zwłaszcza defoliant służący do pozbawiania roślin liści (niegdyś środek ten wykorzystywany był jako toksyczna broń chemiczna).

Bawełna organiczna

Z powodu destrukcyjnej polityki międzynarodowych koncernów, powstał przemysł skupiony wokół plantacji organicznej bawełny. Jej uprawa nie wiąże się z użyciem środków chemicznych, zabronione jest stosowanie pestycydów i herbicydów. W trakcie produkcji wykorzystywane są jedynie barwniki bezpieczne dla człowieka i środowiska. Zabronione jest także stosowanie metali ciężkich, alergenów, chromu, niklu, miedzi, formaldehydów oraz chloru. Producenci stawiają od samego początku na naturalne procesy produkcyjne, które mają być prowadzone w sposób jak najbardziej zgodny z naturą i z poszanowaniem dla środowiska naturalnego. W trakcie uprawy zwraca się również szczególną uwagę na ograniczenie zużycia wody oraz zakłady zobowiązane są do posiadania sprawnie działającego systemu oczyszczania ścieków.

Certyfikat GOTS

Bawełna organiczna cechuje się znacznie wyższymi parametrami użytkowymi niż jej konwencjonalny odpowiednik. Dzięki stosowaniu grubszych splotów jest trwalsza, ma mniejszą podatność na wyciąganie i posiada właściwości antyalergiczne z powodu braku stosowania środków chemicznych w trakcie jej produkcji. Aby mieć pewność, że nasze ubranie zostało wytworzone z możliwie największym poszanowaniem środowiska naturalnego, a pracodawcy w pełni respektują prawa człowieka osób zatrudnionych przy ich produkcji, niezbędne jest oznaczenie produktu certyfikatem GOTS (Global Organic, Textilles Standard). Mamy wówczas pewność, że taka bawełna została wyprodukowana w zakładzie stwarzającym zatrudnionym bezpieczne i higieniczne warunki pracy.

Zanim wybierzesz się na zakupy po nowe ubrania do Twojej garderoby, dowiedz się więcej na temat bawełny organicznej oraz sposobów jej oznaczania przez producentów ubrań! Przyniesie to wymierne korzyści dla środowiska i dla Twojego zdrowia!

Publikacja powstała dzięki Fundacji ARP
Żródło:Solidaryzm
spot_imgspot_img

Gorące tematy

Powiązane Artykuły