Koronawirus na Świecie

All countries
620,374,878
Zakażeni
Updated on 26 September 2022 11:26
All countries
599,124,674
Ozdrowieńcy
Updated on 26 September 2022 11:26
All countries
6,540,610
Zgony
Updated on 26 September 2022 11:26

Koronawirus na Świecie

All countries
620,374,878
Potwierdzone
Updated on 26 September 2022 11:26
All countries
599,124,674
Wyzdrowiało
Updated on 26 September 2022 11:26
All countries
6,540,610
Zgony
Updated on 26 September 2022 11:26
spot_img

Zrezygnuj z tradycyjnych dezodorantów i perfum – dowiedz się dlaczego

W dobie globalnego kryzysu klimatycznego eliminacja złych nawyków społeczeństwa może przynieść wymierną poprawę dla środowiska naturalnego. Wiele naszych codziennych czynności obarczonych jest w dużej mierze negatywnymi skutkami dla planety Ziemi. Do takich należy właśnie używanie tradycyjnych dezodorantów i perfum. Poniżej wyjaśniamy w jaki sposób używanie dezodorantów przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska oraz w jaki sposób wpływa na nasze zdrowie!

Domowy smog

Zdecydowana większość tradycyjnych dezodorantów jest niezwykle szkodliwa dla środowiska. Składniki zawarte w aerozolu przyczyniają się bowiem do powstawania smogu i gromadzenia się gazów cieplarnianych. Według naukowców z „Science” dezodoranty i perfumy zanieczyszczają powietrze i zatruwają nasze organizmy nie mniej niż spaliny samochodowe lub dym z papierosów. Wskazano, iż substancje obecne m.in. w benzynie zawarte są także w produktach higieny osobistej, czego efektem jest stałe „podtruwanie” powietrza, którym oddychamy. Dezodoranty wydzielają tzw. lotne związki organiczne, które uznawane są za bardzo szkodliwe substancje o działaniu rakotwórczym. Ich stężenie w naszych domach jest często dziesięć razy większe niż na zewnątrz. Do produkcji dezodorantów oraz perfum używa się bowiem często takich substancji jak toluen, formaldehyd czy terpeny, które wywołują w naszym otoczeniu efekt tożsamy jak w przypadku zimowego smogu. Ponadto produkty w sztyftach wykonane są z materiałów, które nie nadają się do recyklingu, dlatego powinny być przekazywane do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, gdyż ich pozostawianie na wysypisku śmieci doprowadza do rozszczelnienia i uwolnienia do gleby toksycznych pierwiastków, a nierzadko do wybuchu aerozolu. W samej tylko Europie co roku produkuje się 5,5 miliarda produktów w aerozolu, z czego większość kończy swój żywot na wysypiskach śmieci.

Aluminium w naszym ciele

Oprócz negatywnego wpływu dezodorantów i perfum na środowisko, konsekwentnie przyczyniają się także do utraty naszego zdrowia. W składnikach dezodorantów, oprócz propanu i butanu, które są skrajnie łatwopalne i mogą powodować zaburzenia świadomości, znajdziemy również aluminium. Aluminium to pierwiastek, którego obecność w dużych ilościach może powodować liczne schorzenia jak np. nowotwory piersi czy choroba Alzheimera (złogi aluminium odkryto przy okazji sekcji zwłok wielu osób, które zmarły na tę chorobę). W dezodorantach znajdziemy również liczne pozostałości pestycydów. W 2008 r. po przeprowadzonym badaniu na osobach regularnie używających antyperspirantów wykazano, że aż u 75 proc. z nich wykryto obecność triklosanu, substancji przeciwgrzybicznej, która odpowiada za zaburzanie równowagi hormonalnej naszego organizmu oraz upośledza pracę mięśnia sercowego, a także przyczynia się do powstawania nowotworów. Oprócz powyższych w składzie dezodorantów znajdziemy również ftalany, parabeny, formaldehyd i sztuczne substancje zapachowe.

Naturalne alternatywy

Na szczęście świadomość konsumentów w Polsce stale wzrasta i wielu z nas zdążyło już zauważyć, że produkty oferowane przez globalne koncerny kosmetyczne nie są zdrowym wyborem dla nas ani obojętnym dla środowiska naturalnego. W odpowiedzi na ten stan powstało wiele polskich marek oferujących naturalne dezodoranty na bazie bezpiecznych składników takich jak soda oczyszczona, olej kokosowy oraz olejki eteryczne. Produkowane są często w szklanych opakowaniach, dzięki czemu środowisko nie musi zmagać się z problemem rozkładu toksycznych aerozoli.

Wybór naturalnych dezodorantów jest w pełni bezpiecznym rozwiązaniem zarówno dla środowiska jak i dla naszego zdrowia. Zrezygnuj z tradycyjnych antyperspirantów i ciesz się wolnym od zanieczyszczeń powietrzem w Twoim domu!

Publikacja powstała dzięki Fundacji ARP
Żródło:Solidaryzm
spot_imgspot_img

Gorące tematy

Powiązane Artykuły